Mała architektura z wierzby. Jak samemu wykonać altankę ogrodową?

Data publikacji: 2017-04-15 10:00:00

Ogród to nie tylko miejsce bogato usłane roślinnością, to także przestrzeń wychodząca naprzeciw swoim użytkownikom, która swoimi elementami umożliwia stworzenie obszaru do odpoczynku i relaksu dla dorosłych, jak i dla najmłodszych. Warto, by w naszych przydomowych ogrodach zapewnić małym odkrywcom miejsce, które będzie ich inspirowało oraz pobudzając ich wyobraźnię, edukowało i rozwijało.

Mała architektura z wierzby. Jak samemu wykonać altankę ogrodową?

Taki niekonwencjonalny i jednocześnie atrakcyjny dla dzieci element w ogrodzie można stworzyć samemu, wykorzystując ekologiczny i coraz bardziej popularny w sztuce ogrodowej nurt żywej architektury. Korzysta on z niezwykłych właściwości roślin zakorzenionych w podłożu, w tym na przykład różnych gatunków wierzb (wierzby wiciowej, wierzby białej i purpurowej) do tworzenia, najczęściej poprzez wyplatanie, rozmaitych struktur architektonicznych, jak na przykład altan, pergoli, pawilonów, zadaszeń, ogrodzeń, ścian, tuneli, rzeźb czy nawet bram i schodów. Niektóre konstrukcje wymagają oparcia na drewnianych lub metalowych stelażach, pozostałe wykorzystują tylko ekologiczne materiały i ręczną pracę w postaci wyplatania.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

src: Pinterest.com

W naszym klimacie najczęściej do tworzenia żywych obiektów architektury ogrodowej wykorzystuje się zalety wierzby wiciowej (Salix viminalis), czyli tzw. wierzby energetycznej, która charakteryzuje się wysoką elastycznością, odpornością na niekorzystne warunki i żywotność. Ma ona niesamowitą zdolność ukorzeniania się i siłę odroślową, można powiedzieć, że rośnie sama, a jej rozległy i płytki system korzeniowy jest odporny na czasowe zalewanie. Przybiera ona najczęściej formę wysokiego i szerokiego krzewu, rzadziej małego drzewka o wysokości 5-7 m, o zielonkawych, u młodych szaro owłosionych, a u starszych roślin, nagich, cienkich, długich i wiotkich pędach. Liście są długie, wąsko lancetowate i matowozielone, a kwitnienie rośliny przypada na marzec i kwiecień.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

src: Pinterest.com

Ogromnym atutem w tworzeniu z niej różnych konstrukcji jest ich zielenienie się już w pierwszym sezonie po zasadzeniu, dzięki czemu nie musimy czekać latami na efekty swojej pracy. Powstające z wierzby wiciowej naturalne budowle są łatwe do wyplatania i łączenia, istotne jednak, by do kształtowania form używać jej młodych i bardzo giętkich pędów lub materiałów wyłącznie naturalnych (sznurek naturalny, tetra, bawełna). Trzeba pamiętać, iż wierzba bardzo mocno się rozrasta i w związku z tym nieco więcej pracy wymaga utrzymanie kształtów zielonych obiektów: trzeba je bowiem podcinać minimum dwa razy do roku, a w sezonie regularnie strzyc.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

src: Pinterest.com

Wierzbowa altanka
Wykonanie stabilnej konstrukcji altany z wierzby wymaga zasadzenia długich, żywych pędów na głębokości od 0,5 do 0,9 metra. Taka głębokość umożliwi roślinie swobodne pobieranie wody z gruntu. Konstrukcję nośną w postaci filarów tworzymy z kilku lub kilkunastu pędów wierzby, długie i elastyczne pędy także używamy do łączenia w łuki i sklepienia altany. Z czasem można splatać rosnące pędy, odrastające od filarów, w przegrody boczne bądź wypełnienie górnych części sklepień.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

src: Pinterest.com

Tak powstające, wierzbowe altany są rewelacyjną alternatywą dla drewnianych konstrukcji ogrodowych, które wymagają mocnego zakotwiczenia lub fundamentu oraz częstej konserwacji drewna tworzącego filary czy zadaszenie. Ich niewątpliwą zaletą i wielką wartością, jest ekologiczne i w pełni naturalne wykonanie oraz niepowtarzalność, dzięki czemu pełnią nie tylko funkcję użytkową, służąc do wypoczynku, schronienia i zabawy, ale również nadają nietuzinkowy i oryginalny wygląd naszym ogrodom.

mgr inż arch. kraj. Anna Waligóra Jędrzejowska

Autorska pracownia projektowa ekoartprojektPrzeczytaj także:

Pierwsze kwiaty na balkonie

Nowalijki z własnej skrzynki. Jak sadzić warzywa na balkonie?

Wiosenny balkon – jakie kwiaty wybrać?

Wiosną obudź swój trawnik do życia

Te rośliny odrosną z resztek

Pielęgnacja ogrodu na wiosnę - jak krok po kroku przygotować ogród na nowy sezon

Szukasz pomysłu na aranżację tarasu

 

Suma punktów: 10

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (2)
BARBI17

Autor: BARBI17
Data: 2017-04-19 07:41:48
Świetny artykuł napewno skorzystam z rad i też chcę u siebie na ogrodzie stworzyć podobne cuda.
tessa

Autor: tessa
Data: 2017-04-17 09:35:08
BARDZO DOBRY I POTRZEBNY ARTYKUL.