Jak udekorować wnętrze kwiatami?

Data publikacji: 2017-09-15 13:00:00

Kwiaty wnoszą do mieszkania dobrą energię. Okazuje się, że kilkudniowa obecność w ich towarzystwie ma na nas zbawienny wpływ.

Jak udekorować wnętrze kwiatami?

Badania przeprowadzone przez harwardzkich naukowców wykazały, że uczestnikom, którzy przez kilka dni przebywali, w towarzystwie kwiatów wzrosły uczucia współczucia i życzliwości wobec innych.  Ponadto odczuwali większą energię i chęć do działania. Zdecydowanie poprawiło im się ogólne samopoczucie i chęć do życia, mniej się zamartwiali.

Kwiaty czy to cięte czy w doniczce doskonale ożywiają wygląd pomieszczenia lub nieciekawie wyglądającego kącika, w którym się znajdują. Aby jednak jak najdłużej cieszyły nas wzrok, musimy o nie odpowiednio dbać. Dotyczy to również sumiennego przemyślenia wyboru doniczek, w jakich będziemy je sadzić (warto postarać się, aby w jednym pokoju wszystkie doniczki były tego samego koloru).

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Fot. Eurofirany

Warto wykorzystywać również rośliny w charakterze separatora poszczególnych stref we wnętrzu. Ustawione na podwyższeniu doniczki, miło dla oka przedzielą salon np. na część wypoczynkową i jadalnianą. Zawsze dobierajmy kwiaty do koloru wnętrz: w pastelowych ładnie będą się prezentowały białe oraz żółte, w szarych - wszelkie kwiaty o wyrazistych kolorach, w czarnych - rośliny z miękkimi liśćmi o intensywnej zieleni.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Fot. Eurofirany

Jak dobierać kwiaty do wnętrza?
Filodendron, w pokoju gdzie stoi komputer lub telewizor,  przywróci dodatnią jonizację powietrza. Mocny zapach hiacynta w sypialni może przyprawić o ból głowy, ale za to w salonie lub obszernym holu wprawia w optymistyczny nastrój. Trująca difenbachia nie nadaje się do pokoju dziecięcego, ale odpowiednia będzie do gabinetu, ponieważ odświeża i nawilża powietrze. Bluszcz oczyszcza powietrze, jednak splątany, zbyt bujny i zakurzony przynosi więcej szkody niż pożytku. Zwłaszcza alergikom.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Fot. 123RF/PICSELL

W dużych pomieszczeniach najlepiej prezentują się pojedyncze okazy o bujnym ulistnieniu lub wyrazistym pokroju, to tzw. rośliny architektoniczne (należą do nich m.in.  fikus beniamina, Monstera deliciosa, Ficus lyrata, dracena obrzeżona, palmy: koralowa, kencja i inne). Jeśli umiejętnie je oświetlimy, po zmroku będą wyglądały jak rzeźba.  Pamiętajmy jednak, że wnętrze z wysokim sufitem optycznie się obniży, gdy ustawicie w nim np. wysoką palmę.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Kuchnia
To raj dla: gerbery, afelandry, asparagusa, dzwonka równolistnego, zielistki, fiołka alpejskiego, kolumnei i niecierpka. W chłodniejszym pomieszczeniu dobrze będą się czuły mirt, pilea, fiołek afrykański, gloksynia.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

W kuchni pomiędzy ziołami w glinianych doniczkach warto postawić wazon z ciętymi kwiatami. W ten sposób powstanie domowa rabatka – wciąż świeża i pachnąca. Dołączone do kompozycji fajansowe naczynia zdobione w kwiatki, stworzą romantyczny obraz. Zioła sadzimy w ziemi kwiatowej zmieszanej pół na pół z piaskiem lub kruszywem keramzytowym. Nie wystawiajmy ich na działanie przeciągu. W żadnym wypadku nie nawoźmy.

Łazienka

Jeśli tylko mamy łazienkę z oknem, warto pokusić się o ustawienie w niej kilku kwiatów doniczkowych. To idealne miejsce dla: figowca pnącego, trzykrotki, maranty, scirpusa, peperomi Sandersa, afelandry, bluszczy, paprocie cibory, kaladium.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Przeczytaj również: Gatunki roślin polecane do łazienki

Sypialnia
Warto tutaj wstawić: sansewierię, storczyki i aloesa.

Fot. 123RF/PICSELL

Przeczytaj koniecznie: Rośliny doniczkowe do sypialni

Salon
W przypadku salonu warto pomyśleć o kwiatach, które pochłaniają zanieczyszczenia i dodatkowo oddają powietrzu wodę pobraną z ziemi. Takie naturalne nawilżacze sprawdzają się znakomicie w okresie grzewczym. Idealne do tego są: dracena deremańska, dracena wonna, dracena smocza, dracena reflexa i dracena obrzeżona, figowiec, daktylowiec, skrzydłokwiat,  echinokaktus, bugenwilla, nolina (noga słonia), pachira, anturium, diffenbachia, maranta, szeflera,  koleus i ketmia.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię


Fot. Eurofirany

Przedpokój
To pomieszczenie, w którym dostęp światła jest dość mocno ograniczony. Wybierzemy tutaj takie rośliny, które lubią półcień, a nawet lekki cień:  aspidistra, bluszcz pospolity, cissusy (australijski i rombolistny), filodendrony, paprocie (nefrolepis i phyllitis), skrzydłokwiat i zielistka.

W czasie wzrostu roślinom w półcieniu należy zapewnić odpowiednio wilgotne podłoże. Większość powinno się podlewać wtedy, gdy powierzchnia ziemi w doniczce jest sucha, tylko bluszcz, paprocie, skrzydłokwiat, pilea i widliczka muszą mieć stale lekko wilgotne podłoże.

Nietypowe kompozycje
Wspaniały efekt dekoracyjny uzyskamy dzięki pogrupowaniu roślin o odmiennym pokroju, kolorze i ulistnieniu. Dodatkowym atutem będzie wytworzenie korzystnego dla nas mikroklimatu. Pięknie wyglądają również połączone ze sobą doniczki w tym samym kolorze, ale w różnych kształtach. Jeżeli, któraś z naszych roślin zacznie kwitnąć, koniecznie ustawmy ją przed lustrem - w ten sposób ilekroć na nią spojrzymy, będziemy mieć  wrażenie, że jest jeszcze większa i jeszcze bardziej dekoracyjna.

Deccoria.pl
Zdjęcia w artykule: Eurofirany; zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Rośliny w domu. Zobacz, najpiękniejsze inspiracje użytkowników Deccoria.pl (Kliknij w zdjęcie)

  

Suma punktów: 0

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)
Brak komentarzy