Autor Tematy

taifoon

Ilość wiadomości: 9
Dodano: 2009-04-16 16:23:37
Czy w naszym cudownym cieplutkim kraju - konkretnie na południu - jest sens ulokować w ogrodzie basen?? Ale nie taki wolno stojący (z marketu za 1000 zł) tylko na stałe np wkopany w ziemie. Czy lepiej zainwestować w taki z plastikowym dnem czy dziurę w ziemi wyłożyć kafelkami??

nataliajakubas

Ilość wiadomości: 29
Dodano: 2009-04-17 15:53:08

Nie wystarczy zrobić wykop, wymurować i położyć niebieskie kafelki przypominające nam lazurowe wybrzeże. Taka budowla ogrodowa ( powyżej 30m2) wymaga zgłoszenia na 30 dni przed rozpoczęciem inwestycji, sprawdzenia wód gruntowych na naszej działce (żeby basenu nie wyparło w górę), szeregu instalacji (kilkadziesiąt albo czasem kilkaset tysięcy litrów wody trzeba przefiltrowywać i systematycznie dezynfekować), oświetlenia oraz elementów dodatkowych (np. ogrzewanie). Wielu Polaków marzy o basenie ogrodowym. Jednak nie ukrywając – jest to kosztowne przedsięwzięcie. Średnio cena basenu gotowego o wymiarach np. 8 m średnicy i 2 m głębokości z pełnym osprzętem wynosi ok 50 tyś zł. Decydując się na taki basen trzeba wziąć pod uwagę lokalizację – dobrze w pełnym słońcu tak aby woda się nagrzewała w miarę szybko, bo jak słusznie zauważyłeś, nasz kraj nie leży nad morzem śródziemnym i średnie temperatury dla np. lipca to 18 C. Chcąc korzystać z basenu nie tylko w upał - warto wyposażyć system w ogrzewanie. Alternatywą dla basenów ogrodowych mogą być tradycyjne rozporowe( trochę kłopotów ze składaniem i myciem pod koniec sezonu) czy brezentowe na stelażach. Z pewnością znacznie tańsze, w montażu i utrzymaniu, ale nie ma tutaj nieograniczonych wymiarów i kształtów. I oczywiście nie zapomnijmy - aspekt estetyczny - nie są już tak piękną wizytówką ogrodu. Po sezonie, wodę trzeba gdzieś wylać (zazwyczaj na trawnik = katastrofa ekologiczna), a po złożeniu basenu okazuje się że pod nim pozostało niewiele zieleni.. Ps. Średnia temperatura w Polsce to ok. 5-7 stopni, najbardziej deszczowe miesiące to czerwiec-sierpień. Średnio utrzymanie wybudowanego basenu może sięgać nawet kilkuset złotych miesięcznie (chemia, prąd do filtrowania, czyszczenie, woda itp.).

Edytowano 1 razy. Ostatnio 2009-04-17 15:54:04.

krakowianka
Ilość wiadomości: 4
Dodano: 2009-05-06 12:41:04
taifoon napisał: Czy w naszym cudownym cieplutkim kraju - konkretnie na południu - jest sens ulokować w ogrodzie basen?? Ale nie taki wolno stojący (z marketu za 1000 zł) tylko na stałe np wkopany w ziemie. Czy lepiej zainwestować w taki z plastikowym dnem czy dziurę w ziemi wyłożyć kafelkami?? Prawda wyglada nieco inaczej niz opisuje to Pani ponizej. Budowa basenu powyzej 30 m2 wymaga pozwolenia ponizej 30 m2 oczko basen wymaga zgłoszenia. Róznica wiec spora. Jezeli chodzi o kase to mozna wydac według uznania ale realnie ja mam basen 2,8 na 7,2 m ( niezyt duzy ale popluskac sie mozna. Rozpoczełam wszystko około 1,5 miesiaa temu mam zamiar skonczyc do miesiaca, koszt takiego basenu to ok 12 tys ze skimerami i niezbednymi dodatkami. Wbudowanie go w ziemie na tzw suchym betonie z montazem sprzetów i podłaczeniem oswietlenia i pradu do basenu to jakies ok 5 tys. Wokół chce go obudowac jeszcze plytami kamiennymi to tez wyjdzie ok 5 tysiecy. Wiec realny koszt ok 22 tysiecy zeby zbugowac miejsce bardziej do zabawy i zprzeznaczeniem dla dzieci albo dla relaksu.Kolega budowal basen kryty z tzw bajerkami wyszedł ok 700 tys ( cena domu). Ja mam odkryty, woda teraz nie jest zbyt ciepla ale moja córka 2 maja wlazla i kijem ja trzeba było wyganiac nie wiem jak bedzie w lecia ale jezeli bedzie za zimna woda to bede montowac podgrzeewacze ale to pokarze sezon, aha jestem z Krakowa wiec pogode mamy podobna pozdrawiam

nataliajakubas

Ilość wiadomości: 29
Dodano: 2009-05-07 13:51:25

Oczywiście krakowianka ma racje co do zgłoszenia/ zezwolenia na budowę basenu, wkradł się chochlik odnośnie samych procedur. Oczywiście powyżej 30m2 musimy otrzymać zgodę na budowę. Co do samych kosztów, wiadomo że jest tu ogromna ilość możliwości wyboru materiałów, ekip, wymiarów itp. Wycenę o której pisałam robiła firma instalująca tego typu budowle - w dniu pisania odpowiedzi na pytanie. Dziękuję za sprostowanie i za zainteresowanie. Byłoby miło, gdyby więcej osób włączało się w dyskusję na tym forum. Pozdrawiam Natalia

