Porady ogrodnicze

Jak pozbyć się grzybów z trawnika? Skąd się bierze grzyb na trawniku, jak zapobiegać jego powstawaniu?

Grzyby na trawniku są bardzo powszechnym zjawiskiem, który dotyka zarówno prywatne ogródki, jak i parki czy inne przestrzenie publiczne. Ma ono związek z konkretnymi substancjami zawartymi w glebie. Jak walczyć z grzybami w trawniku? Co stosować, by się ich skutecznie i bezpiecznie pozbyć?

Jak pozbyć się grzybów z trawnika? Skąd się bierze grzyb na trawniku, jak zapobiegać jego powstawaniu?
Istnieje kilka sposobów na pozbycie się grzybów na trawniku. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Grzyby na trawniku – gatunki

Grzyby pojawiające się na trawnikach nie zawsze przyjmują formę charakterystycznych owocników. Czasem są one zawarte w glebie, wywołując choroby roślin. Jeśli natomiast chodzi o warianty owocnikowe, one również występują w wielu gatunkach.

Zdecydowanie najniebezpieczniejsze są patogeny chorobotwórcze, których nie widać ponad powierzchnią gleby. Same grzyby owocnikowe nie stanowią większego zagrożenia dla roślin, ale zwykle wyglądają nieestetycznie. Często wystarczy usunąć je mechanicznie. Jeśli natomiast chodzi o patogeny, konieczne jest zastosowanie specjalistycznych środków i przeprowadzenie określonych prac pielęgnacyjnych.

Najpopularniejszymi grzybami pojawiającymi się na trawnikach są:

  • czarcie kręgi,
  • rdza źdźbłowa traw,
  • zgorzel siewek traw,
  • mączniak prawdziwy traw,
  • brunatna plamistość,
  • czerwona nitkowatość,
  • pleśń śniegowa,
  • pałecznica.

Ciekawym rodzajem grzyba jest pleśń śniegowa, która wykształca się zimą. Gdy na trawniku zalega śnieg i jest on deptany, może dojść właśnie do wystąpienia tego zjawiska.

Czarcie kręgi to natomiast charakterystyczne grzyby kapeluszowe wyrastające głównie w kształcie okręgu. Czasem są to takie gatunki jak twardzioszek przydrożny czy nawet czubajka kania. Niektóre z nich są jadalne. Charakterystyczne ułożenie czarcich kręgów wynika z kolistego rozrastania się grzybni, a z czasem okręg jeszcze bardziej się powiększa. Czasem objawami rozwijania się czarcich kręgów są również kępki wyraźnie ciemniejszej trawy.

Przeczytaj również: Co robić, gdy na trawniku pojawią się czarcie kręgi? Tak się ich pozbędziesz

Grzyby pojawiające się na trawniku znacznie pogarszają jego estetykę. Fot. 123RF.com

Na jakich trawnikach wyrastają grzyby?

Grzyby na trawniku pojawiają się głównie w sytuacji, gdy jest on niewłaściwie pielęgnowany. Problem ten dotyczy również terenów leżących blisko lasu. Pozostałe czynniki wpływające na pojawienie się grzybów na trawniku to:

  • słaba kondycja trawy,
  • duże zaciemnienie przez drzewa,
  • działalność szkodników glebowych,
  • długotrwała susza,
  • niedobór konkretnych składników,
  • duża wilgotność gleby.

W celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia grzybów na trawniku warto korzystać z określonych mieszanek traw, które są odpowiednie dla konkretnego stanowiska i rodzaju gleby. Trzeba pomyśleć również o odpowiednim projekcie całego ogrodu. Trawnik w mocno zacienionych miejscach jest bardziej narażony na występowanie grzybów. W takiej lokalizacji zdecydowanie lepiej sprawdzą się rabaty z roślinami, które nie wymagają dużego dostępu do światła.

Aby uniknąć grzybów w trawniku, warto utrzymać pH gleby na poziomie około 6-6,5. Nie można również przesadzać z nawożeniem, stosując się do zaleceń producenta. Dobrym nawykiem jest koszenie trawy na taką wysokość, by nie była ona zbyt niska, całkowicie odsłaniając glebę.

Na rynku istnieją specjalne preparaty, które zawierają również niepatogenicznego grzyba Pythium oligandrum. Jest on w pełni bezpieczny dla ludzi i trawy. Jednocześnie wykazuje działanie uniemożliwiające rozwój innych, szkodliwych gatunków grzybów. Sprawdza się on dobrze podczas walki z szarą pleśnią, zgnilizną twardzikową, różową plamistością liści czy pleśnią śniegową. Często są skuteczne także w pozbywaniu się grzybów kapelusznikowych. Jeśli jednak specjalne preparaty nie zadziałają, jednym rozwiązaniem pozostaje usunięcie 30 cm warstwy gleby i położenie nowej, wysokiej jakości. Jest to jednak kosztowne rozwiązanie, które wiąże się z koniecznością założenia całego trawnika od nowa.

