Najtańszy sposób na wysprzątanie całej kuchni

Data publikacji: 2017-10-07 00:00:00

Kuchnia to serce domu. To tutaj spędzamy znaczną część czasu, zaczynamy dzień od kawy i śniadania, kończymy go kubkiem herbaty lub kakao, spotykamy się z rodziną i przyjaciółmi na wspólnym przyrządzaniu i spożywanie posiłków. W tak chaotycznych warunkach łatwo o tłuste zabrudzenia. Oto przepis na uniwersalny środek, dzięki któremu w kilka chwil wysprzątasz całe pomieszczenie.

Najtańszy sposób na wysprzątanie całej kuchni

Kuchnia to miejsce, w którym stale coś się dzieje, łatwo więc w niej o zabrudzenia. A to garnek się przypali, blat utłuści, mleko wykipi... Utrzymanie w niej odpowiednich warunków jest niezwykle ważne dla wydajnego działania posiadanych sprzętów AGD, higieniczności przyrządzanych posiłków, a przede wszystkim dla naszego zdrowia. W tłustych zabrudzeniach powstałych podczas gotowania szybko namnażają się szkodliwe bakterie, już nie wspominając o tym, że po zaschnięciu są one trudne do doczyszczenia. Specjaliści alarmują także, że dalsze eksploatowanie urządzeń, z których nie usunięto starych, przypalonych resztek, powoduje powstawanie w nich rakotwórczych związków, które przenikają do nowo przygotowywanych posiłków.

Mimo uciążliwości, jaką sprawiać może sprzątanie kuchni, chyba nikogo nie trzeba już przekonywać, jak ważne jest, aby robić to regularnie i z dbałością o każdy zakamarek. Zadanie to możemy sobie jednak uprościć — zastępując kilka sklepowych specyfików, przeznaczonych do czyszczenia różnego rodzaju powierzchni, jednym preparatem — równie skutecznym, znacznie tańszym, a co najważniejsze — przyjaznym środowisku.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Jak pozbyć się tłustego osadu z kuchni? Przepis na domowy środek do odtłuszczania:

Składniki:
Olejek eteryczny z cytrusów, np. z cytryny - 25 kropli
Ocet - 1 szklanka LUB płyn do mycia naczyń - 2 łyżki
Ciepła woda - 2 szklanki

Aby przygotować odtłuszczającą miksturę, połącz wszystkie składniki w butelce z atomizerem. Zamiast octu wspomnianego w przepisie, użyć można płynu do mycia naczyń. To drugie rozwiązanie warto stosować wtedy, kiedy chcemy usunąć spaleniznę z brudnych naczyń (ocet może się tutaj nie sprawdzić), zdezynfekować sztućce i deski do krojenia (sfermentowana przyprawa nie wyeliminuje wszystkich wirusów i bakterii, np. pałeczek salmonelli) oraz wyczyścić blaty z kamienia naturalnego (ocet działa na nie drażniąco, powoduje w nich mikrouszkodzenia).

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Przeczytaj również: Jak sprzątać za pomocą ziół?

Co ważne, również olejek eteryczny można wymieniać zgodnie z zapotrzebowaniem. Jeśli chcemy pozbyć się pleśni, sięgnijmy po olejek z drzewa herbacianego. Esencja z eukaliptusa z kolei ma silne właściwości bakteriobójcze.

Tak przygotowany domowy preparat stosować możemy do czyszczenia niemal każdego zakątka kuchni — stołu, blatów roboczych, piekarników i mikrofalówek, płyt do gotowania, a nawet wnętrza lodówki, którą oczyści, odkazi i odświeży.

Jak używać domowego środka odtłuszczającego?
Rozpyl środek na problematyczną powierzchnię, odczekaj kilka minut i przetrzyj ja miękką gąbką – to tyle!Dlaczego olejek cytrynowy (cytrusowy) działa?

Nie bez przyczyny detergenty do czyszczenia kuchni mają najczęściej cytrusowe zapachy. Takie aromaty zwykle odpowiadają za wywoływanie u konsumentów „poczucia świeżości i czystości” umytych powierzchni. Mało kto jednak wie, że o ile są one naturalne, tzn. pochodzą od właściwego olejku eterycznego, działają również… odtłuszczająco. Niestety, w sklepowych płynach właściwość ta ginie pośród innych, silnych związków chemicznych. Olejek cytrynowy to jeden ze skuteczniejszych środków na tłuste plamy i lepkie zacieki. I doskonale czyści sam, bez dodatku żadnych chemikaliów – sklepowe produkty, których składy czasami ciągną się w nieskończoność, nie mogą się z nim równać. Nie wspominając już o tym, że nie działa on podrażniająco na skórę na dłoniach.

Deccoria.pl
Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Zarejestruj się! | Dodaj galerięSprawdź, jak wyczyścić:

Jak czyścić zabrudzoną kuchenkę i piekarnik?

Jak czyścić płyty grzewcze?

Jak czyścić drewniany blat?

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Suma punktów: 0

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)
Brak komentarzy