Artykuły

Ogórki, wszechstronne warzywa uprawiane z pasją zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów, stanowią istotny element wielu ogrodów. Ich uprawa, choć nie należy do najtrudniejszych, wymaga jednak przestrzegania określonych zasad, aby zapewnić obfite i zdrowe plony. Kluczowe znaczenie ma wybór odpowiedniego miejsca, które nie tylko musi odpowiadać potrzebom tych roślin, ale także uwzględniać historię uprawy poprzedzających gatunków.

Czytaj artykuł 

Gdy uprawiamy ogród z drzewami owocowymi, rzadko wybiegamy myślami na wiele lat do przodu – nie zastanawiamy się tym samym, jak długo nasze rośliny będą dawały obfity plon. Chciałbyś cieszyć się koszami pełnymi owoców za 5, 10, a nawet 15 lat? Te drzewa owocowe potrafią przetrwać dziesięciolecia, jeśli tylko zapewnisz im odpowiednie warunki. Sprawdź, od czego zależy długowieczność drzewa i wybierz do ogrodu odmiany, które mają szansę osiągnąć imponujące rozmiary, latami uginając się pod ciężarem owoców.

Czytaj artykuł 

Porzeczkoagrest to ciekawa hybryda dwóch popularnych w naszych ogrodach krzewów owocowych: agrestu i czarnej porzeczki. Łączy ich największe zalety, czyli minimalne wymagania i prostotę pielęgnacji, a przy tym rodzi kilogramy smakowitych owoców. Nie wymaga wielu zabiegów, ale wiosną potrzebuje skrócenia pędów. Jak przycinać porzeczkoagrest? Na co zwrócić uwagę podczas jego uprawy? Podpowiadamy, jakie warunki zapewnić krzewom, by uginały się od owoców.

Czytaj artykuł 

Laurowiśnia to zimozielona roślina, która ze względu na gęsty, dekoracyjny pokrój jest często wybierana na żywopłoty. Choć w założeniu ma być atrakcyjna przez cały rok, zdarza się, że po zimie jej wygląd pozostawia wiele do życzenia. Wczesną wiosną możemy zauważyć, że liście laurowiśni skręcają się i brązowieją. Powinien to być dla nas sygnał, że krzew potrzebuje naszej pomocy. Jak pielęgnować laurowiśnię po zimie? Czym zasilać ją na wiosnę? Sprawdź, jak przywrócić jej doskonałą kondycję.

Czytaj artykuł 

Ziemniaki to podstawa w kuchni polskiej. Są bardzo smaczne i zdrowe, można je przyrządzić na mnóstwo sposobów. Warto jednak pamiętać, że ziemniak ziemniakowi nie równy. Na świecie znane są tysiące odmian – jedne są bardziej mączyste, inne twardsze. Niektóre z nich idealnie nadają się do gotowania lub na sałatki, z innych przygotujesz zaś pyszne puree. Jak wybrać odpowiednią odmianę ziemniaka? Zwróć uwagę na ich typ kulinarny.     

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Właścicieli domów czekają kolejne kontrole. Jest to związane z nowelizacją ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz Prawa budowlanego. Od kwietnia ubiegłego roku wprowadzono obowiązek posiadania świadectwa energetycznego dla domów i mieszkań. Obowiązkowe stały się również okresowe kontrole systemów ogrzewania. Kto musi mieć świadectwo energetyczne? Kiedy możemy spodziewać się kontroli? Podpowiadamy.   

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Opryski drzew owocowych to ważny zabieg pielęgnacyjny, dzięki któremu można zapobiec rozwojowi chorób powodowanych przez różne patogeny. Jedną z najpowszechniejszych jest parch jabłoni. Jak uchronić swoje jabłonki przed rzeczoną chorobą, czym można je pryskać i czy da się samodzielnie stworzyć preparaty do oprysku? Odpowiadamy.