Przeczytaj również: Odwieczny problem właścicieli ogrodów. Jak się pozbyć koniczyny z trawnika?

koniczyna na trawniku Istnieją opryski, które potrafią skutecznie usunąć koniczynę z trawnika. Fot. Canva/Getty Images

Grzyby na trawniku – materia organiczna

Na powierzchni gleby pokrytej trawą często znajduje się warstwa materii organicznej. Mowa tu głównie o resztkach koszonej trawy, liściach czy gałęziach. Taka materia zaczyna się rozkładać, uniemożliwiając swobodne docieranie powietrza do górnej warstwy gleby. Z tego powodu tak ważne jest przeprowadzanie regularnej wertykulacji i zbieranie resztek od razu po skoszeniu trawy. Należy zwrócić uwagę również na liście, które spadają jesienią. Warto usunąć je, zanim przykryje je śnieg. Najlepiej robić to na bieżąco, szczególnie gdy pogoda jest dość deszczowa.

Jak zwalczyć grzyby na trawniku?

Istnieje kilka sposobów na pozbycie się grzybów na trawniku. Najważniejsze jest zadbanie o odpowiednią kondycję trawy i skład gleby. Z tego powodu należy regularnie przeprowadzać określone zabiegi pielęgnacyjne, takie jak np.:

  • aeracja – napowietrzanie ziemi,
  • wertykulacja – usuwanie mchu i filcu,
  • nawożenie azotowe – najlepiej przeprowadzać w okresie od kwietnia do lipca,
  • opryskiwanie gleby – najlepiej stosować specjalne środki ograniczające rozwój grzybów, często na bazie jonów miedzi,
  • naturalne sposoby na grzyby na trawniku — zastosowanie domowych metod walki z grzybami przynosi naprawdę zadowalające efekty.

Po wystąpieniu takich problemów, jak np. psie grzyby czy czarcie kręgi należy zastosować fungicydy dopasowane do charakterystyki danego schorzenia. Trzeba jednak pamiętać o tym, by działać nie tylko na objawy, lecz także na źródło. Warto pomyśleć o tym już na etapie zakładania trawnika.

Zdarza się, że grzyby na trawniku znikają samoistnie, jednak po kilku latach znów się pojawiają. Z tego powodu nie można lekceważyć problemu, tylko zacząć walczyć z nim u źródła. Dobrym pomysłem jest wykonywanie wertykulacji nawet 2-3 razy w sezonie. Takie działania pozwalają też na zwiększenie efektywności stosowanych preparatów. Dzięki odpowiedniemu napowietrzeniu gleby użyte środki mogą znacznie lepiej wniknąć w jej głębsze warstwy, a więc również do korzeni traw.

Zanim zaczniemy stosować chemiczne preparaty, warto najpierw wypróbować naturalne sposoby zwalczania grzybów na trawniku. Przygotowanie domowego oprysku jest bardzo proste. Wystarczy do wiaderka wlać 2 litry wody, dodać łyżeczkę sody oczyszczonej i 5 ml szarego mydła. Składniki należy dokładnie wymieszać, przelać do opryskiwacza i nanieść na miejsca, w których występują grzyby. Czynność warto powtarzać co 3-4 dni aż do ustąpienia problemu.

Psie grzyby na trawniku – dlaczego się pojawiają?

O ile patogeny zawarte w glebie stanowią poważne zagrożenie, to psie grzyby zwykle wyrastają w związku z zawartością w ziemi strzępków grzybni. Nie zawsze jest to oznaka choroby trawy. Czasem zjawisko to ma związek z dużą wilgotnością i wysoka temperaturą. Psie grzyby można usuwać ręcznie lub za pomocą specjalnych środków. Takie preparaty nie zwalczają jednak grzybni, dlatego po kilku tygodniach problem może powrócić.

W przypadku owocnikowych grzybów na trawniku warto reagować szybko ze względu na fakt, że w ogrodzie często bawią się dzieci i zwierzęta. Niektóre gatunki są wyjątkowo trujące, dlatego od razu po zauważeniu owocnika należy usunąć go ręcznie lub skosić razem z trawą.

Grzyby na trawniku – zapobieganie

Grzyby w trawniku to bardzo powszechne zjawisko, jednak można mu zapobiegać w skuteczny sposób. Warto to zrobić już na etapie zakładania ogrodu. Gatunek trawy powinien być odpowiednio dopasowany do typu gleby i nasłonecznienia. Warto zadbać również o to, by pozbawić ziemię wszelkich resztek roślinnych przed wysianiem nasion. Na samym początku należy też odpowiednio nawieźć glebę, pamiętając o zachowaniu odpowiedniego pH.

Często przyczyna pojawienia się grzybów na trawniku jest długotrwała susza, po której następują intensywne ulewy. Warto więc zainwestować w system nawadniania. Dzięki temu unikniesz okresu braku wody, minimalizując ryzyko pojawienia się grzybów po jego ustaniu.

Przeczytaj również: 

Żółte i suche placki na trawniku. Jak uzupełnić dziury w trawniku? Niezawodne sposoby

 Jak pozbyć się chwastów i mchu z trawnika? To proste

Wyjaśniamy, jak pozbyć się plam i łysych placków na trawniku. Fot. 123RF.com/Canva Pro

"Ekologicznie": Kosmetyki eko na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.