Porady ogrodnicze

Małe ogrody

Od kilku lat panuje trend zamieszkiwania w zabudowach szeregowych lub niskich i kameralnych blokach. Tego typu zabudowa najczęściej powstaje na małych działkach, gdzie standardem są raczej niewielkie ogródki przydomowe, które osłonięte ogrodzeniem, tworzą niewielkie patio lub salon na świeżym powietrzu. Warto starannie zaplanować jego aranżację, by stworzyć ładny, kameralny i jednocześnie funkcjonalny ogród na małej powierzchni. Podpowiadamy, jak najlepiej to zrobić.
Małe ogrody

Niewielka przestrzeń ogródkowa wyda się jeszcze mniejsza, jeśli przy jej urządzaniu nie zachowamy umiaru, dlatego mocno ograniczmy kolory, dekoracje oraz gatunki i liczbę roślin. Zbyt duże nagromadzenie tych elementów zmniejszy bowiem optycznie przestrzeń oraz sprawi wrażenie jej zagracenia. Dobór materiałów, kolorów oraz elementów małej architektury ogrodowej powinien być prosty i spójny, najlepiej by był również dopasowany do otoczenia. Nawierzchnie i detale powinny pasować do siebie, współgrając z elewacją budynku, tak by dom i ogród tworzyły ciekawą całość, co da optyczne złudzenie jednej rozległej powierzchni.

Wrażenie oddalenia można także uzyskać, projektując ścieżkę lekko zwężającą się od strony domu w kierunku granicy działki lub usypując z ziemi skarpy w kierunku albo wzdłuż ogrodzenia. Bardzo często zresztą to właśnie ono stanowi dominujący element, tworząc ramy niewielkiego ogrodu. Zbyt wysokie i masywne, pozostawione gołe, dodatkowo zmniejszy działkę i przytłoczy, lepiej więc przysłonić go nieco roślinami, sadząc je piętrowo, z tyłu wyższe, a z przodu niższe. Jego umiejętne zagospodarowanie i zgranie kolorystyczne może stanowić idealne tło dla naszych kompozycji, na którym nasze rośliny zostaną ładnie wyeksponowane. Postawmy przede wszystkim na jasne i zimne barwy, które rozświetlą i rozjaśnią małą przestrzeń.

Przeczytaj również: Jak powiększyć optycznie mały ogród? Sprawdzone metody 
 

Jeśli otoczenie działki stanowi łąka czy las można zrezygnować z pełnego ogrodzenia i postawić jedynie ażurowy płot, który wpuści na działkę dziką roślinność i dodatkowe światło. Jeśli mamy taką możliwość możemy również, zamiast litego ogrodzenia odgrodzić się luźnymi grupami krzewów lub pnączami rozrastającymi się na podporach.

