Zapowiedź czatuZapowiedź czatu

PNĄCZA W NASZYM OGRODZIE

Pnącza to rośliny o niezaprzeczalnych funkcjach użytkowych i biologicznych,ale również - dekoracyjnych. Piękne liście, jesienne przebarwienia, kwiaty,niekiedy zapach a także owoce. Gdzie sadzić poszczególne gatunki? Jak jedobrać do odpowiednich podpór? Jak pielęgnować? Na wszystkie pytania odpowieMgr inż. Magdalena Mucha.

Zapraszamy na kolejny czat we wtorek 25 maja o godz. 14:00

Mgr inż. Magdalena Mucha ukończyła kierunek Sztuka Ogrodowa na UniwersytecieRolniczym w Krakowie. Pracuje z pasją w zawodzie projektanta ogrodów, odtrzech lat w Pracowni Sztuki Ogrodowej z Krakowa. Jest osobą potrafiącądoskonale zrozumieć potrzeby klientów, co w niesamowity sposób uwiecznia wprojektach - jak sama mówi o sobie: "Kocha to co robi i nie zamieniłaby tegona nic innego".

Relacja Relacje

Rośliny cebulowe

Gość czaterii - Magdalena Mucha

Wtorek 16.2.2010 godz. 18:00


Magdalena Mucha

Projektant ogrodów

Valentino_______: Jakie rośliny są cebulowe?
Magdalena Mucha: Jest to specyficzna grupa roślin, które mają przekształcone
korzenie lub łodygi na organy magazynujące. Do tej grupy zalicza się także rośliny z bulwami i korzeniami bulwiastymi.

Kardanek: Jak ustrzec się przed szkodnikami roślin cebulowych?
Magdalena Mucha: Można do nich stosować te same środki ochronne, jakie używamy do innych roślin, które mamy w ogrodzie.

Kardanek: Czy istnieją cebulki, których szkodniki nie jedzą?
Magdalena Mucha: Niestety nie zawsze potrafimy ustrzec nasze cebulki przed szkodnikami, ale można je sadzić np. w koszyczkach. Chronią one przed gryzoniami i do tego łatwiej jesteśmy w stanie zlokalizować małe grupy tych roślin w ogrodzie. Koszyczki można kupić w każdym sklepie ogrodniczym lub supermarkecie z ogrodniczym asortymentem.

Madziaaalenkaaa: W jakim czasie najlepiej sadzić cebulki aby wykiełkowały na wiosnę?
Magdalena Mucha: Tutaj właśnie jest problem. Najpierw trzeba się zastanowić co chcemy mieć wiosną w ogrodzie, a następnie musimy wybrać odpowiednie gatunki. Jak już wybierzemy wtedy trzeba odnaleźć termin ich sadzenia, np. tulipany sadzić można już od połowy września, do ok. 15 października. Wczesne krokusy i szafrany sadzi się już końcem sierpnia itd.

majjeczka36: Dobry wieczór. Mam pytanie. Jeżeli rośliny cebulkowe posadzę w kwietniu, to jest szansa na to, że zakwitną jeszcze w tym roku?
Magdalena Mucha: Tutaj powtarza się ten sam problem. Trzeba wybrać taki gatunek, który sadzi się wiosną i wtedy kwitną one latem lub jesienią. Proponuję np. posadzić ranniki - kwitną latem.

Pani_Kataryna: Hej. Mam na balkonie posadzone krokusy. Czy myśli pani że mi urosną, jeśli zaczęły kiełkować kiedy robiło się ciepło i już wyrosły jakieś 3 cm, a potem przyszły te mrozy. Będzie coś z tego?
Magdalena Mucha: Jeżeli teraz są pokryte pokrywą śniegu i nie obmarzły części nadziemne, to jak najbardziej.

kasia_: Co się stanie jeżeli posadzi się za wcześnie roślinki cebulkowe?
Magdalena Mucha: Jeżeli np. posadzi się za wcześnie cebulkę ( jesienią), która ma kwitnąć wiosną, możemy wybudzić ją z tzw. spoczynku i zacznie swoją wegetację np. już w ciepłe jesienne dni. Wypuści listki, pędy potem przyjdą przymrozki i bez śniegu przemarznie, tym samym nie zakwitnie wiosną, bo zima zastanie ją w połowie wegetacji - to tak schematycznie.