Arrrtystka

Ilość wiadomości: 209
Dodano: 2012-11-08 19:39:17
No właśnie w naszym jak to napisano wyżej "cieplutkim" kraju stawianie stałego basenu to ja nie sądzę, ale takie właśnie przenośny, (nie wykopywany w ogrodzie) tylko wstawiany basen (np taki http://ogrodosfera.pl/baseny-ogrodowe) to moim zdaniem jak najbardziej się nadaje:) Dla dzieciaków szał.
Edytowano 1 razy. Ostatnio 2014-02-04 18:48:18.

green_girl

Ilość wiadomości: 200
Dodano: 2013-09-27 14:23:55
W pełni się zgadzam, nie ma sensu budować basenu, skoro można kupić gotowy. A co do firmy Intex to znam, bo moi znajomi mają basen tej firmy w ogrodzie i uważam, że jest to najlepsze rozwiązanie.

magdalenamucha

Ilość wiadomości: 59
Dodano: 2013-10-02 14:47:54

Witam, zależy ile chce się przeznaczyć na eksploatację takiego basenu. W Polsce nie ma na tyle dni słonecznych, aby woda się nagrzała sama ( można o tym zapomnieć) , więc z pewnością trzeba ją będzie podgrzewać, zwłaszcza jeżeli chce się korzystać z basenu nie tylko w upalne dni. Do tego dochodzi ciągła filtracja i obieg wody. Wszystko zużywa energię elektryczną. Basen na zewnątrz wygląda super, ładnie obudowany, drewnem, kamieniem, terakotą czy innymi materiałami i w pewnością wygrywa z marketowymi stelażowcami. Uważam, że dobrym rozwiązaniem dla niezdecydowanych może być staw kąpielowy. W budowie cena podobna, wygląda naturalnie ( jak staw), ale odpowiednio dobrana filtracja zapewnia idealnie czystą wodę, w której kąpać się można do woli.

Marlena09

Ilość wiadomości: 99
Dodano: 2013-10-09 13:55:28
My teraz tez zastanawiamy sie nad takim rozwiązaniem na przyszły rok- ale bardziej chcemy pojsc w stronę minibasenu. I poki co trafilismy na bardzo dobra firmę www.hydropool.pl Moze macie jakies doświadczenia ?

Karola76
Ilość wiadomości: 6
Dodano: 2013-11-19 11:32:42
ale chodzi o ekobasen? Bo jeśli tak, to moi znajomi zamówili projekt niezbyt dużego Eko basenu w domu pod Wawą, z tego co wiem korzystali ze strony stawykapielowe.com – pomagałam im wybrać producenta, bo z wykształcenia jestem projektantem ogrodów i na tego typu oczkach wodnych, stawach czy basenach tez się znam. Także tyle mogę polecic, ale o hydropolu też słyszałam dobre opinie.
Edytowano 1 razy. Ostatnio 2013-11-19 11:34:03.

czesiek87
Ilość wiadomości: 157
Dodano: 2013-11-28 15:02:18
a ile kosztuje złożenie wszystkich zgłoszeń budowlanych bo my mamy basen ale taki jak to kolega powiedział z markietu :) za 1000 zł i w sumie nie narzekamy - kupiliśmy w tamtą zimę bo był tańszy prawie o 600 zł :) do tego dostalismy chemie gratis :) no i właśnie jak z czyszczeniem takiego zykłego rozumiem, że taka chemia przykładowo : http://rimkowalczyk.pl/category/chemia-basenowa dałaby radę czy miusi być coś innego do takiego dużego wykopanego basenu?

andziks
Ilość wiadomości: 881
Dodano: 2015-06-01 14:03:37
Przedmówco - dokładnie od nich zamawialiśmy chemię basenową i rzeczywiście kosztowało to śmieszne grosze. RIMKowalczyk ma tanio. W zasadzie jedynym prawdziwym kosztem jest tutaj sam zakup basenu. Bo te koszty dodatkowe to śmieszne grosze.

danciowa
Ilość wiadomości: 12
Dodano: 2016-04-04 20:08:04
To ja juz bym wolała basen drewniany wykonac. Widzielicie te co robią w Abatec ? Tu macie galerię http://www.abatec.pl/ . Dla mnie bomba. Alternatywa dla basenów ,murowanych znakomita. Tym bardziej, producent wszystko ma do tych basenów co potrzeba. Mnie osobiście podoba się ten wkopany w ziemie albo w tarasie

Martaa83
Ilość wiadomości: 1
Dodano: 2016-04-11 20:00:15
Wbrew pozorom taki basen w Polsce ma sens ;) Z mężem kupiliśmy basen poliestrowy z zadaszeniem od PoolsFactory i korzystamy z niego nawet we wrześniu! Zadaszenie działa jak szklarnia, dlatego temperatura wody jest o wyższa nawet w chłodniejsze dni. Szczerze polecam!

elizabethed
Ilość wiadomości: 5
Dodano: 2016-06-09 20:38:36
Basen to wcale ani nie luksus czy głupota. Sam posiadam i polecam. :)

Malyna
Ilość wiadomości: 21
Dodano: 2017-01-10 13:05:34
Zawsze mi się marzył basen przy domu, ale w Polsce nie wiem czy to ma sens.

Tomo811
Ilość wiadomości: 1
Dodano: 2017-01-17 08:13:24
No taki basen to naprawde coś ___ additional sourcesource