Autor Tematy
 
Parkieciarzkrakow
Ilość wiadomości: 18
Dodano: 2012-07-06 14:45:12
Cytuj
Troszkę ten dział forum padł, postaram się wrzucić parę porad odnośnie podłóg może ktoś skorzysta. Aby dokonać wyboru drewna do podłogi, trzeba zdecydować o gatunku i klasie drewna (czyli, jak mówią specjaliści, o wzorzystości wynikającej z barwy, układu słojów i ich struktury). Gatunek i klasa drewna wpływają na jakość podłogi - jej wytrzymałość, trwałość i wygląd. Wybierając drewno, należy uwzględnić nie tylko to, czy nam się podoba; ważne jest też przeznaczenie pomieszczenia. Podłogi w holu, kuchni lub pokojach dla dzieci wycierają się znacznie szybciej niż na przykład w pokoju gościnnym czy gabinecie. Do niektórych pomieszczeń trzeba zatem wybierać materiał o lepszych cechach wytrzymałościowych - twardszy, mniej ścieralny. W sypialniach i innych pomieszczeniach, do których raczej nie wchodzi się w butach, można stosować wszystkie rodzaje drewna, zarówno te miękkie: sosnę, świerk czy brzozę, jak i twardsze: buk, jawor, klon, dąb, jesion czy gatunki egzotyczne (patrz ramka). Salon, hol, korytarze i kuchnia wymagają zastosowania twardszego drewna oraz odpowiedniego sposobu zabezpieczenia podłogi: odpornego na ścieranie lakieru, oleju czy wosku. Wybierając klasę drewna, nie można zapomnieć, że drewno jest dziełem natury - najbardziej oryginalnego twórcy. Wybór najwyższej klasy drewna, czyli deszczułek najlepszej jakości, ale jednakowych, może pozbawić podłogę wyrazistości i naturalnego wyglądu.
Edytowano 2 razy. Ostatnio 2012-07-11 13:45:22.
 
Parkieciarzkrakow
Ilość wiadomości: 18
Dodano: 2012-07-11 13:46:28
Cytuj
Parkiet czy nie parkiet? W ostatnich latach pojawiło się wiele nowoczesnych technologii wykańczania podłóg drewnem i materiałami drewnopochodnymi. Hitem stały się panele laminowane wykonane z materiałów imitujących drewno, często niesłusznie nazywane parkietem. Rozmaitość ofert powoduje trudności z wyborem, zwłaszcza że materiały często nie odpowiadają ich nazwom. Jako parkiet sprzedaje się wyroby, które tylko z daleka go przypominają. Nie dajmy się zwieść. Uwaga: parkiet to posadzka z deszczułek z litego drewna lub z płyt, zazwyczaj kwadratowych, z naklejonymi deszczułkami różnych odmian drewna, które tworzą czasem barwne mozaiki. Tą nazwą może być też określana posadzka wykonana z elementów klejonych warstwowo z drewna lub z materiałów drewnopochodnych (i wyglądająca jak parkiet), ale tylko wtedy, gdy wierzchnia warstwa drewna jest wystarczająco gruba, by umożliwiać jej odnawianie przez wielokrotne cyklinowanie. Tradycyjne posadzki drewniane oprócz ułożenia wymagają obróbki i zabezpieczenia powierzchni - w ten sposób wykańcza się nie tylko najlepiej u nas znany parkiet z deszczułek ułożonych w jodełkę oraz podłogi z desek, ale także parkiety lamelowe i mozaiki parkietowe. Ktoś, dla kogo ważny jest czas, może wybrać produkty z wykończoną powierzchnią, wymagające jedynie ułożenia parkietu. Podłogi warstwowe z kilkakrotnie lakierowaną drewnianą warstwą wierzchnią są dziś bardzo popularne, ponieważ łączą w sobie nowoczesną technologię z urokiem naturalnego materiału. Konstrukcja warstwowa ogranicza bowiem ruchy drewna towarzyszące wahaniom wilgotności i temperatury w pomieszczeniach, a przez to eliminuje ich efekty, czyli szpary. Podłoga jest stabilna i odporna na zmiany.
Edytowano 1 razy. Ostatnio 2012-08-17 14:22:25.
 
