Ceglane ściany we wnętrzach – stylowe czy niechlujne?

Data publikacji: 2017-09-13 14:00:00

Cegły nadają wnętrzom szczególnego klimatu. Można nimi przełamać tak nowoczesny, jak i bardzo klasyczny wystrój. Jest to doskonała alternatywa dla wszystkich, którzy są już znudzeni klasycznymi płytkami. Jak stosować ten element dekoracyjny, aby uniknąć podstawowych błędów aranżacyjnych i nie zamienić naszego mieszkania w przytłaczający zakątek?

Ceglane ściany we wnętrzach – stylowe czy niechlujne?

Główną zaletą cegieł jest przede wszystkim jej wygląd. To naturalny i bardzo trwały materiał budowlany. Jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, ogień oraz wilgoć (oczywiście w zależności od rodzaju cegły - suszonej, ceramicznej, wapienno-piaskowej, szamotowej, magnezytowej czy klinkierowej, które mają różne właściwości), doskonale izoluje i wycisza pomieszczenie. Cegła jest wytwarzana z gliny - jej właściwości tworzą pozytywny mikroklimat we wnętrzu, wpływający na samopoczucie i zdrowie człowieka.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Fot. Eurofirany

Ponadto, jeżeli kolor cegły, na którą się zdecydowaliśmy, nam się znudził, możemy zawsze ją przemalować. Ten typ dekoracji budzi niezmiennie pozytywne emocje w aranżacji wnętrz. Jest zarazem surowa i ciepła. To doskonała alternatywa dla białych gipsowych ścian. Kolejny plus to efekt 3D. Cegła pozwala na zaaranżowanie ściany z efektem trójwymiarowym, który doskonale załamuje światło.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Najczęściej wykorzystuje się ją do dekoracji ściany w salonie, np. na której wisi telewizor, w przedpokoju i kuchni, rzadziej w sypialni czy łazience. Jasny piaskowy kolor ściany z cegły tworzy piękne tło dla drewnianych mebli i dodaje wnętrzu ciepła. Ładnie wyglądają również wstawki ceglane w zestawieniu ze stolarką okienno – drzwiową, czy przy surowych taflach szkła matowego. Bez względu na styl wnętrza, ściana lub fragment z wkomponowanym akcentem ceglanym wprowadza do pomieszczeń ocieplający je szczegół.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Jak stworzyć ceglaną ścianę?
Zanim zabierzemy się za układnie cegły na ścianie, musimy w pierwszej kolejności odpowiednio przygotować podłoże. Krok pierwszy to wyrównanie go zaprawą (musi posiadać odpowiednią gęstość, tak by płytki zabezpieczone były przed ewentualnym obsuwaniem się ze ściany), a następnie zagruntowanie. Płytki ceglane montujemy na kleju, nakładanym za pomocą zębatej pacy w odstępach od 10-12 mm, pomiędzy płytkami. Puste spoiny wypełnia się specjalną zaprawą, już po wyschnięciu kleju, czy zaprawy mocującej.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Jak odnowić ścianę z cegłą?
Jeżeli chcemy szybko odnowić naszą ceglaną ścianę wystarczy, że oczyścimy ją z kurzu i polakierujemy specjalnie przeznaczonym do tego preparatem. Do całkowitej zmiany koloru należy zastosować farbę elewacyjną. Uwaga! Nie impregnuj ściany przed malowaniem, bo to osłabi przyczepność farby.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Fot. Eurofirany

Minusy cegły w mieszkaniu
Pomimo swego imponującego wyglądu, cegły mają również swoje wady. Do jednej z nich należy ryzyko optycznego zmniejszenia pomieszczenia. Pamiętajmy również, że całe wnętrze wyłożone surowymi cegłami sprawi, że będzie ponuro i przytłaczająco. Dlatego lepiej, gdy ceglany mur podkreśla podział na strefy - np. dzienną i jadalnianą. Można również podkreślić surowymi cegłami szczególnie atrakcyjny fragment architektoniczny.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Materiał ten z łatwością przyjmuje również tłuszcz, dlatego zawsze pamiętajmy o zabezpieczeniu go lakierem ochronnym. Ze względy na swój oryginalny charakter dekoracyjny, najlepszymi do niej dodatkami będą te o minimalnej formie (pięknie komponuje się z naturalnym drewnem, tradycyjnym i egzotycznym oraz przy zestawieniu z białymi lub ciemnymi jednokolorowymi ścianami). Największy problem pojawia się, kiedy ten typ ozdoby ściennej nam się znudzi. Wówczas jedynym wyjściem jest położenie tynku i malowanie.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Fot. Eurofirany

Alternatywa dla cegły
Jeżeli marzy nam się cegła w mieszkaniu, jednak nie możemy jej użyć ze względu na wagę lub kształt, doskonałą alternatywną będą płytki kinkietowe. Ich zaletą jest cena (są tańsze niż klasyczna cegła), są również cieńsze i dużo lżejsze, odporne na wnikanie kurzu i brudu oraz na uszkodzenia mechaniczne. Mają identyczne kolory, powierzchnię oraz parametry techniczne. Wypala się je w ten sam sposób i z tych samych surowców. Możemy nimi również łatwo wykończyć wybrane elementy architektury wnętrz, zarówno powierzchnie płaskie, jak i elementy przestrzenne. Montaż jest bardzo prosty - płytki przykleja się na odpowiednio przygotowaną powierzchnię, a następnie fuguje.

Deccoria.pl
Zdjęcia w artykule: Eurofirany; zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Cegła we wnętrzach użytkoników naszego serwisu (kliknij w zdjęcie i przejdź do aranżacji)

       

Polski hit z dedykacją dla naszych czytelników:

Suma punktów: 0

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)
Brak komentarzy