Porady domowe

O filozofii zero waste słów kilka

„Bycie eko” przeszło długą drogę od dziwnej i pobłażanej mody, do pełnoprawnego i powszechnie akceptowanego stylu życia. Co więcej, niektóre jego nawyki znalazły nawet poklask wśród społeczeństw pędzonych konsumpcjonizmem. Teraz na popularności zyskuje tzw. filozofia zero waste. O co w tym chodzi?
O filozofii zero waste słów kilka

Coraz powszechniej zdajemy sobie sprawę z konieczności dbania o środowisko naturalne – wiemy, że w sklepach należy unikać foliowych woreczków, a plastikowe butelki bezwzględnie powinny trafiać do żółtych kontenerów na śmieci. W walce o czyste otoczenie, to całkiem niezły początek, jak jednak przyznają liczni naukowcy, tyle może nie wystarczyć. Kolejne podejmowane działania powinny być bardziej radykalne i szybciej wdrażane – inaczej, zatoniemy pod górą odpadów.

Naprzeciw nadmiernej produkcji śmieci, z którą teraz boryka się świat, wychodzi idea „zero waste”. O co w tym chodzi? O ograniczenie ilości odpadów, produkowanych w naszych domach do niezbędnego minimum. Bea Johnson, pomysłodawczyni tej koncepcji, wraz z rodziną w ciągu roku wytwarza zaledwie jeden słoik śmieci. Dla porównania wg. Głównego Urzędu Statystycznego, przeciętny Polak wyrzuca ok. 270 kg różnych odpadków. Skala tego porównania robi wrażenie. Swoje zmagania z nieczystościami Johnson zaczęła opisywać na blogu. Szybko zyskała wielu czytelników, którzy zainspirowani jej poradami, zaczęli praktykować „zero waste” we własnych domach.

Życie zero-waste – jak to możliwe
Najczęściej wyrzucanymi odpadkami, poza tymi organicznymi, są wszelkiej maści plastiki — butelki, opakowania, jednorazowe woreczki. Zwykle trudno znaleźć dla nich dodatkowe zastosowania, nierzadko rozczarowują one swoją wytrzymałością. Trafiają więc do kosza na śmieci, gdzie niby jest ich miejsce. Pół biedy, jeśli odpady segregujemy- wtedy zostaną one przerobione na nową porcję danego surowca.

W przypadku, gdy dane opakowanie jest niezłej jakości, lepiej je zachować. Może posłużyć nam do realizacji różnego rodzaju projektów upcyklingowych „Do-It-Yourself”. Przygotować z nich można naprawdę funkcjonalne przedmioty, których nowych odpowiedników nie będziemy musieli kupować w sklepie. To oszczędność dla portfela i dla środowiska w jednym.

Na rozsądnym gospodarowaniu plastikami się nie kończy. Segregować i twórczo przetwarzać można wiele innych materiałów — np. ze starych koszul można wyczarować piękne poduszki czy sukienki. Ograniczeniem jest jedynie nasza wyobraźnia.

Recycling i upcykling stanowią podstawę filozofii zero waste — nic nie może się zmarnować, wszystko trzeba wykorzystywać do samego końca. Przestawienie się na taki styl życia może być trudne, warto jednak zacząć metodą małych kroczków i powoli oswajać się ze zmianami. Już samo ograniczenie zużycia plastikowych woreczków będzie z korzyścią dla środowiska.

Od czego zacząć bezśmieciowe życie?

- Kupuj jak najmniej pożywienia i przedmiotów opakowanych w plastikowe pojemniki (np. zastąp wodę butelkowaną kranówką — w wielu przypadkach jest zdrowsza i smaczniejsza)
- Na zakupy zabieraj ze sobą torby wielokrotnego użytku — unikaj darmowych jednorazówek dostępnych w sklepach
- Kupuj na wagę, a nie w gotowych opakowaniach
- Wymień plastikowe akcesoria domowe na szklane lub drewniane
- Sprawdź, czego w twoim domu wyrzuca się najwięcej i zastanów się wspólnie wraz z rodziną, jak można to ograniczyć
- Sięgaj po przedmioty wielokrotnego użytku — zamiast jednorazówek stosuj trwałe lniane worki, a plastikowe pojemniki wymieniaj na szklane. Jeśli się zepsują lub przestaną spełniać swoją funkcję, z czystym sercem będziesz mógł oddać je do recyklingu.

W bezśmieciowym życiu specjalizowały się już nasze babcie. W czasach kiedy w sklepach brakowało podstawowych produktów, wszystko nadawało się do ponownego użycia. Większość niepotrzebnych rzeczy przerabiano, np. szyto sukienki z worków na paszę.

Bezśmieciowe życie jest na wyciągnięcie ręki. Sprawdź najlepsze pomysły na upcykling domowych przedmiotów.

Nowe wykorzystanie europalet

Wygodne i kolorowe puffy z opon oraz poszewki na poduszki ze starego swetra


Uratowane przed wysypiskiem śmieci, odnowione i przemienione w unikatowe meble

 
Kwiaty z plastikowych butelek

Stylowe doniczki z kubełków po śmietanie

Fartuszek z męskiej koszuli

Nastrojowa lampa z bębna pralki

Biżuteria z zawleczek

Meble z odzysku



Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.