Parkieciarzkrakow
Ilość wiadomości: 18
Dodano: 2012-07-12 12:58:06
Cytuj
Różne różniste rodzaje parkietu Parkiet Tradycyjny Składa się z drewnianych deszczułek, zwanych potocznie klepkami, które mają pióra i wpusty służące do ich łączenia. Deszczułki mają długość od 250 mm do 500 mm, szerokość od 50 mm do 70 mm i grubość: 22, 19 i 16 mm; 450 x 70 x 16 oznacza element parkietu o długości 45 cm, szerokości 7 cm i grubości 16 mm. Parkiet tradycyjny charakteryzuje się dobrą izolacyjnością cieplną i akustyczną oraz uniwersalnością zastosowania. Można ten parkiet układać na każdym podłożu, komponując z deszczułek różne wzory, a dzięki dużej grubości warstwy użytkowej (9-11 mm do pióra/wpustu) także wielokrotnie odnawiać. Parkiety tradycyjne wytwarzane są w Polsce głównie z dębu, buku, jesionu i jawora. Bardzo ciekawe pod względem barwy i usłojenia (wzorzystości) są gatunki mniej u nas popularne: dąb czerwony, wiąz, czereśnia czy akacja. Coraz częściej spotyka się także parkiety z drewna egzotycznego, takiego jak: mutenye, jatoba, doussie, badi, kempas, merbau, teak, ipe, curupayra czy sucupira. Są to parkiety bardzo twarde, o interesujących barwach i układzie słojów, ale najczęściej o większych rozmiarach elementów: długości od 40 do 200 cm, szerokości od 7 do 14 cm i grubości od 15 do 22 mm. Na cenę parkietu wpływają: wielkość elementów (większe deszczułki są zawsze droższe), stopień przesortowania, czyli klasa wzorzystości (wyższa klasa - wyższa cena), usługi parkieciarskie oraz gatunek drewna. Parkiet Lamelowy Złożony jest z elementów wykonanych z litego drewna, ale bez pióra i wpustu. Deszczułki najczęściej mają grubość 10 lub 14 mm i pozostałe wymiary w mm: 300 x 60 x 10, 250 x 50 x 10 lub 420 x 70 x 14, 350 x 70 x 14, 280 x 70 x 14 oraz 400 x 50 x 14. Mocuje się je do podłoża na klej. Mozaiki parkietowe Są to elementy drewniane łączone w tafle przyklejone do płyty lub siatki, z którymi mocuje się je do podłoża. Łączna grubość tafli wynosi najczęściej 10 lub 14 mm. Najbardziej znane są zwykłe mozaiki, w których tafle mają naprzemiennie ułożone niewielkie elementy z tego samego drewna, jednak na zamówienie wykonuje się również ozdobne podłogi z tafli o skomplikowanych wzorach. Dzięki intarsjom, czyli wstawkom z różnych gatunków drewna, można uzyskiwać dekoracyjne wielobarwne kompozycje. Takie mozaiki mają bardzo różne wymiary, ponieważ wykonywane są na specjalne zamówienie i zawsze według projektu.
Edytowano 1 razy. Ostatnio 2012-08-17 14:21:43.
 