Czytaj artykuł 

Wiele osób uprawiających własny ogródek przynajmniej raz miało wątpliwą przyjemność doświadczyć jego obecności – niezbitym dowodem na żerowanie turkucia podjadka w ziemi są uszkodzone, podgryzione korzenie młodych roślin takich, jak marchewki, ziemniaki, buraki czy nawet... truskawki. Toczysz nieustanną walkę ze szkodnikiem? Jest sposób, który sprawi, że turkuć się wyniesie. Przeczytaj i dowiedz się, jak się pozbyć turkucia z ogrodu, sięgając po domową mieszankę, której świeży aromat tobie przyniesie na myśl letnie orzeźwienie, a szkodnika wypłoszy raz-dwa.

Czytaj artykuł 

O tym, że na parapetach nie powinno się trzymać elektroniki, bo może ulec przegrzaniu czy książek, które niszczeją, gdy na szybie zbiera się wilgoć, dobrze wiemy. Dlatego na pustych parapetach chętnie stawiamy doniczki z rozmaitymi roślinami. Jednak okazuje się, że nie wszystkie powinny tam trafić. Które gatunki pasują na parapety północne, południowe, wschodnie czy zachodnie? Jakich kwiatów lepiej w ogóle nie stawiać przy oknie? Jeden z gatunków cię zaskoczy – to ulubieniec wielu z nas i nieodłączna dekoracja mieszkań.

Czytaj artykuł 

Sansewieria to prosta w uprawie i niezwykle wytrzymała roślina, ale jest jedna rzecz, której nie zniesie. Mowa o gniciu korzeni, błyskawicznie doprowadzającym do śmierci okazu. Na szczęście, jeśli zadziałamy w porę, mamy szansę uratować piękną wężownicę. Dlaczego sansewieria gnije? Co zrobić, aby przywrócić ją do życia? Wyjaśniamy.

Czytaj artykuł 
Art. Spons.

Drewno to materiał, który od wieków wykorzystywany jest w budownictwie i dekoracji wnętrz. Jednakże, aby zachować jego piękno i trwałość, konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie. Jednym z najskuteczniejszych sposobów jest stosowanie lazury do drewna. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu, czym jest lazura do drewna, rodzajom dostępnym na rynku, jej zastosowaniom oraz porównaniu z innymi produktami, takimi jak olej na taras.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Co zrobić, aby piwonie zachwycały zjawiskowymi kwiatami? Należy je wzmocnić po zimie, by przygotować na nadchodzący sezon kwitnienia. W tym celu warto zadbać o odpowiednie dokarmianie, które jest niezbędne dla zdrowego wzrostu, mocnych łodyg i dużych kwiatów. Zdaniem wielu ogrodników najlepszym czasem na nawożenie tych krzewów jest wczesna wiosna. Okazuje się, że odżywkę do piwonii można przygotować z produktu, który ma niezwykle szerokie zastosowanie w naszej kuchni. Zastosuj ją już teraz, a w sezonie krzak będzie się uginał od kwiatów.           

Czytaj artykuł 

Świeże zioła z ogródka lub z balkonu to podarunki od lata, na które czekamy przez całą zimę. Zawsze pod ręką, urozmaicą każde danie. Część z nich działa odstraszająco na szkodniki, inne mają właściwości odkażające. Pite w formie herbat, mają zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Kiedy najlepiej wysiewać zioła, by jak najszybciej się nimi cieszyć? Niektóre z nich można wysiać już w marcu.  

Czytaj artykuł 

Marzec to intensywny czas w ogrodzie. Po zimie czekają nas wiosenne porządki, przycinanie krzewów i drzew, sadzenie nowych roślin. Przy tym zamieszaniu nie możemy zapomnieć o naszych rozsadach. Ich pielęgnacja jest kluczowa, szczególnie jeśli liczymy na bogate plony oraz piękne kwiaty. Dlatego, kiedy zauważysz, że siewki zaczynają być wybujałe i cienkie musisz szybko reagować. Dowiedz się, co zrobić, aby zapobiec sytuacji, w której będą długie i słabe.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.