Jak pozbyć się z domu azjatyckich biedronek?

Data publikacji: 2017-11-15 07:00:00

Biedronki uchodzą za pożyteczne i niegroźne stworzenia. Żywią się mszycami, mączlikami i czerwcami wspomagając ogrodników i sadowników w zwalczaniu szkodników roślin. Niektórzy wierzą, że małe, kropkowane owady zwiastują szczęście i powodzenie. Niestety, nie każda napotkana na drodze „boża krówka” to sympatyczny, rodzimy chrząszcz.

Jak pozbyć się z domu azjatyckich biedronek?

Arlekiny – tzw. biedronki azjatyckie (łac. Harmonia axyridis, ang. harlequin ladybird) jesienią stają się szczególnie uciążliwe. Pojawiają się w mieszkaniach, dostrzec je można na elewacjach wysokich bloków i domów mieszkalnych. W naturalnych warunkach zimy spędzają wysoko w górach, zebrane w grupach i ukryte w szczelinach między skałami. Ponieważ coraz częściej za nowe siedliska wybierają miasta, z braku innych możliwości, przed nastaniem niskich temperatur, gromadzą się w wysokich budynkach. Niedawno ich wzmożona aktywność wywołała ogólnopolskie poruszenie. Wyjaśniamy, czy faktycznie jest się czego bać i jak można się przed nimi bronić.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

(Wikimedia Commons CC-BY-2.5 FritzG)

Czy biedronki azjatyckie są niebezpieczne?
W sezonie wegetacyjnym największe zagrożenie stwarzają nie dla ludzi, lecz dla rodzimych gatunków biedronek, motyli (często żywią się ich larwami) i innych chrząszczy – poza szkodnikami takimi jak mszyce, to właśnie te gatunki padają ofiarami arlekinów.

Napływowy chrząszcz bywa również niebezpieczny dla człowieka. Rozdrażniony, może dotkliwie pokąsać. W sytuacjach zagrożenia wydziela drażniącą, alkaloidową substancję o charakterystycznym żółtym kolorze, która może wywoływać podrażnienia skórne i obrzęki. Na jej działanie szczególnie narażone są małe dzieci oraz alergicy.

Na arlekiny trzeba uważać szczególnie teraz, kiedy szukają ciepłego schronienia. Są wtedy mocno pobudzone, łatwiej więc o ugryzienie.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

 

Post udostępniony przez SusieW (@dizhin)

Jak pozbyć się biedronek z mieszkania? Jak się przed nimi chronić?
Najlepszym sposobem ochrony jest unikanie kontaktu z tym gatunkiem biedronki. Dobrze założyć na okna moskitiery i usuwanie osobników, którym udało się przedostać do środka domu.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


Przeczytaj: 17 sposobów na wykorzystanie skórki pomrańczy i innych cytrusów

Jeśli wolimy sięgnąć po naturalne metody i repelenty, warto wypróbować np. olejki eteryczne. Pomocne będzie natarcie framug okien i drzwi olejkiem pomarańczowym, kamforą lub mentolem, które działają na owady odstręczająco. Z tych samych składników przygotujemy również fantastyczny spray do miejscowych „oprysków” – wystarczy zmieszać w butelce z atomizerem intensywnie pachnące substancje z wodą destylowaną lub spirytusem salicylowym (nada się również wódka). Taki roztwór rozpylamy wszędzie tam, gdzie zauważyliśmy, że pojawiają się uciążliwe chrząszcze. Dla wzmocnienia efektu, w problematycznych miejscach można rozłożyć jeszcze suszone skórki cytrusowe – arlekiny nie znoszą zapachów kwaśnych owoców.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


Przeczytaj: Właściwości i zastosowania liści laurowych

Dobrym pomysłem jest także przygotowanie woreczków zapachowych (podobnych do tych, których zadaniem jest odstraszać mole ubraniowe) z suszonych przypraw. W tym celu najlepiej użyć garści goździków i liści laurowych. Umieszczamy je w woreczku muślinowym i później taki pakunek zawieszamy w pobliżu otworów okiennych i drzwiowych.

Zewnętrzne okiennice można dodatkowo spryskać wodą z mydlinami – to utrudni owadom osiadanie na elewacji i przedostawanie się do wnętrza domu.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


Przeczytaj: Pielęgnacja złocieni. Jak uprawiać chryzantemy w ogrodzie i na balkonie?

Co ciekawe, azjatyckie biedronki nie przepadają za bodaj najpopularniejszymi jesiennymi roślinami – chryzantemami. Uprawiajmy je zatem w ogrodzie lub w pojemnikach na balkonie, lub parapecie.
Skutecznym działaniem wykazują się specjalistyczne trutki, mogą one jednak zagrozić rodzimym, pożytecznym gatunkom, poza tym, nie są one obojętne dla ludzkiego zdrowia.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Jak odróżnić ją od najpowszechniejszych, „polskich” biedronek?
Ciała arlekinów są bardziej owalne i wysklepione niż naszych siedmiokropek. Ich przedtułowie jest jasne, na nim formują się czarne plamy, często przybierające kształt liter „W”, „M” lub „X”. Swojska „boża krówka” ma 7 kropek — po 3 na skrzydłach pokrywowych i jedną u nasady pokryw. Na czarnym przedpleczu znajdują się dwie małe, białe plamki.

Deccoria.pl

Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Zobacz również: Jak się pozbyć pająków z domu?

Zobacz także:

Zwierzak w domu. Jak sprzątać, by nie zwariować

10 trików, które musisz poznać, by prać efektywnie

Jak tanio i ekologicznie wysprzątać mieszkanie?

Zaskakujące zastosowania folii aluminiowej

Suma punktów: 0

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)
Brak komentarzy