Urządzanie wnętrz

Nowy wystrój mieszkania bez wpadek. Na co uważać, robiąc remont?

Zastanawiasz się jak uniknąć problemów podczas remontu? Oto kilka przykładów najczęściej popełnianych błędów.

Nowy wystrój mieszkania bez wpadek. Na co uważać, robiąc remont?

Remont mieszkania jest wyzwaniem, którego trudno się podjąć, nawet jeśli współpracujemy z profesjonalnymi architektami wnętrz i wykwalifikowaną ekipą remontową. Przeprowadzenie go samodzielnie i to z oczekiwanym, zadowalającym rezultatem to już prawdziwa sztuka. Ponieważ warto się uczyć na błędach, oto kilka z nich, które nagminnie popełniamy.

Działamy bez planu
Brak planu to podstawowy błąd, którego największą bolączką jest to, że pociąga za sobą całą lawinę większych i mniejszych gaf. Zabierając się za remontu — niezależnie od jego zakresu — powinniśmy opracować strategię działania. Każda decyzja o wyglądzie wnętrza wymaga solidnych przemyśleń i analiz. Mając zatem wcześniej opracowany ogólny kierunek prac, łatwiej będzie dokonywać wyborów, które zaowocują spójną i satysfakcjonującą aranżacją.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Przed zakupem mebli, z użyciem ołówka i kartki papieru rozplanujmy ich ułożenie. Upewnijmy się, że układ, który sobie wymyśliliśmy, jest funkcjonalny i nie utrudnia poruszania się po mieszkaniu. Uwzględnijmy metraż pomieszczeń, skosy, zwężenia, punkty oświetleniowe, wystawę oraz kierunek otwierania drzwi, a także jego newralgiczne punkty.

Nie ograniczajmy się jedynie do tworzenia koncepcji usytuowania wyposażenia — mając stworzone graficzne odwzorowanie pomieszczeń, łatwiej nam będzie dopasować kolory i wyznaczyć  rozmieszczenie dodatkowych punktów świetlnych, jeśli takie są potrzebne. Funkcjonalność to nie tylko dziwne słowo, często używane przez architektów wnętrz, które sprawia, że wydają się bardziej „profesjonalni”. Idea praktyczności powinna od początku przyświecać każdemu projektowi.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Nieprzemyślane zakupy
Mając plan, bezpiecznie możemy udać się na zakupy. Traktując go jako wyznacznik tego, co potrzebujemy
kupić, niejako samozabezpieczamy się przed nabywaniem przedmiotów, które są zbędne lub nie pasują do naszego wnętrza. A to często się zdarza. Spacerując między alejkami i showroomami w sklepach wnętrzarskich można nabawić się bólu głowy od nadmiaru kolorowych i intrygujących rozwiązań.

Miarka zawsze w kieszeni
Opracowanie planu jest tym ważniejsze, jeśli w punktach sprzedażowych szukamy mebli. Znając proporcje pomieszczenia i przewidywane rozmiary wyposażenia, bez problemu zakupimy odpowiednie meble, które nie zajmą zbyt wiele miejsca albo zmieszczą się w niewielkie wnęki. Z tego względu przed zakupami powinniśmy zaprzyjaźnić się z miarką i dokładnie mierzyć każdy element wyposażenia, który wpadł nam w oko.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Cena = jakość?
Kwestie stosunku ceny do jakości różnych towarów wywołują żywe dyskusje. O ile w pozostałych dziedzinach życia, niski koszt niekoniecznie oznacza kiepskiej jakości, o tyle w przypadku produktów do domu raczej jest to rzadkością. Często tanie rozwiązania okazują się nietrwałe i  wadliwe. Dobrym przykładem są tutaj drzwi — te wykonane z płyt MDF są tak „delikatne”, że zniszczyć je można zwykłym kopniakiem. Wyższa cena idzie zazwyczaj w parze z wyższym standardem wykonania i lepszymi jakościowo materiałami. Dobre wyposażenie powinno służyć nam co najmniej przez kilka lat. Nierzadko tańsze zamienniki na tle pozostałej aranżacji prezentują się po prostu „kiczowato” i nieautentycznie.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Myślenie perspektywiczne
Remont wymaga też pewnych zdolności wizjonerskich i umiejętności myślenia przyszłościowo. Jest to szczególnie ważne, jeśli odnawiamy przestrzeń dziecięcą. Dobrą radą jest projektowanie jej w ten sposób, by rosła wraz z pociechami. Unikajmy dopasowywania wyposażenia do aktualnego wieku dzieci — rosną one bardzo szybko, w niedługim czasie zmiana wyposażenia zapewne okaże się konieczna. Podobnie rzecz ma się z estetycznymi aspektami aranżacji — warto by, chociaż jej podstawa kolorystyczna była w miarę uniwersalna.

W pozostałych wnętrzach również nie warto decydować się na krzykliwe w barwie lub wzorniczo „fikuśne” akcesoria. Moda na nie szybko mija, a im bardziej udziwniona jest ich forma, tym większe prawdopodobieństwo, że szybko zaczną nas drażnić. Wyraziste dodatki stosujmy oszczędnie. W ten sposób zdecydowanie lepiej podkreślą charakter wystroju.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


Przeczytaj: Pożeracze prądu w naszych domach

Włączniki i gniazdka elektryczne
Pamiętacie, jak kilka akapitów wyżej pisaliśmy o opracowanym planie? Mając go, z pewnością nie popełnicie takiej gafy, jaką niewątpliwie jest „zapomnienie” o usytuowaniu gniazdek elektrycznych i włączników. Wybierając wyposażenie, dopilnujmy, by nic ich nie przysłaniało. Co z tego, że nasza łazienka wygląda jakby wyjęta z wnętrzarskiego żurnala, jeśli musimy się nagimnastykować, by włączyć światło, lub wisząca szafka zasłania nam kinkiet, co ogranicza dopływ światła?

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Tylko na tymczasem...
Remont to stan umysłu, który nie powinien trwać jednak zbyt długo. Unikajmy stosowania rozwiązań tymczasowych — one rozleniwiają i osłabiają naszą motywację do zmian. Szukamy dywanu idealnego do nowej aranżacji? Doskonale, nie rozkładajmy jednak na podłodze starej wykładziny, która nie wpasowuje się w nowy wystrój. Inaczej może on już zostać z nami na stałe...

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Nudzie mówimy nie! Uwaga na jednolite kolory
Istnieją dwa warianty tego błędu. Pierwszy to taki, w którym całe pomieszczenie jest pomalowane na biało. Ściany są białe, sufit jest biały, wyposażenie jest białe… Tymczasem, nadużywanie tego koloru wcale nie służy wnętrzom. Świetnie sprawdza się on w stylu skandynawskim, ale w źle zaaranżowanym pokoju, wygląda monotonnie i nieprzytulnie. Nie wspominając o tym, jak bardzo szybko się brudzi. Drugi wariant to mieszkanie w jednorodnych barwach, w którym brakuje żywszych, kontrastowych odcieni. Dopełnieniem fatalnego, nudnego efektu, będą dodatki dopasowane do przewodniego koloru. By uniknąć tych pomyłek, postaw na różnorodność. Dekorując mieszkanie, popuść wodzę fantazji. Baw się kolorami, nie bój się mocnych akcentów, które ożywią i ocieplą wnętrze.

Deccoria.pl

Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj także:

Sąsiedzkich 7 grzechów głównych

7 grzechów głównych (remontowych)

Jak ochłodzić mieszkanie w upalne lato?

Odpocznij od zgiełku - poznaj styl eko

Jak zabezpieczyć dom przed pożarem?


Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.