Jak fantazyjnie upinać zasłony i firanki?

Data publikacji: 2017-06-16 15:00:00

Uszyte z pięknych tkanin zasłony, możemy upinać na wiele sposobów - wszystko zależy od stylu wnętrza, jego wielkości oraz materiałów, jakimi dysponujemy. Jak zatem modelować zasłony i firany, aby aranżacja okna wyglądała niebanalnie?

Jak fantazyjnie upinać zasłony i firanki?

Mimo rosnącej popularności rolet i żaluzji nadal najmodniejszym elementem dekoracyjnym okna są story i można pokusić się o stwierdzenie, że pierwszeństwa raczej nic im nie odbierze. Ich popularność w dużej mierze wynika z ogromnych możliwości ich aranżacji, a dodatkowe elementy, na które składa się dekoracja okien: karnisze, ich zakończenia czy też sposoby mocowania, sprawiają, że ilość możliwości jest nieograniczona.

Żelazna zasada dekorowania okien mówi: im mniejsze pomieszczenie, tym skromniejsza aranżacja. Pamiętajmy, że niechcący pokój można bardzo łatwo zmniejszyć optycznie, jeżeli wprowadzimy do niego obfite zasłony i barokowe dekoracje. Pamiętajmy również, że gdy upinamy zasłony, to firanę zostawmy w niezmienionej formie - prostą i zwisającą. Bez względu na wielkość pomieszczenia, gładkie firany zawsze wyglądają elegancko. Natomiast, gdy upinamy fantazyjnie firany, to zasłonę pozostawmy w niezmienionej formie.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


 
Do dyspozycji mamy dwa rodzaje zasłon. Draperie i lambrekiny to tzw. zasłony stałe, które mocuje się na stałe w górnej części okna oraz zasłony ruchome, składające się z dwóch części zawieszonych po obu stronach okna (ten typ zasłon daje nam odrobinę prywatności oraz chroni przed promieniami słonecznymi). Sposób upięcia zasłon dopasowujemy do stylu wnętrza oraz do charakteru, wyglądu oraz rodzaju tkaniny.

J
ednym z najbardziej popularnych rodzajów upięć jest tzw. ołówkowe. Polega ono na chwyceniu tkaniny w równych odstępach. Efekt uzyskuje się za pomocą tradycyjnych żabek, pętelek lub innych uchwytów, które bez problemów powinny przesuwać się na karniszu. Innym tradycyjnym sposobem na upięcie tkanin są chwosty. Modnym pomysłem będą również sznury oraz taśmy, uszyte z tej samej tkaniny co zasłony.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


   
Wszystkie grube materiały, idealnie będą prezentować się w formie szerokich fałd. Wystarczy, że przeszyjemy tkaninę taśmą, która pozwala na stworzenie regularnych kontrafałd. Pamiętajmy jednak, że materiał powinien się miękko układać. Grubych i sztywnych tkanin nie uda nam się upiąć w ten sposób.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


 
Modnym pomysłem jest również zawiązanie firan w tzw. cukierka lub kokon. Elekt uzyskujemy poprzez symetryczne zebranie dołu firany i związanie ozdobnym sznurkiem lub specjalną spinką. We wnętrzach w stylu vintage coraz częściej spotyka się białe stylowe firany, zwisające do samej ziemi, a na ich tle pięknie lambrekiny.

Jeżeli chcemy odejść od klasycznego mocowania za pomocą żabek i kółek, pomysłowym rozwiązaniem będzie zawieszenie tkaniny bezpośrednio na karniszu, przewieszając ją przez drążek lub oplatając wokół niego i puszczając po bokach luzem. Brak karnisza? Wykorzystajmy stalową linkę rozciągniętą wzdłuż okna lub zawieśmy na hakach bambusowy drążek.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Jak dobrać akcesoria do upięć?
W efektownym upięciu tkanin pomocne będą odpowiednie akcesoria. Idealnie sprawdzą się: podwiązki z tkaniny, podwiązki z magnesem, podwiązki typu sznur, drewniane upinacze (kółko z drewna ze specjalną szpilką pozwalającą przewlec przez otwór tkaninę i zablokować ją w odpowiedni sposób) oraz sznur koralików.

Wybór upinaczy zależy przede wszystkim od tego, w jakim stylu zostało urządzone całe pomieszczenie. W klasycznych wnętrzach idealnie odnajdą się chwosty, w aranżacjach kolonialnych np. klipsy wykonane z ciemnego drewna egzotycznego. Magnesy o nieskomplikowanej formie pasują do stylu skandynawskiego, a do wnętrz w stylu loft ażurowe spinki. Model upinaczy powinien pasować również do zasłon, czyli m.in. materiału, z którego zostały uszyte, a także ich koloru i przeznaczenia.

Deccoria.pl
Zdjęcia w artyluke oraz zdjęcie główne: Eurofirany

Zobacz najlepsze pomysły na upięcie zasłon Użytkowników Deccoria.pl (kliknij w zdjęcia)

    

Suma punktów: 0

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)
Brak komentarzy