Publikacje

Wino nie tylko do picia. 10 alternatywnych zastosowań

Mężczyźni swoje problemy rozwiązują przy pomocy taśmy klejącej i WD-40, kobiety w kryzysowych sytuacjach chętniej sięgają po niezawodną czekoladę i czerwone wino (czasem również mruczącego kota). Nie ma co ukrywać – wino, dzięki swej uniwersalności, jest doskonałe. Pasuje do każdej okazji: na radości i na smutki, do przełamywania pierwszych lodów, jako dodatek zwykłego obiadu i wykwintnej kolacji, także jako… środek na muszki owocówki. Tak, dobrze przeczytaliście, środek na muszki owocówki.
Wino nie tylko do picia. 10 alternatywnych zastosowań

Aż trudno sobie wyobrazić, jak można zmarnować dobre wino na coś tak przyziemnego, jak domowe obowiązki – bynajmniej nie zachęcamy was do tego. Czasami jednak tak bywa, że otwarty trunek zwietrzeje, zostaną jakieś zlewki po udanej imprezie, w prezencie dostaniecie taki rodzaj, który nie wpasowuje w wasze gusta. Szkoda wylewać je do rur odpływowych. Znajdzie się dla niego kilka alternatywnych – i niejadalnych – zastosowań, sami zobaczcie.

Usuwanie zabrudzeń
Plamy z czerwonego wina są prawdziwą zmorą. Usunąć je można za pomocą soli lub… białego wina. Wystarczy wylać je na kłopotliwy czerwony kleks i przetrzeć mokrą ściereczką. Skoro już o odplamianiu mowa – ten wyborny trunek zlikwiduje również tłuste zabrudzenia.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

 

Barwienie tkanin
Czerwone wino jest także całkiem niezłym barwnikiem (jeszcze raz przypomnijcie sobie te straszne, uparte plamy, które za żadne skarby na świecie nie chcą się doprać). Jeśli więc marzy się wam koszulka lub sukienka bordowa jak dobry rocznik wina z Bordeaux, zagotujcie trunek w dużym saganie i wrzućcie do niego ubranie. Gotujcie przez 10 minut, mieszając wywar co kilka chwil. Następnie odciśnijcie nadmiar cieczy i wysuszcie materiał. Farbując tkaniny w ten sposób, uzyskać można wiele odcieni różu, bordowego oraz czerwieni, warto jednak pamiętać, że rezultat jest dziełem przypadku.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


Dezynsekcja
Amerykańscy naukowcy (tym razem dajmy im kredyt zaufania) udowodnili, że wino skuteczniej niż woda oczyszcza warzywa i owoce z groźnych bakterii, pasożytów i innych zabrudzeń. Zawarty w nim alkohol rozpuszcza zanieczyszczenia na skórkach, a pozostałe jego składniki m.in. kwasy i polifenole zabijają niektóre rodzaje bakterii pokarmowych takie jak np. salmonella i e. Coli. Zważywszy na te właściwości, winem dezynfekować można również deski do krojenia i blaty kuchenne – tutaj lepiej używać białego wina wytrawnego, niż tego czerwonego – nie pozostawi ono plam i lepkiego osadu. Uważajcie jednak na granitowe powierzchnie — kwasy pozostawią na nich brzydkie zarysowania.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Czyszczenie szkła
Jak wiadomo, ocet doskonale czyści i nabłyszcza szkło, a skoro psujące się wino octuje… ono także nada się do mycia szyb i szklanek. Najlepszy efekt uzyskacie, jeśli dodatkowo do polerowania użyjecie starych, papierowych gazet.

Środek na muszki owocówki
Latem muszki owocówki bezkarnie panoszą się po kuchni, najczęściej dobierają się do niepoprawnie przechowywanych owoców. Łatwo im zaradzicie, jeśli przygotujecie na nie „winną” pułapkę. Do szklanki wlejcie niewielką ilość trunku, a następnie zakryjcie ją folią spożywczą. Widelcem albo innym ostrym narzędziem z wąską końcówką nakłujcie celofan. Wodzone drożdżowym zapachem wina muszki wpadną do szklanki, jednakże już się z niej nie wydostaną.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Składnik kompostu
To chyba najdziwniejsze zastosowanie w całym tym zestawieniu. Wydawałoby się, że wino i kompost mają niewiele wspólnego – no właśnie, tylko by się wydawało. Z powodzeniem dodawać je można do naturalnego nawozu, zadziała wówczas jako aktywator, przyśpieszający proces gnilny w oborniku.

Kosmetyk
Według miejskich legend wino, podobnie jak pasta do zębów, wpływa na szybszą redukcję siniaków. Ponoć wystarczy przygotować okład z nawilżonej winem kromki chleba, przyłożyć ją do zasinienia i obandażować na całą noc.
Alkohol ten wpływa pozytywnie na skórę i na włosy (jeśli oczywiście nie pije się go w nadmiernych ilościach). Warto stosować je jako płukankę do włosów (białe wino przyśpiesza porost!) i dodatek do relaksującej kąpieli.

Zaskoczeni? A może macie swoje sposoby na wino? Podzielcie się nimi w komentarzach!

Aleksandra Kozera Deccoria.pl

Zdjęcie główne: ©123RF/PICSEL

Poznaj najlepsze przepisy nadomowe wino. Kliknij!

Przeczytaj także:

11 zastosowań wódki, o których nie miałeś pojęcia

10 zastosowań soli, o których nigdy nie słyszałeś

WD-40 na każdy życiowy problem

Garden party w kilku krokach

Zobacz najpiękniejsze sypialnie Polaków!

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.