Rośliny domowe

Fiołek alpejski nie kwitnie, żółkną mu liście? Sprawdź, jak trzeba dbać o fiołka

Fiołki alpejskie, nazywane również cyklamenami, są jednymi z najbardziej popularnych zimowych roślin, które pięknymi kwiatami zdobią wnętrza. Fiołek alpejski wymaga szczególnej pielęgnacji. Co zrobić, by pięknie kwitł i nie usychał?

Fiołek alpejski nie kwitnie, żółkną mu liście? Sprawdź, jak trzeba dbać o fiołka
Fot.123RF.com

Cyklamen perski (łac. Cyclamen persicum), znany również pod nazwą „fiołek alpejski”, należy do rodziny pierwiosnkowatych. Jest rośliną cebulową, naturalnie występującą w rejonach basenu Morza Śródziemnego. Doniczkowe odmiany rośliny dorastają do ok. 20-40 cm wysokości. Kwitną od jesieni aż do wiosny, co czyni je pięknym dodatkiem urozmaicającym wnętrza domów zimą.

Latem przechodzą w okres spoczynku (istnieją również odmiany o odmiennym cyklu życia). Bywają błędnie uważane za rośliny jednosezonowe, jednak przy zachowaniu kilku zasad pielęgnacji, będą towarzyć nam przez kilka lat. Cyklameny wykształcają ozdobne, delikatne kwiaty o ciekawym kształcie, które mogą przyjąć różnorakie kolory, od bieli, przez purpurę aż do odcieni fioletu i różu. Charakterystyczne są dla nich również serduszkowate liście z drobnym wzorkiem. Ze względu na walory estetyczne są chętnie stosowane jako dekoracja dla bożonarodzeniowych stołów.

Jak dbać o fiołka alpejskiego?

Stanowisko: Roślina wymaga jasnego stanowiska, osłoniętego od nadmiernego nasłonecznienia, w którym temperatura za dnia utrzymuje się w granicach 8-16 st.C, nocą powinna być niższa. Standardowa pokojowa temperatura może powodować szybsze marnienie rośliny.

Podłoże: Ziemia, w której rośnie fiołek alpejski powinna być przepuszczalna, żyzna, o lekko kwasowym odczynie, wilgotna.

Jak podlewać fiołka alpejskiego? Nie można dopuścić do przelania cyklamenu czy zamoczenia jego bulwy, co grozi gniciem liści i szypułek kwiatowych. Najlepiej podlewać go od dołu, np. napełniając cieczą podstawkę. Po upływie ok. 30 min pozbywamy się niewchłoniętej wody. SPRAWDŹ: Jak podlewać rośliny domowe. Podlewanie „od góry” i „od dołu”. Na czym one polegają?

Jak nawozić fiołka alpejskiego? W fazie wegetacyjnej nawozimy roślinę raz na dwa tygodnie nawozem płynnym.

Co zrobić, gdy fiołek przekwitnie? Po przekwitnięciu odstawiamy fiołka do chłodnego pomieszczenia i podlewamy z częstotliwością ok. raz na tydzień. Zabiegiem pielęgnacyjnym, o którym nie można zapomnieć, jest usuwanie — przez wyrywanie — żółknących liści i kwiatów, które już przekwitły. Odcinanie tych części rośliny może sprawić, że pozostałe resztki zaczną gnić. Latem można przesadzić uprawiany okaz do ogrodu.

przesadzanie fiołka alpejskiego Fiołek alpejski kwitne od jesieni aż do wiosny. Fot.123RF.com

Co zrobić, by fiołek alpejski przetrwał?

Mimo że cyklamen nie jest rośliną trudną w uprawie, zdarza się, że po zakupie bardzo szybko obumiera. Aby temu zapobiec, przede wszystkim większą uwagę powinniśmy poświęcić okazowi, który chcemy przynieść do domu. Cyklamen, który będzie miał największą szansę na przetrwanie w początkowej fazie po umieszczeniu w warunkach mieszkalnych, będzie miał wiele pąków kwiatowych, ukrytych pośród mocnych, niewiotkich liści. Bulwa powinna górować nieznacznie nad powierzchnią ziemi w pojemniku. Skontrolujmy również roślinę pod kątem oznak gnicia.

Nawet starannie przeprowadzona selekcja rośliny na nic się zda, jeśli odpowiednio później o nią nie zadbamy. W pierwszych dniach przeprowadźmy aklimatyzację cyklamenu: na początku trzymajmy go w stosunkowo chodnym i wilgotnym miejscu. Dopiero po kilku dniach możemy przenieść go do nieco cieplejszego pomieszczenia.

Najczęstsze dolegliwości fiołka alpejskiego

Najczęściej cyklameny są atakowane przez szarą pleśń, którą rozpoznać można po występowaniu na płatkach kwiatów czerwonych śladów z szarym środkiem. Po jakimś czasie plamy te zaczynają brunatnieć i gnić, by w końcowym stadium pokryć się pylącym, białym nalotem na liściach. Rozwój choroby przyśpiesza zbyt duża wilgotność powietrza. W takim przypadku należy usuwać porażone kwiaty i liście.

Fiołek alpejski - dlaczego żółkną mu liście?

Jeśli liście cyklamenu zaczęły żółknąć, to znak, że ma on zbyt sucho lub jest uprawiany w zbyt wysokiej temperaturze. Aby temu zaradzić, okaz przenieśmy do chłodniejszego pomieszczenia i intensywniej podlewajmy.

FIOŁEK ALPEJSKI Dlaczego fiołek alpejski więdnie? Powodem może być zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu. Fot.123RF.com

Czy fiołek alpejski jest trujący?

Cyklamen, choć piękny, może być groźny dla zdrowia ludzi i zwierząt. W bulwie rośliny zawarte są saponiny oraz cyklamina. Spożycie nawet niewielkiej ilości może skończyć się:

  • nudnościami,
  • wymiotami,
  • biegunką.

Większe stężenie toksyn powoduje:

  • bóle brzucha i jelit,
  • zawroty głowy,
  • potliwość, drgawki i porażenia.

Z tego względu zabieg przesadzania rośliny lub rozmnażania przez podział bulwy powinniśmy wykonywać w gumowych rękawicach.

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Reklama


Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.