Parkieciarzkrakow
Ilość wiadomości: 18
Dodano: 2012-07-17 11:44:26
Cytuj
Układanie parkietu Podłogi drewniane można układać dopiero wtedy, gdy na budowie zakończono wszystkie mokre prace, a ściany, stropy, tynki i wylewki są zupełnie suche. Powinna być położona glazura i terakota, pomalowane pierwszy raz ściany. Wszystko po to, aby za wcześnie przywieziony i ułożony parkiet nie wchłonął wilgoci (powinien mieć około 9 proc. wilgotności, a wtedy chłonie wilgoć z powietrza jak gąbka). W tradycyjnie murowanym domu naprawdę nie warto się spieszyć z układaniem parkietu. Budynek musi być suchy i ogrzany, inaczej łatwo zmarnować materiał i pieniądze. Ułożenie parkietu tradycyjnego polega na połączeniu poszczególnych deszczułek i przyklejeniu ich do podłoża. Przed cyklinowaniem i wykończeniem powierzchni trzeba odczekać, aby klepki dopasowały się do warunków panujących w pomieszczeniu (powinna być zachowana równowaga wilgotnościowa między drewnem, podkładem i powietrzem). Niektórzy wykonawcy przestrzegają żelaznej zasady, że szlifowanie parkietu można zaczynać dopiero po 14 dniach od zakończenia klejenia.
 
Parkieciarzkrakow
Ilość wiadomości: 18
Dodano: 2012-07-20 09:35:40
Cytuj
Parkiety dwuwarstwowe układa się tak samo jak tradycyjne. Trójwarstwowe można układać jako tak zwaną podłogę pływającą, tzn. doklejając kolejne elementy do poprzednich (klejąc i dociskając pióra i wpusty), aż do powstania zespolonej płyty. Istnieje także możliwość klejenia elementów do podłoża - tak samo jak w tradycyjnym parkiecie. Na równym, płaskim i stabilnym podłożu montaż parkietu nie powinien sprawiać żadnej trudności. Gdy podłoże jest nierówne, trzeba ułożyć pod parkiet specjalną masę wyrównującą. Jeśli podłoga znajduje się bezpośrednio na gruncie lub nad nieogrzewanym garażem albo pralnią, mogą wystąpić problemy. W takiej podłodze powinna być izolacja przeciwwilgociowa, która oddzieli parkiet od podłoża. Kiedy posadzka ma być ułożona nad ogrzewaniem podłogowym, warto pamiętać, że temperatura powierzchni parkietu powinna być wyrównana i w żadnym miejscu nie może przekraczać 27 st. C. W pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym nie stosuje się podłóg z drewna o znacznej kurczliwości na skutek zmian temperatury i wilgotności, na przykład z twardego klonu lub buku (patrz ramka). Do takich pomieszczeń nadają się wyłącznie parkiety gotowe.
 
Parkieciarzkrakow
Ilość wiadomości: 18
Dodano: 2012-07-25 09:04:23
Cytuj
Jak uniknąć błędów? Dobrze wysuszony parkiet (wilgotność 8-10 proc.) ułożony w pomieszczeniu o stałej wilgotności względnej powietrza (około 60 proc.) nie podlega żadnym zmianom. Jednak wilgotność powietrza w domu zmienia się wraz z porami roku - latem w deszczowe dni jest większa (ok. 75 proc.), zimą w ogrzewanym pomieszczeniu spada - nawet do 35 proc. Trzeba brać to pod uwagę, wybierając rodzaj parkietu. Jeśli ktoś nie może pogodzić się z myślą o szparach w podłodze, powinien położyć parkiet trójwarstwowy z drewna o najmniejszej podatności na kurczliwość. Wybierając parkiet i usługi parkieciarskie, trzeba także wiedzieć, że niektóre jego rodzaje mogą sprawiać poważniejsze problemy niż szpary. Większe deszczułki, w których stosunek szerokości do grubości jest większy niż 4:1 (zdarzają się i takie o stosunku 8:1), mogą się odkształcać. Znacznie częściej dochodzi do odkształceń wklęsłych, kiedy krawędzie klepek podnoszą się w stosunku do płaszczyzny podłogi, niż wypukłych, to znaczy wybrzuszania się elementów. Przyczyną obu zjawisk jest różnica wilgotności między górną i dolną płaszczyzną deszczułek - co zdarza się często, zwłaszcza w niekorzystnych warunkach, na przykład przy za dużej wilgotności podłoża. Parkiet narażony bardziej na odkształcenia ze względu na kształt klepek lub niekorzystny układ słojów lepiej zabezpieczać olejem lub woskiem niż lakierem. W normalnych warunkach lakier nie ma negatywnego wpływu na ułożony parkiet, ale zawsze utrudnia swobodny przepływ powietrza i wilgoci. W podłogach olejowanych powietrze krąży wraz z zawartymi w nim cząsteczkami wilgoci. Taka podłoga "oddycha", dzięki czemu odkształca się bardziej równomiernie.
Edytowano 1 razy. Ostatnio 2012-08-17 14:20:54.
 
