Porady ogrodnicze

Ogrodowe błędy. Co robimy źle przy pielęgnacji ogrodu?

Sezon ogrodowy w pełni. Chętnie spędzamy czas na zewnątrz, rozkoszując się letnim słońcem, świeżym powietrzem i towarzystwem kwitnących kwiatów. Nie tylko odpoczywamy, ale również zajmujemy się koniecznymi pracami. Zdarza się jednak, że podczas pielęgnacji roślin popełniamy błędy, które narażają przydomowe uprawy na choroby i uszkodzenia.
Ogrodowe błędy. Co robimy źle przy pielęgnacji ogrodu?

Niepoprawne nawożenie
Nawożenie to kluczowy zabieg w pielęgnacji ogrodu. Dokarmianie dobrze zbilansowaną odżywką jest niezbędne dla zdrowego wzrostu, obfitego kwitnienia i plonowania roślin. Poszczególne gatunki różnią się między sobą zapotrzebowaniem na składniki odżywcze. I właśnie z tego powodu łatwo jest popełnić nieszczęśliwe w skutkach błędy: zastosowanie niewłaściwego środka, zbyt dużej jego ilości albo pominięcie właściwego terminu nawożenia. Przed przeprowadzeniem tego zabiegu należy sprawdzić wymagania każdej uprawianej rośliny.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Zwróćmy uwagę na stosowane proporcje. Aplikowanie nadmiernej dawki nawozu azotowego przyniesie skutki odwrotne do zamierzonych. Zamiast bogatego kwitnienia i plonowania, rozrośnie się tylko zielona masa roślin. Przenawożenie potasem doprowadzić może do zaburzenia pobierania magnezu i wapnia, a nadpodaż fosforu utrudnia przyswajanie żelaza i miedzi. W obliczu takich problemów można by pomyśleć, że być może lepiej i bezpieczniej będzie nie nawozić w ogóle. No cóż, to także nie jest najlepsze wyjście, szczególnie jeśli mamy w ogrodzie gleby piaszczyste i przepuszczalne, lub uprawiamy rośliny w donicach.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Nieumiejętne podlewanie
Wydawać by się mogło, że podlewanie to jedna z najprostszych ogrodowych czynności. No właśnie – to, co się nam wydaje, nie zawsze znajduje odzwierciedlenie. Podlewanie również rządzi się kilkoma ważnymi zasadami, o których niektórzy ogrodnicy nie wiedzą lub nie chcą wiedzieć. Bardzo powszechnym przekonaniem jest, że ogród, zwłaszcza latem, nawadniać można o dowolnej porze. Nic bardziej mylnego. Szczególnie latem, kiedy temperatury biją kolejne rekordy, powinniśmy unikać podlewania późnym rankiem i popołudniem, w godzinach 10 – 16 – to zupełnie nie służy roślinom. Po pierwsze znaczna ilość wody, zamiast wchłonąć się w ziemię, szybko wyparuje z jej powierzchni. Po drugie osadzające się na liściach kropelki, jak soczewki skupiają promienie słońca, co prowadzi do ich poparzeń. Tak spowodowane uszkodzenia narażają rośliny na działanie bakterii i grzybów.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Problematyczne koszenie…
Pielęgnacja trawnika i błędy wówczas popełniane to temat na osobny artykuł, w tym zestawieniu jednak uwzględnimy tylko jedną często popełnianą gafę. Wegetacja traw rozpoczyna się stosunkowo wcześnie – w maju i czerwcu rosną one najintensywniej. Roślina nie wytwarza kwiatów ani nasion – całą swoją energię pożytkuje na tworzenie nowych liści. Dzięki odpowiedniemu przycinaniu murawa jest gęsta i intensywnie zielona. Koszenie przeprowadzamy raz na jeden-dwa tygodnie, kiedy jest ciepło i sucho. Długie ścinki źdźbeł należy zebrać, zalegając bowiem na trawniku, mogą spowodować jego gnicie.

 

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


Młodym ogrodnikom pewną trudność sprawiać może przycinanie trawy. Nowy trawnik skracamy o ok. 1/3 wysokości dopiero wtedy, kiedy źdźbła osiągną 10 cm. Podczas kolejnego koszenia wysokość noży kosiarki możemy dostosować do potrzeb i użytkowego przeznaczenia murawy. Pamiętajmy jednak, że zarówno zbyt niskie, jak i zbyt wysokie cięcie nie jest korzystne. To pierwsze powoduje przerzedzenia i osłabienie wzrostu a drugie stwarza zagrożenie wypierania traw szlachetnych na rzecz chwastów i gatunków pospolitych.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


Złe nasadzenia
Wybierając rośliny do ogrodu, nie powinniśmy się kierować jedynie urodą roślin i ich walorami estetycznymi. Zawsze na względzie dobrze mieć wymagania poszczególnych gatunków względem gleby czy naświetlenia. Część roślin może nie przyjąć się w naszych ogrodach z powodu złego stanowiska (bo np. nie przepadają za słońcem lub wręcz przeciwnie, światło słoneczne jest dla nich niezbędne) lub niewystarczających warunków glebowych. Równie często popełnianym błędem jest sadzenie roślin w zbyt małej odległości od siebie. Niektóre gatunki są mocno ekspansywne i mogą się silnie rozrastać, potrzebując zdecydowanie więcej miejsca, niż na początku im przeznaczono. Starajmy się także dobierać do siebie rośliny o podobnych wymaganiach dot. gleby, nawozów czy też światła.

Szukasz pomysłu na aranżację tarasu

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.