Jesienny kalendarz ogrodniczy

Data publikacji: 2017-09-13 13:00:00

Gdy nadchodzi wrzesień, zdajemy sobie sprawę, że małymi krokami rośliny w ogrodzie zaczynają przygotowywać się na zimę. Jakie czynności powinniśmy wykonywać w danym miesiącu, aby przed przyjściem pierwszych mrozów o niczym nie zapomnieć?

Jesienny kalendarz ogrodniczy

WRZESIEŃ
Miesiąc ten charakteryzuje się obfitością warzyw i owoców. Jest to czas na ich zbiory oraz pora na sadzenie i rozmnażanie roślin. Należy również przeprowadzić zabiegi pielęgnacyjne.

Co powinniśmy zasadzić: jest to świetny czas, aby pomyśleć o wyglądzie ogrodu na wiosnę - należy posadzić cebule takich kwiatów jak: przebiśniegi, krokusy, cebulice, narcyzy, szafirki, hiacynty, szachownice, tulipany. Powinno się najwcześniej posadzić te, które jako pierwsze zakwitają: przebiśniegi, cebulice oraz krokusy. Po pierwszych przymrozkach cebule powinno się okryć torfem, korą lub gałązkami. Z początkiem września, należy również wykopać oraz posadzić na nowo cebule lilii. Na miejscu stałym powinny znaleźć się z rozsadnika dwuletnie rośliny m.in. naparstnice, malwy czy bratki. Sadzić należy również drzewa oraz krzewy w pojemnikach. Ten jesienny miesiąc jest również okazją do założenia wrzosowiska.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Fot. 123RF/PICSELL

Sadzenie roślin cebulowych jesienią Przeczytaj»
Jak dbac o wrzosy? Przeczytaj»

Co powinniśmy rozmnożyć: przez podział możemy rozmnożyć byliny kwitnące wiosną i latem oraz trawy ozdobne. Z ziół możemy podzielić m.in. cząber, rabarbar oraz lubczyk.

Co powinniśmy zebrać: owoce drzew owocowych: gruszek, jabłek oraz śliwek. Jest to też czas zbiorów orzechów oraz warzyw korzeniowych. W suche i słoneczne dni zbieramy nasiona roślin jednorocznych.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Jakie zabiegi pielęgnacyjnie przeprowadzamy: powinniśmy przygotować glebę pod sadzenia wiosenne, zbieramy opadłe liście, podlewamy obficie drzewa i krzewy. Możemy wykonać cięcie orzechów włoskich, brzóz, klonów kasztanowców i wiązów. Przycinać można także krzewy owocowe: maliny i jeżyny.

PAŹDZIERNIK

Kontynuujemy sadzenie cebul roślin cebulowych, jednak wyrosną one późniejszą wiosną niż sadzone w terminie wrześniowym.

Co powinniśmy zasadzić: To odpowiednia pora na sadzenie drzew i krzewów zrzucających liście na zimę: drzew i krzewów owocowych. Październik to dobry czas na dzielenie i sadzenie bylin. Należy wykopać również bulwy kwiatów niezimujących w gruncie takich jak dalie i begonie. Najlepiej to zrobić po pierwszych przymrozkach, gdy części naziemne tych roślin przemarzną i schować do pomieszczenia zabezpieczonego przed mrozem. Dojrzewają również owoce dyni olbrzymiej, które można wykorzystać w jesiennych kompozycjach.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

 
 

Jakie zabiegi pielęgnacyjnie przeprowadzamy: Można lekko przyciąć pędy róż. Na tym należy zakończyć przycinanie drzew i krzewów, by nie pobudzić roślinności do wypuszczania pędów, które nie mogąc zdrewnieć na zimę, przemarzłyby.

Jak przycinać róże w ogrodzie? Przeczytaj»

LISTOPAD
Co powinniśmy zasadzić: O ile miesiąc ten będzie łagodny, można posadzić drzewa i krzewy odporne na mróz. Listopad to ostatni dzwonek na wykopanie cebul roślin, które nie zimują w gruncie m.in.: mieczyków, kroksomii, acidantery.

Co powinniśmy zabezpieczyć: Rośliny wrażliwe na niskie temperatury, należy zabezpieczyć przed mrozem: lilie, hibiskusy ogrodowe, jukki, różaneczniki, bambusy, azalie, należy dokładnie przykryć gałązkami świerkowymi a róże okopcować. Oczko wodne należy zabezpieczyć oraz spuścić z niego wodę. Grzybienie, które uprawiamy w koszach, należy przenieść do wody, znajdującej się w pomieszczeniu, gdzie nie oddziałuje na nie niska temperatura.

Fot. 123RF/PICSELL

Jak przygotować oczko wodne na zimę? Przeczytaj»

Jakie zabiegi pielęgnacyjnie przeprowadzamy. Pod koniec listopada należy przyciąć powojniki (oprócz tych, które kwitną na przełomie kwietnia i maja).Można także przekopać glebę z jednoczesnym usunięciem chwastów, co poprawi strukturę gleby.  Donice i skrzynki z balkonów i tarasów przenosimy do chłodnych pomieszczeń. Należy oczyścić, sprawdzić oraz zakonserwować sprzęt ogrodniczy.

mgr inż arch. kraj. Anna Waligóra Jędrzejowska
Autorska pracownia projektowa ekoartprojekt

Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj inne porady naszego eksperta:

Małe ogrody

Jak chronić rośliny w ogrodach przed upałami

Maj w ogrodzie

Rośliny miododajne, które przyciągną pszczoły w ogrodzie

Mała architektura z wierzby. Jak samemu wykonać altankę ogrodową?

Pielęgnacja ogrodu na wiosnę - jak krok po kroku przygotować ogród na nowy sezon

Jak pielęgnować meble ogrodowe, tarasy, trejaże

Pielęgnacja ogrodu na wiosnę - jak krok po kroku przygotować ogród na nowy sezon

Kwitnące rośliny na żywopłoty

Kalendarz cięcia drzew i krzewów ozdobnych

Zieleń w galeriach handlowych i biurowcach

 
Przeczytaj rówież:
Jesien to idealna pora na założenie kompostownika  Przeczytaj»
Sadzenie roślin cebulowych jesienią  Przeczytaj»
Nasz ekspert opowiada o roślinach cebulowych 
Przeczytaj »

Suma punktów: 0

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)
Brak komentarzy