Wybór roślinności do naszego niewielkiego ogrodu też nie powinien być przypadkowy, nie powinniśmy sadzić wszystkich gatunków, które nam się podobają. Ogród ograniczony ścianami budynków lub ogrodzeniem tworzy zaciszne miejsce, panuje w nim specyficzny mikroklimat, gdzie w zimie temperatura zwykle jest nieco wyższa, nie wieje porywisty i mroźny wiatr, można więc uprawiać w nim delikatne i wrażliwe gatunki. Roślin nie powinno być jednak zbyt dużo, niech będą to gatunki dobrze znoszące przycinanie i nierozrastające się zbyt intensywnie. Należy zwrócić uwagę przy wyborze na ich pokrój, kształt, kolor i fakturę liści, najlepiej by ulistnienie było dekoracyjne przez cały sezon, bo kompozycja musi być efektowna przez cały rok.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Rośliny o większych liściach warto zaplanować w pobliżu budynku, a te o drobniejszym ulistnieniu niech zamykają perspektywę, co znów optycznie powiększy działkę. Nie może tutaj zabraknąć gatunków zimozielonych, sprawdzą się również pnącza, które tworząc efektowne zielone ściany, zajmują jednocześnie niewiele miejsca. Z roślin kwitnących posadźmy te o niewielkich, ale licznych kwiatach, a jako skupiający uwagę punkt aranżacji można wybrać małe drzewo jak klon palmowy lub japoński, wiśnię ozdobną, niską odmianę magnolii, czy też roślinę formowaną lub taką w ozdobnej donicy. Z myślą o sąsiadach w zabudowie szeregowej zrezygnujmy z kolekcji traw ozdobnych, których pyłki są alergizujące oraz żywopłotów mogących zacieniać sąsiednie działki i je zanieczyszczać opadającymi liśćmi. W małym ogrodzie wszystko widoczne jest jak na dłoni, a niedociągnięcia widać od razu, więc rośliny muszą być przede wszystkim zdrowe i zadbane, nie ma tu miejsca na ich nieokiełznany rozrost. Jeśli ciężko jest nam utrzymać ładny i zadbany trawnik to lepiej z niego zrezygnować i w zamian położyć nawierzchnię, która będzie pasowała do elewacji lub wystroju działki.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Na takiej małej przestrzeni wszystko oglądane jest z bliska, ogród musi być więc nie tylko dobrze wypielęgnowany, ale bardzo istotne stają się detale, których perfekcyjne wykończenie i odpowiedni dobór stanowi o udanej kompozycji. Starannie dobrane lampy, donice, meble oryginalna rzeźba, fontanna lub inny ciekawy element architektury, jak zegar słoneczny czy źródełko, skupiając na sobie uwagę, staje się najważniejszym punktem aranżacji. Usytuowany na krańcu działki, przyciągający wzrok element wydłuży perspektywę, a jeśli będzie to sadzawka odbijająca rośliny i niebo, powierzchnia dodatkowo się powiększy. Przy wyborze oświetlenia, miejmy na uwadze to, że może służyć ono, nie tylko do tego by było widno po zmroku, ale można nim również stworzyć bardzo ciekawe efekty wizualne, które umożliwią podziwianie zieleni z wnętrza domu, czym z pewnością dodadzą uroku naszym ogrodom.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Niezwykle ważnym elementem niemal każdego ogrodu jest miejsce do wypoczynku. Na małej przestrzeni, gdzie liczy się każdy skrawek terenu, dobrze jest jednak umiejscowić go w ustronnym miejscu, na przykład między boczną ścianą a ogrodzeniem. Większość planuje w swoim nawet niewielkim ogrodzie miejsce do grillowania, ale tu zrezygnujmy z murowanych, masywnych konstrukcji na rzecz ładnego grilla na kółkach. Nie tylko zajmuje on mało miejsca, ale można go przenieść, jeśli dym leci w kierunku posesji sąsiada. Rozbieralny i mobilny grill można dodatkowo schować na zimę w piwnicy, garażu czy przybudówce, którą również warto mieć na swojej działce, choćby w formie małej skrzyni na najpotrzebniejsze narzędzia ogrodnicze. Pozwoli ona na utrzymanie tak ważnego tutaj ładu i porządku.

Przeczytaj również: 9 pomysłów na inspirujący ogród

Zaprojektowanie i założenie niewielkiego ogródka przydomowego warto starannie przemyśle, by maksymalnie i z pomysłem wykorzystać dostępną przestrzeń, bowiem w pogodne dni to właśnie on będzie pełnił funkcje naszego domowego salonu, sprawiając radość nam, naszej rodzinie i zachwycając naszych gości.


mgr inż arch. kraj. Anna Waligóra Jędrzejowska
Autorska pracownia projektowa ekoartprojekt

Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj inne porady naszego eksperta:

Rośliny miododajne, które przyciągną pszczoły w ogrodzie

Mała architektura z wierzby. Jak samemu wykonać altankę ogrodową?

Pielęgnacja ogrodu na wiosnę - jak krok po kroku przygotować ogród na nowy sezon



Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.