Publikacje

Na te zioła uważaj latem!

Obecnie wszechstronnie wykorzystujemy zioła. Modnie jest uprawiać je we własnym ogródku lub na balkonie. Dodajemy je do ulubionych potraw, popijamy w herbatkach i nalewkach, stosujemy kosmetyki pielęgnacyjne z ich dodatkiem. Doceniamy je za smak i wyjątkowe właściwości zdrowotne. Mało kto jednak zwie, że nie zawsze mają one zbawienny wpływ na ludzki organizm. Nieodpowiednio stosowane mogą wyrządzić bardzo dużo szkód – szczególnie latem.
Na te zioła uważaj latem!

Już w XV w. Paracelsus słusznie stwierdził „że wszystko jest trucizną i nic jest trucizną, bo tylko dawka czyni truciznę”. Zasadniczo zioła potrafią zwalczyć lub złagodzić objawy różnorakich schorzeń, należy jednak umiejętnie korzystać z ich dobroczynnych właściwości. W przypadku zdrowotnych roślin nie tylko dawka czyni truciznę, lecz także pora roku, podczas której się je zażywa. Nie wszystkie „dary natury” można używać wiosną oraz latem. Część z nich wykazuje działanie fotouczulające, tzn. zwiększają one wrażliwość ludzkiego organizmu na słońce, niezależnie od tego, czy pijemy ziołowe herbatki, czy stosujemy kosmetyki z dodatkiem ziół. Na działania niepożądane szczególnie narażona jest skóra.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

 

Zioła, a promienie słoneczne
Związki fotouczulające zawarte w niektórych ziołach (ale nie tylko, znaleźć je można również w konwencjonalnych lekach) uwrażliwiają skórę na promienie UV. Latem, kiedy słońce mocno operuje, nie sposób się przed nimi ukryć. Groźne są również sztuczne promienie emitowane przez lampy solariów. W kontakcie z promieniami słonecznymi wywołują one reakcje alergiczne takie jak pokrzywka, wysypka czy czerwone rumienie, przypominające poparzenia. Najczęściej pojawiają się one na nieosłoniętych ubraniem częściach ciała – twarzy, karku, ramionach. Uwaga: często występują one z opóźnieniem, co znaczy, że objawić się mogą dopiero za drugą czy trzecią ekspozycją na słońce. Krosty zwykle znikają po około tygodniu od zaprzestania stosowania ziół, rumienie mogą jednak pozostawić na skórze nieestetyczne przebarwienia.

Magiczne ziele na kobiece dolegliwości. Aby dowiedzieć się więcej kliknij!

 

 Szczególnie uważajcie na:
Bergamotka – znana z pięknego, cytrusowego zapachu. Bergamotowy olejek eteryczny w przemyśle wykorzystywany jest do produkcji perfum, środków dezynfekujących czy farmaceutyków. Znajduje on również zastosowanie w aromaterapii – polecany jest przy leczeniu depresji, stresu, przeziębień. Działa relaksująco na przeciążony organizm. Groźna jest również pomarańcza bermagota, którą aromatyzuje się popularną herbatę Earl Grey.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Nagietek – niepozorny, urokliwy kwiat, o pomarańczowych lub żółtych płatkach. Dzięki wysokiej zawartości cennych substancji aktywnych stosowany jest leczniczo w przypadku wielu schorzeń. Zwiększa odporność, koi nerwy. Wykazuje działanie przeciwzapalane, antybakteryjne i grzybobójcze. Przyśpiesza gojenie się ran, poprawia wygląd skóry (nie, jeśli używany jest latem!) – usuwa trądzik, zaskórniki, a nawet redukuje rozstępy. Na jego bazie powstaje wiele kosmetyków i leków.

Arcydzięgiel – szczególnie często sięgają po niego kobiety, ponieważ przeciwdziała bólom związanym z menstruacją. Poleca się go stosować w przypadku braku apetytu i problemy z przewodem pokarmowym, takie jak bóle brzucha czy wzdęcia. Znajduje szerokie zastosowanie w środkach oczyszczających i zwalczających łupież.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Dziurawiec – znany szczególnie z łagodzenia objawów złego trawienia. Bywa stosowany w leczeniu depresji, uspokaja, relaksuje. Pozytywnie wpływa na nastrój – reguluje poziom serotoniny, której braki objawiają się przygnębieniem, zniechęceniem, problemami z koncentracją. Latem koniecznie unikaj picia naparu z dziurawca.

Rumianek – najpopularniejsza roślina lecznicza, posiadająca wszechstronne zastosowania. Uspokaja, goi rany, poprawia kondycję włosów, uśmierza bóle brzucha, również działa przeciwzapalnie. Bywa bardzo zwodniczy – w kosmetyce dodaje się go do preparatów kojących podrażnienia skóry, także te wywołane stanami chorobowymi. Stosowany samodzielnie – jako okład lub w herbatce – doprowadza skórę do opłakanego stanu.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Jak uniknąć zagrożenia?
Przede wszystkim należy unikać stosowania wyżej wymienionych ziół, niezależnie od formy, w jakiej występują. Napary i herbatki mogą być równie niebezpieczne, jak maści, nakładane bezpośrednio na skórę. Uważnie czytaj składy i ostrzeżenia umieszczone na opakowaniach kosmetyków czy ziołowych specyfików. Zawsze zapoznawaj się z działaniami niepożądanymi i czynnikami, które mogą negatywnie zareagować z ziołami.

Aleksandra Kozera Deccoria.pl

Poznaj 7 wspaniałych właściwości czystka. Kliknij!

Zdjęcie główne: ©123RF/PICSEL

Warto przeczytać:

Apteka w ogrodzie: Orzech włoski

Apteka w ogrodzie: Czarny bez

Apteka w ogrodzie: babka lancetowata

Apteka w ogrodzie: bez czarny

Apteka w ogrodzie: ostopest plamisty

Apteka w ogrodzie: czosnek

Apteka w ogrodzie: oregano

Apteka w ogrodzie: przywrotnik pospolity

Apteka w ogrodzie: czarnuszka dobra na wszytko

Szukasz pomysłu na aranżację tarasu

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.