Parkieciarzkrakow
Ilość wiadomości: 18
Dodano: 2012-07-26 13:10:18
Cytuj
Wosk, lakier czy olej? Duży wpływ na wygląd podłogi ma sposób wykończenia powierzchni. Jeśli kupujemy parkiet gotowy lub panele, od razu widać, jak będą wyglądały po ułożeniu. Jeśli zdecydowaliśmy się na tradycyjny parkiet i usługi parkieciarskie, trzeba przewidzieć, jak wykończenie powierzchni wpłynie na barwę drewna. W zależności od rodzaju użytego lakieru lub oleju możemy uzyskać wiele odcieni tej samej posadzki. Aby uniknąć niemiłych niespodzianek, dobrze jest od razu obejrzeć u sprzedawcy, jak wybrany przez nas rodzaj drewna będzie wyglądał po wykończeniu. Pamiętajmy o tym, że: - lakier matowy uwypukla charakter drewna, podkreśla usłojenie i sprawia, że zachowuje ono naturalny wygląd; tak polakierowana posadzka jest odporna na zabrudzenia i łatwo ją utrzymać w czystości, - lakier o wysokim połysku dodaje pomieszczeniu szyku i elegancji, przeważnie lekko przyciemnia barwę drewna, ale równocześnie odbija dużo światła; pod takim lakierem posadzka jest bardzo odporna na zabrudzenia, a sam lakier najmniej się ściera, - olej, a właściwie mieszanina oleju i żywic, uwypukla naturalne właściwości drewna: barwę, układ słojów; podłoga jest aksamitna, przyjemna w dotyku i łatwo ją utrzymać w czystości; aby zachowała odporność, wymaga jednak fachowej konserwacji kilka razy w roku. Uwaga! Świeżo polakierowanego lub zabezpieczonego olejem parkietu nie wolno zakrywać folią. Jeśli trzeba go ochronić przed malowaniem ścian, zaleca się stosowanie tektury lub grubego papieru. Parkiet powinien wtedy oddychać (w przeciwnym razie tuż pod powierzchnią folii kumuluje się znaczna ilość wilgoci, pochodząca z samego lakieru, który na całkowite utwardzenie potrzebuje często 7-14 dni). Tradycyjne woskowanie jest dzisiaj mało popularne z powodu pracochłonności i trudności w utrzymaniu takiej podłogi (woskowanie trzeba często powtarzać). Wkrótce porady o cyklinowaniu parkietu.
Edytowano 1 razy. Ostatnio 2012-08-17 14:20:10.
 
Parkieciarzkrakow
Ilość wiadomości: 18
Dodano: 2012-08-17 14:18:54
Cytuj
Izolacyjne właściwości podłóg drewnianych Co jest takiego niesamowitego w drewnie, że przez wieki wzbudza niesłabnące zainteresowanie? IZOLACJA - zaleta, jakiej nie mają inne naturalne materiały budowlane. Izolacyjne właściwości drewna mogą się odnosić do izolacji cieplnej lub akustycznej. Potocznie mówi się, że podłogi drewniane są ciepłe. Oczywiście ten pogląd wynika z wrażenia jakiemu ulega mieszkaniec domu porównując komfort chodzenia po posadzce kamiennej, czy z terrakoty i po posadzce drewnianej. To przyjemne wrażenie wynika z właściwości fizycznych drewna. Stopa ludzka posiada temperaturę wyższą od temperatury podłogi drewnianej. Przewodzenie ciepła ze stopy do posadzki jest mocno spowolnione, gdyż energia kinetyczna cząsteczek na powierzchni posadzki z trudem przekazywana jest w głąb drewna. Jest to związane z jego porowatą budową, gdzie cząsteczki rozmieszczone są w znacznym wzajemnymi oddaleniu, a przekazywanie energii jest opóźnione. Dzięki temu ciepło stopy nie jest pochłaniane gwałtownie, co odczuwamy jako "ciepłą podłogę".
 
