Piszesz na drzwiach K+M+B? Ten błąd popełnia wielu z nas

Data publikacji: 2018-01-05 10:00:00

6 stycznia Kościół katolicki obchodzi Święto Objawienia Pańskiego zwane Świętem Trzech Króli. Z tej okazji wielu wiernych umieszcza nad wejściem do domu symbol „K+M+B”. Czy słusznie?

Piszesz na drzwiach K+M+B? Ten błąd popełnia wielu z nas

Obchody Święta Trzech Króli wiążą się z licznymi tradycjami. Tego dnia w kościołach święci się kredę oraz kadzidło. Niegdyś wierzono, że okadzenie domów pobłogosławionym dymem uchroni jego mieszkańców przed nieszczęściam i chorobami.

W tym okresie wielu katolików wypisuje na drzwiach wejściowych litery K+M+B” na pamiątkę trzech mędrców ze Wschodu – Kacpra, Melchiora i Baltazara – którzy, podążając za Gwiazdą Betlejemską, przybyli do miejsca narodzin Jezusa, by złożyć mu pokłon oraz dary. Jest to jednak błędny zapis.

Prawidłowy to: „C†M†B”, co odnosi się do zwrotu „Christus Mansionem Benedictat” („Niech Chrystus błogosławi ten dom”). Kolejne litery nie są oddzielone, jakby się mogło wydawać, „plusami”, lecz krzyżami, czyli znakami błogosławieństwa. Na końcu wyrażenia umieszcza się bieżący rok. Całość zatem wygląda tak: C†M†B†2018.

Rozpowszechnienie formy K+M+B wynika z dużej popularności średniowiecznej legendy o Kacprze, Melchiorze i Baltazarze. Zwyczaj znakowania wejść tym wyrażeniem nawiązuje do Starego Testamentu i Księgi Wyjścia, która opisuje dziesięć plag biblijnych, które nawiedziły Egipt. Jedna z nich mówi o Izraelitach, naznaczających wejścia do domów krwią baranka, dzięki czemu uniknęli oni kary bożej.


Zobacz: Wszystko co warto wiedzieć o jemiole >>

Suma punktów: 5

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (8)
ekonto

Autor: ekonto
Data: 2018-01-06 16:22:46
Dziś w moim kościele po mszy ksiądz i ministrant sprzedawali kredę. Zostały zamknięte na klucz boczne drzwi kościoła, aby wychodzący musieli przechodzić koło "sprzedawców".
spokospoko

Autor: spokospoko
Data: 2018-01-06 15:22:13
Wpiszcie do wyszukiwarki: Wielka pomyłka i rozczarowanie wczesnego chrześcijaństwa
JarGol

Autor: JarGol
Data: 2018-01-06 12:53:24
Nie K+M+B, a C+M+B i nie oznacza Kacper , Melchior , Baltazar, a Christus Mansionem Benedicat panie Ret5laW
JarGol

Autor: JarGol
Data: 2018-01-06 12:52:37
Nie K+M+B, a C+M+B i nie Kacper , Melchior , Baltazar, a Christus Mansionem Benedicat panie Ret5laW. Poza tym , to nie my ,a kolędujący umieszczają ten napis
Mila84

Autor: Mila84
Data: 2018-01-06 12:27:34
Nie wiem po co ten artykuł jak niczego nie wnosi Prawdziwy Katolik nigdy nie zaufa i nie uwierzy nawet internetowemu brukowcowi . Ps nie odpowiadam na komentarze .