monia23.........: Pani Magdo, czy można posadzić tulipany w doniczce i hodować je na parapecie w ciepłym pomieszczeniu?
Magdalena Mucha: Jak najbardziej! Polecam! Na pewno ożywią mieszkanie.

patryk14!!G-DZ: Witam. Chciałbym wyhodować jakąś roślinkę, ale taką z którą dałbym sobie radę. Nigdy nie zajmowałem się ogrodem, ale chciałbym zacząć. Nie wiem tylko z jaką rośliną mógłbym rozpocząć swoją przygodę.
Magdalena Mucha: Może na początek proponuję bardzo łatwą roślinkę - maciejkę. Proszę kupić nasionka, wsiać w maju do ogródka i po okolo 3-4 tygodniach będzie Pan miał wspaniały pachnący ogródek.

kara*79: Których roślin cebulkowych nie powinno się sadzić blisko siebie?
Magdalena Mucha: Nie ma większych przeciwwskazań. Ważne jest, by nie sadzić ich tylko za blisko. Odległość zależy od gatunku. Jeżeli cebulka jest malutka jak np. szafranu, krokusa, to można je posadzić już co około 5-7 cm.

BytomAktyw: Jaka gleba jest wymagana do lawendy? Czy tworzy u nas kępy jak ta na południu Europy?
Magdalena Mucha: Lawenda owszem może u nas tworzyć tzw. kępy. Jest to krzewinka, która jednak może u nas przemarzać, gdyż posiadamy glebę przede wszystkim suchą, a nawet piaszczystą, ale zasobną i przepuszczalną.

Angostyk: Czasem cebule same rosną na wiosnę. Czy lepiej w takich sytuacjach zostawić je tak jak są? Czy może wykopać z ziemi, wrzucić do wody lub położyć gdzieś w ciepłe i widne miejsce w oknie lub na parapecie? Co Pani o tym myśli...?
Magdalena Mucha: Proponuję kupić trochę ziemi, wsadzić do doniczki i ma Pan własny szczypiorek do kanapeczek.

gumowy_jaszczomb: Czy można sadzić cebulkowe koło drzew iglastych?
Magdalena Mucha: Tak, jak najbardziej. Szczególnie jasne, intensywne kolory, które dobrze wyglądają na ciemnym tle.

Misięk_i_Rysięk: Czy roślinki cebulowe powinno się wykopać po tym jak już zakwitną? Czy zostawić je na następny rok w ziemi?
Magdalena Mucha: Nie sądzę, aby każdy ogrodnik wykopywał swoje wszystkie cebule co roku z ogródka. można je pozostawić w ziemi, ale cebulki wtedy drobnieją i kwiaty są mniejsze.
Istnieją też gatunki, które koniecznie trzeba wykopać na zim, np. dalie, pacioreczniki, mieczyki. Nie przetrwają one u nas zimy, nawet w gruncie.

BytomAktyw: Mam ogród o powierzchni 700 m2 , a coraz mniej sił na jego uprawianie. Jaki rodzaj trawy najlepeij posadzić, aby nie była zbyt wymagajaca?
Magdalena Mucha: Proponuję bardzo ciekawe rozwiązanie: łąka kwietna (gotowe mieszanki, które są dostępne na rynku np. z Iławy). Dają one świetny efekt, kosi się je raz, dwa w sezonie i pięknie wyglądają. Jeżeli natomiast ma to być typowa murawa, można też wybrać mieszanki tzw. parkowe.

``Edytka!***: Kiedy najlepiej sadzić szafirka muskari i na jaką głebokość?
Magdalena Mucha: Jest taka zasada - cebulkę sadzi się na głębokość równą trzykrotnej wysokosci danej cebulki, a szafirki sadzi się we wrześniu, tak aby zakwitły wczesną wiosną.