andziks
Ilość wiadomości: 912
Dodano: 2012-09-25 12:24:43
Cytuj
Może doussie - wydaje mi się, że ten materiał będzie w 100% odpowiedni. Przynajmniej ładnie wygląda i jest pozytywnie oceniany za jakość. A jak wy myślicie?
 
Gumri
Ilość wiadomości: 704
Dodano: 2012-10-25 13:07:25
Cytuj
Parkieciarzkrakow napisał: Izolacyjne właściwości podłóg drewnianych Co jest takiego niesamowitego w drewnie, że przez wieki wzbudza niesłabnące zainteresowanie? IZOLACJA - zaleta, jakiej nie mają inne naturalne materiały budowlane. Izolacyjne właściwości drewna mogą się odnosić do izolacji cieplnej lub akustycznej. Potocznie mówi się, że podłogi drewniane są ciepłe. Oczywiście ten pogląd wynika z wrażenia jakiemu ulega mieszkaniec domu porównując komfort chodzenia po posadzce kamiennej, czy z terrakoty i po posadzce drewnianej. To przyjemne wrażenie wynika z właściwości fizycznych drewna. Stopa ludzka posiada temperaturę wyższą od temperatury podłogi drewnianej. Przewodzenie ciepła ze stopy do posadzki jest mocno spowolnione, gdyż energia kinetyczna cząsteczek na powierzchni posadzki z trudem przekazywana jest w głąb drewna. Jest to związane z jego porowatą budową, gdzie cząsteczki rozmieszczone są w znacznym wzajemnymi oddaleniu, a przekazywanie energii jest opóźnione. Dzięki temu ciepło stopy nie jest pochłaniane gwałtownie, co odczuwamy jako "ciepłą podłogę". Jeżeli chodzi o izolacje i materiały doskonałe pod podłogę to Barlinek ma całkiem ciekawa ofertę w swoich katalogach.
 
marinka
Skąd: małopolskie
Ilość wiadomości: 136
Dodano: 2012-11-18 14:14:27
Cytuj
Ja również postawiłam na drewno w większości pomieszczeń w moim domu i jestem bardzo zadowolona. Świetne rady dla osób, które zastanawiają się nad położeniem podłogi drewnianej. Tak od siebie tylko dodam, że nie warto czasami liczyć każdej wydanej złotówki bo drewno jest inwestycją, która się opłaca. Jeśli na początku trochę więcej zainwestujemy to podłoga będzie lepiej wyglądała i wytrzyma również dłużej. U mnie sprawdziło się to w przypadku bambusa, który co prawda trochę kosztował, ale świetnie się spisuje.
 
ModnyDom
Ilość wiadomości: 258
Dodano: 2012-11-30 14:40:17
Cytuj
Bo jak się chce mieć coś dobrego to nie można liczyć na najtańszy produkt na rynku :) Drewno jest faktycznie na lata i nigdy nie wychodzi z mody. Jeżeli lita deska wychodzi za drogo to zawsze warto sprawdzić deskę warstwową - tez można cyklinować itd.
 
