Piszesz na drzwiach K+M+B? Ten błąd popełnia wielu Polaków

Data publikacji: 2017-01-05 10:00:00

6 stycznia Kościół katolicki obchodzi Święto Objawienia Pańskiego zwane Świętem Trzech Króli. Z tej okazji wielu wiernych umieszcza nad wejściem do domu symbol „K+M+B”. Czy słusznie?

Piszesz na drzwiach K+M+B? Ten błąd popełnia wielu Polaków

Obchody Święta Trzech Króli wiążą się z licznymi tradycjami. Tego dnia w kościołach święci się kredę oraz kadzidło. Niegdyś wierzono, że okadzenie domów pobłogosławionym dymem uchroni jego mieszkańców przed nieszczęściam i chorobami.

W tym okresie wielu katolików wypisuje na drzwiach wejściowych litery K+M+B” na pamiątkę trzech mędrców ze Wschodu – Kacpra, Melchiora i Baltazara – którzy, podążając za Gwiazdą Betlejemską, przybyli do miejsca narodzin Jezusa, by złożyć mu pokłon oraz dary. Jest to jednak błędny zapis.

Prawidłowy to: „C†M†B”, co odnosi się do zwrotu „Christus Mansionem Benedictat” („Niech Chrystus błogosławi ten dom”). Kolejne litery nie są oddzielone, jakby się mogło wydawać, „plusami”, lecz krzyżami, czyli znakami błogosławieństwa. Na końcu wyrażenia umieszcza się bieżący rok. Całość zatem wygląda tak: C†M†B†2017.

Rozpowszechnienie formy K+M+B wynika z dużej popularności średniowiecznej legendy o Kacprze, Melchiorze i Baltazarze. Zwyczaj znakowania wejść tym wyrażeniem nawiązuje do Starego Testamentu i Księgi Wyjścia, która opisuje dziesięć plag biblijnych, które nawiedziły Egipt. Jedna z nich mówi o Izraelitach, naznaczających wejścia do domów krwią baranka, dzięki czemu uniknęli oni kary bożej.

Zobacz: Najpiękniejsze świąteczne salony Polaków

Suma punktów: 5

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (15)
WuTe

Autor: WuTe
Data: 2017-01-20 22:43:08
To nie byli jacyś królowie, a magowie. I nigdzie nie pisze, że trzech. To poplątanie z pomieszaniem.
A prawda jest całkiem inna. Wg relacji biblijnej to byli magowie, którzy wysłani zostali przez Heroda a mieli wysledzić, gdzie jest narodzone dziecko Jezus. Mieli o tym donieść Herodowi, a ten chciał je zgładzić. Jednakże Bóg skierował tych szpicli gdzie indziej, a poprzez anioła nakazał uciekać rodzinie Marii i Józefa do Egiptu i tam przeczekać. Dary jakie ofiarowali były tylko maską ukrywającą prawdziwe intencje. Więc pamięć o nich jest niewarta funta kłaków. Ponizej specjalnie dla niedowiarków cytat z Biblii Tysiąclecia:
Ewangelia wg Mateusza 2:7-13:
„(7) Wtedy Herod przywołał potajemnie Mędrców i wypytał ich dokładnie o czas ukazania się gwiazdy. (8) A kierując ich do Betlejem, rzekł: Udajcie się tam i wypytujcie starannie o Dziecię, a gdy Je znajdziecie donieście mi, abym i ja mógł pójść i oddać Mu pokłon. (9) Oni zaś wysłuchawszy króla, ruszyli w drogę. A oto gwiazda, którą widzieli na Wschodzie, szła przed nimi, aż przyszła i zatrzymała się nad miejscem, gdzie było Dziecię. (10) Gdy ujrzeli gwiazdę, bardzo się uradowali. (11) Weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją; upadli na twarz i oddali Mu pokłon. I otworzywszy swe skarby, ofiarowali Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę. (12) A otrzymawszy we śnie nakaz, żeby nie wracali do Heroda, inną drogą udali się do swojej ojczyzny, (13) Gdy oni odjechali, oto anioł Pański ukazał się Józefowi we śnie i rzekł: Wstań, weź Dziecię i Jego Matkę i uchodź do Egiptu; pozostań tam, aż ci powiem; bo Herod będzie szukał Dziecięcia, aby Je zgładzić.”
pozdrawiam
JandJ

Autor: JandJ
Data: 2017-01-15 21:20:34
To nie wina artykułu, a tego, że nie wszyscy są jak owi mędrcy.
summertime

Autor: summertime
Data: 2017-01-05 19:38:46
Zapisali sie tylko po to zeby napisac komentarz. Na szczescie na tym portalu ludzie sa bardziej tolerancyjni niz ci ktorzy pisal nizej. Jak nie chcesz dawac to nie dawaj, nikogo nie obchodzi co myslisz i gdzie wydajesz swoje pieniadze. Szkoda tylko ze deccoria musiala wstawic taki artykul ktory nic innego nie robi a przyciaga taka nienawisc.
STRYK75

Autor: STRYK75
Data: 2017-01-05 19:26:24
To jest tak rozumiane K+M+B KOPERTA+MUSI+BYĆ
dasen4

Autor: dasen4
Data: 2017-01-05 18:19:26
Poprawnie powinno byc K+M+B=100Zl.