1 lipca 2017 r. wchodzą w życie nowe zasady segregacji śmieci

Data publikacji: 2017-06-30 14:00:00

Rozporządzenie ministra środowiska z grudnia 2016 roku o selektywnej zbiórce odpadów od 1 lipca wprowadza jednolite dla całego kraju zasady segregowania odpadów. Dotychczas normy te regulowane były przez poszczególne samorządy. Mieszkańców wielu gmin czekają ogromne zmiany.

1 lipca 2017 r. wchodzą w życie nowe zasady segregacji śmieci

1 lipca zaczynają obowiązywać nowe przepisy dotyczące segregacji odpadów komunalnych. Do tej pory samorządy posiadały pewną swobodę uregulowania tego zagadnienia, stąd między innymi istniejące różnice w podziałach frakcji czy w liczbie i kolorach pojemników, do których mieszkańcy poszczególnych gmin wyrzucają odpady. Po zmianach system gospodarowania śmieciami zostanie ujednolicony dla całego kraju. Obecnie ponad połowa gmin zbiera śmieci do co najmniej 4 pojemników, są jednak również takie miejsca, w których śmieci łączone są w dwie frakcje (np. odpady przeznaczone do recyklingu oraz te biodegradowalne) i trzymane tylko w dwóch kontenerach.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


Przeczytaj również: Jak pozbyć się starego sprzętu AGD?

Co się zmieni?
Segregacja odpadów ma odbywać się z podziałem na cztery frakcje. Wprowadzane są nowe oznaczenia kolorystyczne dla kontenerów, dzięki czemu więcej odpadów ma być poddawane recyklingowi.

- szkło – po zmianach zbierane do zielonego pojemnika;
- papier ( w tym także tekstura) – trafiać ma do niebieskiego kontenera;
- metale i tworzywa sztuczne (m.in. plastik) – dla nich przeznaczony będzie żółty kosz;
- odpady biodegradowalne (np. resztki kuchenne) –  będą składowane w brązowym zasobniku.

Po terminie wdrożenia zapisów z rozporządzenia, gminy będą miały 5 lat na dostosowanie kolorystyki pojemników.

Okresy przejściowe
Ponieważ niektóre samorządy zawarły kilkuletnie umowy z firmy obsługującymi odbieranie śmieci, nie wszędzie od lipca zaczną obowiązywać zmienione przepisy. W takich gminach nowe pojemniki pojawią się dopiero po wygaśnięciu trwających kontraktów, lecz nie później niż po 30 czerwca 2021 roku.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Może wzrosnąć koszt odbioru odpadów
Nowe uregulowania mogą przysporzyć kłopotów także wspólnotom mieszkaniowym, spółdzielniom oraz innym zarządcom lokali komunalnych. W niektórych miejscach konieczna okazać się może modernizacja wiat śmietnikowych, niezdolnych do pomieszczenia dodatkowych kontenerów.

Wzrosną stawki za składowanie odpadów
Celem resortu środowiska jest zmuszenie samorządów do bardziej racjonalnego zarządzania odpadami. Realizacji tych zamierzeń służy podniesienie opłat za ich składowanie. Stawki będą wzrastać stopniowo od 2018 roku, tak aby w 2020 roku koszt hałdowania 1 tony śmieci na wysypisku wynosił ok. 270 zł (65 euro). Dla porównania obowiązująca cena to ok. 86 zł, równowartość 20 euro.

Zaprowadzane ujednoliconego systemu wiąże się również z regulacjami Unii Europejskiej, które wskazują, że do 2020 roku Polska powinna osiągnąć 50-procentowy poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia papieru, metali, tworzyw sztucznych oraz szkła.

Deccoria.pl

Zdjęcie głowne: 123RF/PICSELL

Zobacz także:

Elektrośmieci. Daj im drugą szansę! >>

Zaskakujące zastosowania folii aluminiowej >>

Odpocznij od zgiełku – poznaj styl eko>>

Upcykling, czyli coś z niczego>>

Suma punktów: 0

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)
Brak komentarzy