DecoRoom

Skąd: mazowieckie
Ilość wiadomości: 1351
Dodano: 2012-11-30 17:40:18
Cytuj
Zgadza się w 100% tym bardziej , że podłoga jest takim elementem , którego nie wymienia się zbyt często, więc warto więcej środków na nią przeznaczyć, a jeśli mamy ograniczony budżet wstrzymać się z innymi rzeczami, np. meblami, które można dokupic później. www.decoroom.eu
 
szmaragdowa
Ilość wiadomości: 15
Dodano: 2012-12-02 15:44:53
Cytuj
Podłogi drewniane mają dużo uroku i są ciepłe. Jak oglądaliśmy drzwi w voxie to urzekły mnie podłogi egzotyczne, tym bardziej że powiedziano nam że nadają się do kuchni i łazienki.
Edytowano 1 razy. Ostatnio 2012-12-02 15:45:46.
 
DecoRoom

Skąd: mazowieckie
Ilość wiadomości: 1351
Dodano: 2012-12-05 23:32:37
Cytuj
Wracając do tematu i biorąc pod uwagę to co wybierają nasi klienci to najczęściej wybieraną podłogą jeśli chodzi o parkiet jest to parkiet dębowy, przy desce barlinka klienci często wybierają merbau. www.decoroom.eu
 
Gumri
Ilość wiadomości: 704
Dodano: 2012-12-11 13:12:08
Cytuj
DecoRoom napisał: Wracając do tematu i biorąc pod uwagę to co wybierają nasi klienci to najczęściej wybieraną podłogą jeśli chodzi o parkiet jest to parkiet dębowy, przy desce barlinka klienci często wybierają merbau. www.decoroom.eu Merbau to bardzo dobry wybór, ponieważ jest to twarde drewno odporne na ścieranie. Osobiście uwielbiam podłogi Barlinka.
 
deccoina
Ilość wiadomości: 317
Dodano: 2012-12-11 18:25:24
Cytuj
Klasyczny dąb i merbau to rzeczywiście bardzo popularne podłogi, obecnie chyba dość często wybierany jest jasny jesion. Co do Barlinka, to ja bardzo cenie tę firmę, zarówno za jakość jak i wzornictwo. W kolekcji Smaki Życia posiadają kilka bardzo oryginalnie barwionych desek dębowych.
 
ModnyDom
Ilość wiadomości: 258
Dodano: 2012-12-14 11:53:50
Cytuj
Merbau znakomicie się nadaje nawet do łazienki czy kuchni i pięknie wygląda w połączeniu z szarością.
 
deccoina
Ilość wiadomości: 317
Dodano: 2012-12-14 18:49:47
Cytuj
Jednolita podłoga w całym mieszkaniu (kuchnia, salon, sypialnia, łazienka...) to ciekawe rozwiązanie, które powiększa przestrzeń. M.in. właśnie merbau nadaje się do takich realizacji.
 
DecoRoom

Skąd: mazowieckie
Ilość wiadomości: 1351
Dodano: 2012-12-27 22:10:10
Cytuj
Gumri napisał: Wracając do tematu i biorąc pod uwagę to co wybierają nasi klienci to najczęściej wybieraną podłogą jeśli chodzi o parkiet jest to parkiet dębowy, przy desce barlinka klienci często wybierają merbau. www.decoroom.eu Merbau to bardzo dobry wybór, ponieważ jest to twarde drewno odporne na ścieranie. Osobiście uwielbiam podłogi Barlinka. Co raz częściej stosuje się też drewno w łazienkach. Oczywiście podłoga w łazience jest bardziej niż w innych pomieszczeniach narażona na działanie wilgoci, dlatego tu do wykorzystania nadaje się tylko takie drewno, które jest twarde, stabilne i ma niski współczynnik skurczu. A takie jest przede wszystkim drewno egzotyczne. Stąd polecane gatunki drewna do łazienki to głównie tek i iroko, ale sprawdzą się tam także jatoba, cedr, merbau, doussie, lapacho, badi i wenge. Spośród gatunków rodzimych na podłogi do łazienki można wykorzystać dąb, wiąz, jesion, jawor, a także modrzew (z tych gatunków układa się też nawierzchnie tarasów). www.decoroom.eu