Porady domowe

Jak urządzić balkon? Wskazówki, które gwarantują sukces

Decydując się na zamieszkanie w bloku, wcale nie jesteśmy zmuszeni rezygnować z marzeń o pięknym, bujnym ogrodzie. Zielony, wypoczynkowy zakątek z powodzeniem można zaaranżować nawet na niewielkim balkonie.
Jak urządzić balkon? Wskazówki, które gwarantują sukces

Ograniczona przestrzeń balkonu sprawia, że domownicy muszą rozważnie decydować o jego wyglądzie. Połączenie funkcjonalności, wygody i modnego wystroju nie jest zadaniem łatwym, choć nie niemożliwym.

Przede wszystkim potraktujmy balkon jako przedłużenie mieszkania, nie zamykajmy się jedynie na praktyczne sposoby zaadaptowania dodatkowej przestrzeni na suszarnię czy schowek na rower. Nawet w towarzystwie sznurków na pranie zorganizujemy przyjemny kącik, w którym wypijemy poranną kawę, poopalamy się czy po prostu odpoczniemy. Z zastosowaniem odpowiednich materiałów nadwieszony „taras” przemienić można w prawdziwy salonik pod gołym niebem, gdzie w otoczeniu kwitnących roślin miło płynie czas.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Podłoga
Od czego zacząć? Najlepiej od podstaw, w tym wypadu od podłogi. Już na etapie wykańczania całego mieszkania warto zastanowić się nad podłogą na balkonie. Całkiem dobrym wyborem będzie drewno – ciepłe w dotyku, wytrzymałe oraz łatwe w utrzymaniu. Odporne na zmienne warunki atmosferyczne będą szczególnie drewna egzotyczne oraz swojskie dąb, cis oraz jesion. Zamiast nich, wybrać można deski tarasowe z kompozytu włókien drewnianych i tworzyw sztucznych. Prezentują się niemal tak samo, jak naturalny surowiec, są jednak trwalsze i odporniejsze na działanie czynników zewnętrznych, grzybów oraz wilgoci.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Jako balkonowa nawierzchnia sprawdzą się również płytki ceramiczne, którym niestraszne są wahania pogody i temperatur. Występują one w szerokiej gamie faktur, wzorów oraz rozmiarów, począwszy od większych płyt do małych mozaik. Na rynku znajdziemy też płyty betonowe – idealne jako tło minimalistycznych aranżacji. Jeśli nie chcemy radykalnie zmieniać zastanego stanu, zdecydujmy się na wyłożenie posadzki sztuczną trawą, co będzie bardzo świeżą, wiosenną i oryginalną dekoracją.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Meble
Kolejnym krokiem w aranżacji balkonu jest dobranie odpowiedniego wyposażenia. Wymiary i kształt „pomieszczenia” w przeważającej mierze będą determinowały gabaryty mebli, w żadnym wypadku jednak nie powinniśmy całkowicie z nich rezygnować. Jeśli poza funkcją wypoczynkową balkon będzie domową przechowywalnią, warto zaopatrzyć się w składane krzesła i stolik. W razie konieczności szybko je złożymy, zyskując dodatkową przestrzeń.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Ciekawym rozwiązaniem, które pozwoli zaoszczędzić wiele miejsca, będzie zamontowanie na balustradzie podwieszanego, składanego blatu. Więcej przestrzeni zapewnią też wielofunkcyjne wiklinowe kosze czy drewniane skrzynki – posłużą jako schowek, stół lub siedzisko, wystarczy nakryć je kocami lub poduszką. Dodatkowo są one dość lekkie, z łatwością wciągniemy je do mieszkania, gdy zajdzie taka potrzeba. Podobnie zaaranżować można europalety.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Dodatki
Aby balkon stał się w pełni prywatnym i kameralnym zakątkiem wypoczynkowym, warto odgrodzić się od wścibskich spojrzeń sąsiadów. Pomysłów na to nie brakuje. Do wykorzystania mamy maty wiklinowe (nie tylko nas zasłonią, ale też przykryją nieestetyczną barierkę), parawany z nieprzemakalnych tkanin, ścianki z bambusa, taśmy balkonowe, trejaże porastane przez rośliny pnące, czy nawet duże donice z np. iglakami.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

„Loggie” skierowane w stronę południa w upalne lato będą narażone na mocne operowanie słońca, co nie będzie sprzyjać ani wypoczynkowi, ani roślinom uprawianym na balkonie. Dobrym i przydatnym pomysłem będzie zakup parasola. Dostępne są one w różnych kształtach, kolorach, cenach i rodzajach. Kupić możemy modele „klasyczne”, z łamaną rurką, a nawet „boczne”, przeznaczone do montowania przy ścianach. Najlepiej sprawdzą się te z ruchomym kątem nachylenia – dzięki takiemu mechanizmowi osłonimy się przed słońcem o każdej porze dnia.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Oświetlenie
Dzięki właściwemu oświetleniu, wygodnym i klimatycznym balkonem będziemy cieszyć się także wieczorem. Nastrój kreujmy za pomocą kilku źródeł światła, które doświetlą każdy fragment balkonowej przestrzeni. Jasność lamp nie powinna być ani zbyt duża – by nie oślepiała nas i sąsiadów z naprzeciwka, ani zbyt mała. Zastosujmy zatem kilka mniejszych lampionów, latarni lub lamp kinkietowych, które podkreślą wyjątkowy klimat tego miejsca.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Rośliny
Skoro balkon ma być namiastką ogrodu, nie zapominajmy o roślinach. Na trejażach lub w pojemnikach uprawiajmy powojniki, wiciokrzew, winniki, bluszcz, czy hortensję pnącą. Do upraw wiszących wykorzystajmy thunbergię oskrzydloną lub surfinie. W pojemnikach wywieszonych po zewnętrznej stronie balustrady posadźmy laki, pelargonie, aksamitki, lobelie, begonie, lawendę, nasturcję, tytoń ozdobny. Zastosować możemy również rośliny zimotrwałe, które będą cieszyć oko także zimą, np. bukszpan, sosny kosówki, azalie japońskie, krzewuszki cudowne i trzmieliny.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

W zależności od tego, jaki klimat chcemy osiągnąć, obsadźmy balkon kwiatami w odpowiednim kolorze – może być balkon w bieli, w różu, w czerwieni, a nawet w błękicie. Najładniej wyglądają kwiaty w podobnej tonacji, np. pastelowe (biel, róż, błękit, fiolet), które nadadzą romantyczny klimat balkonowi lub np. czerwono-żółto-pomarańczowe, bardziej energetyczne. Dla wszystkich kwiatów dobrym tłem będzie zieleń – bluszczy, kurdybanków, komarzyc i tui. Jeśli brakuje na balkonie miejsca na rośliny, postawmy na wiszące doniczki lub ogród wertykalny.

Deccoria.pl

Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Przeczytaj również:
Piękny ogród na piasku. Które kwiaty wybrać i jak użyźnić podłoże?
TOP10 Kwitnących krzewów ogrodowych
10 roślin, które wyrosną w cieniu
Najlepsze rośliny liściaste na żywopłot
Stwórz staw przyjazny dla zwierząt
Sposób na skarpę w ogrodzie
Ogród skalny. Jak go zbudować?
Ogród dla niecierpliwych. Rośliny szybkorosnące

Zobacz: Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu ogrodu?

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.