Leczenie kolorami, czyli jak działają barwy?

Data publikacji: 2018-01-12 07:00:00

Kolory towarzyszą nam na każdym kroku. Mimo że całe nasze otoczenie zbudowane jest z rozmaitych barw, nie zastanawiamy nad ich znaczeniem czy właściwościami. Dobierając paletę podczas aranżowania wnętrz, kierujemy się osobistymi preferencjami i sympatiami, tymczasem warto też zwrócić uwagę na pozytywny wpływ kolorów na zdrowie i dobrą kondycję organizmu.

Leczenie kolorami, czyli jak działają barwy?

Wpływ otoczenia barwnego na organizm intryguje ludzkość już od wieków. Chromoterapię wykorzystywali już starożytni Egipcjanie — barwy wykorzystywano w terapiach rozmaitych schorzeń: zazwyczaj barwnymi tkaninami okrywano chorego lub miejsce na jego ciele będące źródłem dyskomfortu. Wzmianki o prozdrowotnych właściwościach kolorów odnaleźć można też w pracach Hipokratesa i Pitagorasa. Obecna nauka umożliwiła bardziej złożoną analizę oddziaływań barwnych.

Z fizycznego punktu widzenia, kolory to fale o różnych długościach. Są one „wychwytywane” przez ludzkie oko i skórę, a informacje o nich są przekazywane do mózgu, który po ich zarejestrowaniu, wysyła odpowiednie neuroprzekaźniki do organów wewnętrznych. To z kolei wywołuje określoną reakcję hormonalną. Ekspozycja na barwy może wpłynąć zatem na pracę organizmu.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


Kliknij i zobacz więcej zdjęć!

Przeprowadzone badania wskazują skuteczność koloroterapii jako terapii wspomagającej konwencjonalne leczenie zaburzeń psychicznych oraz innych chorób jak np. astma, artretyzm, dolegliwości trawienne, czy układu krążenia. Chromoterapię stosować można na wiele różnych sposobów: przez spożywanie produktów w określonych odcieniach, branie kąpieli w odpowiednio barwionej wodzie, naświetlanie lampami, jednak skutecznością wykazuje się także spędzanie czasu w odpowiednio zaaranżowanych kolorystycznie pomieszczeniach.

Najważniejszym elementem każdego wnętrza, poza jego umeblowaniem czy układem funkcjonalnym, są kolory. Skoro wśród nich spędzimy znaczną część swojego życia, dobrze zadbać nie tylko o poprawną ich kompozycję, ale też o ich wpływ na nasz organizm.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Zgodnie z założeniami koloroterapii, ogólnie rzecz ujmując, barwy ciepłe działaj pobudzająco, a te o chłodnych tonach uspokajająco. Poza tym każdemu odcieniowi przypisuje się inne, bardziej precyzyjne właściwości.

Oto krótka charakterystyka działania poszczególnych barw:
- Niebieski – sprzyja wypoczynkowi, relaksowi, ułatwia zasypianie. W ciemniejszym wariancie granatów i kobaltów — poprawia koncentrację. Bywa polecany przy problemach z wysokim ciśnieniem i bolesnymi miesiączkami.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Zarządzanie kolorem. Jak poprawnie aranżować wnętrza? >>>

- Fiolet – przypisuje mu się zdolność do tłumienia nadmiernego apetytu (zastosowany w kuchni pomoże w utrzymaniu diety). Działa wyciszająco, koi zszargane stresem nerwy, tak jak niebieski może pomóc w uporaniu się z bezsennością.

- Róż – łagodzi nadpobudliwość, zachowania agresywne i irytację, uśmierza stany napięciowe. Stwierdzono też, że wpływa na poprawę humoru. Wg psychologów sprawdzi się w mieszkaniach singli, którym czasem doskwiera samotność – daje poczucie bezpieczeństwa.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

 

- Żółty – działa pobudzająco, motywuje do działania, dodaje energii i pewności siebie. Usprawnia pracę mózgu, sprzyja koncentracji i uskutecznia proces zapamiętywania. Osłabia objawy depresji.
- Pomarańczowy – poprawia nastrój, wzmacnia organizm, pobudzając krążenie i poprawiając pracę układu oddechowego. Stymuluje produkcję soków trawiennych.

- Zielony – pomaga wyciszyć się, odzyskać wewnętrzną równowagę, jednocześnie nie tłumi energii, pobudza do aktywności i wspomaga utrzymywanie jej na odpowiednim poziomie. Działa przeciwbólowo, wzmacnia układ krążenia i hormonalny.

- Czerwony – rozgrzewa, regeneruje, przyśpiesza tętno, przez co dobrze pobudza (z tego względu najlepiej unikać go w sypialni). Reguluje przemianę materii, wzmacnia mięśnie.

Deccoria.pl

Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Zobacz także:

Na co zwrócić uwagę podczas remontu - oświetlenie

Urządzamy salon. O czym warto pamiętać?

5 gorących trendów w kuchni

Dekorowanie wnętrz – nie popełniaj tych błędów!

 

TOP 100: NAJPIĘKNIEJSZE SYPIALNIE 

Suma punktów: 0

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)
Brak komentarzy