Polski dom, który zachwycił Europę

Data publikacji: 2017-09-12 12:00:00

Jan Karpiel-Bułecka i Marcin Sznajder stoją za projektem domu, który zdobył nagrodę European Property Awards. Przy jego budowie zastosowano najnowocześniejsze technologie i lokalne, tradycyjne tworzywa, takie jak: drewno i łupek. Co było najtrudniejsze w jego budowie?

Polski dom, który zachwycił Europę

Niezwykły dom z widokiem na Tatry
Nietypowy charakter budynek zawdzięcza oryginalnym, wielkim i ciężkim oknom. To bardzo innowatorskie rozwiązanie, które po raz pierwszy zastosowano w górskim terenie. Pomimo swoich gabarytów z łatwością da się je rozsuwać. Ramy sprowadzane są ze Szwajcarii, szyby produkowane były w Portugalii. Transport materiałów odbywał się na początku statkami, a następnie za pomocą tirów.

Obejrzyj dom na filmiku poniżej:
źródło: x-news.pl

Pomimo iż na Podhalu domy zazwyczaj są drewniane, ten nie mógł taki być ze względu na oryginalne panoramiczne okiennice. Zabudowa powstała w technologii żelbetowej, podobnie jak powstają… mosty. Płyta stropowa, nie leży – jest specjalnie podwieszana. Wygląda to tak, jakby jednej ściany po prostu brakowało, a po odsunięciu okien dach nie miał się na czym oprzeć.

Podczas budowy domu w Kościelisku, mieszkańcy nie wierzyli, że to będzie dom drewniany. Nikt dotąd nie wykonał jeszcze w tej okolicy zabudowy, która w całości wykonana jest w technologii żelbetowej. Ponieważ do samej kalenicy była to zwykła betonowa bryła, podejrzewano, że będzie to stacja górna kolejki wyciągu lub mały kościółek.

Dom wykończony jest drewnem modrzewiowym, które go dodatkowo ociepla; w przyziemiu i salonie wykorzystano naturalny, okoliczny łupek, a elewacja wykonana jest z betonu architektonicznego natryskiwanego na płyty z włókna szklanego, które wieczorem odbijają światło (efekt lustra).

Niezwykła technologia i absolutna innowacja jest dość kosztowna. Pomijając cenę działki, nietypowa konstrukcja to koszt około trzech milionów, same okna na parterze kosztowały około 400 tysięcy złotych netto.

Deccoria.pl

Suma punktów: 0

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)
Brak komentarzy