Rośliny domowe

Najważniejsze zasady pielęgnacji szeflery. Zastosujesz się, będzie rosła jak nigdy

Szeflera to dość popularna roślina doniczkowa o ciekawych liściach, które układają się w kształt parasolek. Chociaż jest rośliną stosunkowo łatwą w uprawie, należy jednak pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Zastanawiasz się, jak należy dbać o szeflerę? Sprawdź! 

Najważniejsze zasady pielęgnacji szeflery. Zastosujesz się, będzie rosła jak nigdy
Szeflera to dość popularna i często spotykana w domach roślina doniczkowa. Fot.123RF/pixabay.com

Spis treści:

Szeflera – charakterystyka 

Szeflera w Polsce znana jest jako roślina doniczkowa, choć jej naturalnym środowiskiem są tereny tropikalne, gdzie osiąga nawet do 45 metrów wysokości. Jej nazwa pochodzi od nazwiska niemieckiego botanika Jacoba Christiana Schefflera. Z powodzeniem możemy uprawiać ją w domach czy biurach, a nawet w ogrodach zimowych. 

Jedną z najpopularniejszych odmian jest pochodząca z Tajwanu szeflera drzewkowata (Schefflera arboricola). Osiąga do 1,5 m wysokości, ma ciemnozielone, błyszczące, dłoniasto złożone liście o długości 15–20 cm, składające się z 7–9 listków. Na rynku znajdziemy również odmiany o liściach całkowicie zielonych, z jasnymi plamami bądź cętkami, powcinane, pofałdowane lub poskręcane. Są odmiany niskie i wysokie.

Szeflera – pielęgnacja 

Szeflera to idealna roślina dla osób zabieganych, którym zdarza się zapominać o podlewaniu i nawożeniu domowych kwiatów. Należy jednak zadbać o optymalne dla niej warunki.

  • Stanowisko

Aby Schefflera dobrze się rozwijała, należy zapewnić jej jasne stanowisko (ale nie bezpośrednio nasłonecznione). Poradzi sobie również w miejscach półcienistych i cienistych, jednak jej wzrost może być w takim wypadku nieco spowolniony. Optymalna temperatura dla szeflery to 18-25 st. C. Zżółknięte liście to sygnał, że roślina ma zbyt mały dopływ światła. Natomiast jeśli zrzuca liście, może to być oznaką nagłego spadku temperatury w pomieszczeniu, w którym się znajduje.

Szeflera doskonale sprawdzi się w sypialniponieważ świetnie pochłania zanieczyszczenia z powietrza, także te chemiczne.  

  • Podłoże 

Najlepszym podłożem dla szeflery jest substrat torfowy lub uniwersalna ziemia ogrodnicza o odczynie lekko kwaśnym (pH od 5,5 do 6,5). Podczas sadzenia lub przesadzania rośliny należy też pamiętać o odpowiednim drenażu, co jest szczególnie ważne przy pojemnikach bez otworów w dnie.

Szeflera nie wymaga również częstego przesadzania. Zabieg przeprowadzamy dopiero wtedy, kiedy korzenie zaczynają wychodzić poza doniczkę, a roślina będzie miała ciasno. Najlepiej zrobić to w okresie wiosennym. Kiedy roślina jest już średniej wielkości, należy pomyśleć o podporze dla niej, ponieważ cienka łodyga nie zapewni szeflerze stabilności.

szeflera Szeflera jest rośliną dość prostą w uprawie. Fot.123RF.com

  • Podlewanie 

W przypadku szeflery istotna jest umiarkowana wilgotność podłoża. Dlatego podlewać ją należy co kilka dni, ale niewielką ilością wody. Pamiętajmy, że lepiej ją przesuszyć niż przelać. W okresie jesienno-zimowym ograniczamy podlewanie do jednego razu w tygodniu. W trakcie upałów, gdy powietrze jest przesuszone, szeflerę dobrze jest choć raz w tygodniu zraszać wodną mgiełką z odstanej, miękkiej wody. 

  • Nawożenie 

W okresie wiosenno-letnim roślinę dobrze jest nawozić co 14 dni nawozem wieloskładnikowym przeznaczonym dla roślin zielonych lub biohumusem. Po tym okresie stosujemy nawóz rzadziej, wystarczy raz na miesiąc lub półtora. Brak odpowiedniej ilości składników odżywczych w glebie może być powodem żółknięcia liści szeflery.

  • Przycinanie  

Aby Schefflera była bardziej rozgałęziona, należy raz w roku przyciąć wierzchołki głównych pędów. Proces cięcia przeprowadza się wczesną wiosną lub latem. Zabieg ten pomoże roślinie się rozkrzewić. Warto pamiętać, aby przycinać szeflerę tylko sterylnym narzędziem, aby nie narazić jej na infekcję bakteryjną.  

  • Rozmnażanie 

Szeflerę można rozmnażać na dwa sposoby:

  • poprzez sadzonki wierzchołkowe – należy je umieścić w wilgotnym podłożu oraz wraz z doniczką owinąć folią. Po około miesiącu roślina wypuści korzenie i folię będzie można zdjąć; 

  • poprzez odkłady powietrzne ten sposób jest nieco dłuższy, ale porównywalnie efektywny. W tym celu należy użyć kawałka kory z młodego pędu, a miejsce po niej obłożyć wilgotnym mchem lub ziemią torfową. Następnie musisz je owinąć folią aluminiową. W ciągu kilku miesięcy w miejscu usunięcia kory wytworzą się korzenie. Wówczas pęd można odciąć od rośliny i umieścić w osobnej doniczce. 

Czego nie lubi szeflera?

Chociaż szeflera należy do roślin łatwych w uprawie, czasem może sprawiać trudności. Na błędy uprawowe często reaguje żółknięciem lub zrzucaniem liści. Schefflera nie lubi:

  • częstego przestawiania,

  • nadmiernego podlewania,

  • przeciągów,

  • zimna,

  • zbyt wysokiej temperatury,

  • wywiewów z urządzeń gazowych,

  • bezpośredniego nasłonecznienia. 

Co zrobić, żeby szeflera wypuszczała nowe liście? Jeśli roślina od dłuższego czasu nie wypuszcza nowych liści, należy sprawdzić, czy miejsce, w którym stoi, nie jest zbyt ciemne. Nie można zapomnieć także o nawożeniu, od którego zależy prawidłowy wzrost i rozwój szeflery. Jeśli chcesz, aby roślina szybko rosła i stale wypuszczała nowe liście, pamiętaj, aby posadzić ją w podłożu o lekko kwaśnym odczynie. Zadbaj też o właściwe podlewanie.  

Przeczytaj również: 

Jaki bluszcz wybrać do domu, by mieć z niego korzyści. Gatunki i uprawa bluszczy

Czym podlewać monsterę, żeby szybciej rosła? Wypróbuj domowe sposoby

Jak pielęgnować Guzmanie? Unikaj tego zabiegu, gdy roślina kwitnie

rośliny domowe

Wyjątkowo odporne rośliny dla zapominalskich na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.