Jakie odmiany cisu są najpopularniejsze w Polsce?

Data publikacji: 2018-01-04 10:00:00

Cis jest niezwykle elegancką rośliną iglastą, która występuje w parkach i ogrodach, a także na stanowiskach naturalnych. Posiada piękne kolory igieł, które wspaniale kontrastują z innymi roślinami. Jest ceniony ze względu na swój dekoracyjny wygląd, a także za odporność i to, że jest wiecznie zielony.

Jakie odmiany cisu są najpopularniejsze w Polsce?

Drzewo wiecznie zielone
Cis pospolity to gatunek drzewa lub większego krzewu, który jest zawsze zielony i długowieczny. W naturze dorasta nawet do ponad 15 metrów. Jego odmiany uprawne są jednak niższe. Rośliny te tworzą rozgałęzione, nieregularne pnie i konary. Szpilki cisu są ciemnozielone i lśniące z wierzchu, a od spodu jaśniejsze, matowe i ostro zakończone.

Jest on gatunkiem trudnym w hodowli. Lubi wilgotne i żyzne gleby. Możemy go spotkać w polskich lasach, ale jest to widok bardzo rzadki. Jego drewno jest niezwykle twarde, elastyczne i ma bardzo dobre właściwości. Nie zawiera żywicy i posiada kolor czerwony. Kiedyś często był wykorzystywany do produkcji domów i broni. Jednak już za czasów króla Jagiełły cisy zostały objęte ochroną. Jeśli interesuje cię także uprawa jałowca, przeczytaj ten artykuł.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Fot. 123RF/PICSELL

W zależności od odmiany przybiera różne kształty i wymiary. Najlepszy wzrost  osiąga na stanowisku cienistym lub półcienistym. Warto wspomnieć, że nie przeszkadzają mu miejskie zanieczyszczenia.

Jest on rośliną dwupienną. Kwiaty żeńskie i męskie rozwijają się na różnych osobnikach. Nasiona cisów ukryte są w okrągłych czerwonych osnówkach. Bardzo dobrze znosi cięcie i różnego rodzaju formowanie. Najlepiej przycinać go każdego roku wiosną, zanim rozpocznie się wegetacja.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Fot. 123RF/PICSELL

Zastosowanie
Cis ceniony jest przede wszystkim za wspaniałe drewno, które jest twarde, sprężyste i najbardziej zbite ze wszystkich europejskich gatunków drewna. Dzięki temu był stosowany w budownictwie i wykorzystywany do produkcji broni.
Cis jest niesamowitą rośliną ozdobną. Dzięki temu, że posiada różne odmiany o zróżnicowanym wzroście i ubarwieniu, często jest sadzony w ogrodach i parkach. Jest on wykorzystywany również jako roślina lecznicza. Wywar z jego igieł stosowany był kiedyś przy problemach z nadciśnieniem krwi. W warunkach laboratoryjnych z cisu pozyskiwane są substancje stosowane w leczeniu raka piersi, płuc, a także nowotworów głowy i szyi. Niektóre składniki w nim zawarte sprawdzają się przy leczeniu astmy i zapaleniu płuc.

Cis kolumnowy -  piękna roślina do przydomowych ogrodów
Cis kolumnowy jest jedną z odmian cisu pospolitego. Cisy te mają wyprostowane kolumnowe pokroje. Poza tym są rzadko atakowane są przez choroby i posiadają duże zdolności regeneracyjne.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Fot. 123RF/PICSELL

W sklepach ogrodniczych czy szkółkach możemy znaleźć wiele cisów o pokroju kolumnowym. Należą do nich na przykład:

Cis kolumnowy Fastigiata – to kolumnowy krzew, który wolno rośnie. Niezwykle wyjątkowo prezentuje się, gdy na szczytach jego pędów pojawiają się przyrosty w złotawym kolorze. Wymaga on gleb żyznych i najlepiej osłoniętych stanowisk. Nawet w zimie jego igły są zielone. Dorasta do około 1,5 metra wysokości i polecany jest szczególnie do małych ogrodów.

Fastigiata Aurea – to cis, który posiada szerokokolumnowy przekrój. Dorasta do około 4 metrów wysokości. Jego pędy są sztywne, rosnące w kolumnę. Wymaga żyznych gleb. Polecany jest szczególnie do kompozycji pokrojowych na szpalery i przydomowe żywopłoty. Można go również sadzić w warunkach miejskich.

Fastigiata Robusta – posiada wąski, kolumnowy pokrój. Jego tempo wzrostu jest umiarkowane. Po 10 latach osiąga niecałe 2 metry wysokości. Odmiana ta jest odmianą męską, co oznacza, że nie zawiązuje nasion. Dobrze rośnie zarówno w miejscach słoneczych, jak i w cieniu. Jest jedną z ładniejszych odmian kolumnowych.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Fot. 123RF/PICSELL

Cisy to jedne z najbardziej długowiecznych drzew świata. Cis pospolity był pierwszym drzewem objętym ochroną w Polsce. Pod cisami zazwyczaj nic nie rośnie, ponieważ są to rośliny trujące. Jako jedyne z drzew iglastych rosnących w naszym kraju nie zawierają żywicy. Cieszą się dużą sympatią, dlatego chętnie używane są jako drzewa dekoracyjne.Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj również:

To drzewo jest piękne i ma wyjątkowe właściwości lecznicze

Tulipanowiec – jedno z ciekawszych drzew ozdobnych w naszych ogrodach

Grillo-wędzarnia - czy grill ogrodowy z wędzarnią to dobre rozwiązanie

Ciekawa roślina na żywopłot – wiąz turkiestanu

Jedno z najpiękniejszych wiosennych drzew - judaszowiec

Najpopularniejsze byliny do ogrodu

Suma punktów: 0

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)
Brak komentarzy