Porady domowe

Groźny lokator, którego nie widać. Domowe sposoby na roztocza

Roztocza to mikroskopijne pajęczaki, które żyją w każdym mieszkaniu. Żywią się złuszczonym naskórkiem ludzkim, wydzielinami i krwią, szczególnie w nocy, podczas naszego snu. Najlepiej czują się w domowym kurzu: w dywanach, zasłonach i pościeli. Wywołują alergie, a w konsekwencji astmę. Jak z nimi walczyć?

Groźny lokator, którego nie widać. Domowe sposoby na roztocza
W ciągu trzech miesięcy jedna samica może urodzić do 120 osobników. Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Czym się żywią roztocza?

Mówiąc o roztoczu, należy mieć na myśli mikroskopijne organizmy należące do gatunku pajęczaków. Ich naturalne siedlisko stanowi kurz domowy. Świetnie rozwijają się w wilgoci (75-80 procent) i cieple (idealna temperatura to ok. 23 st.C.), zwłaszcza w okresie jesienno–zimowym. Roztocza żywią się naskórkiem, a ich odchody oraz odnóża są dla wielu silnymi alergenami. Na szczęście na te uciążliwe pajęczaki jest kilka skutecznych sposobów.

Skąd się biorą roztocza?

Roztocza to rośliny cudzożywne (saprofity). Roztocze to drobne pajęczaki, których nie widać gołym okiem. Ich rozmiar osiąga zaledwie do kilkuset mikrometrów, czasami do milimetra.

Bytują w środowisku domowym:

  • w materacach,
  • kołdrach,
  • poduszkach,
  • narzutach,
  • dywanach,
  • tapicerowanych meblach,
  • zasłonach,
  • pluszowych zabawkach,
  • mogą występować także w glebie, sianie czy suchych liściach.

Mają przezroczyste ciała, co czyni je szczególnie wrażliwymi na światło słoneczne. W mieszkaniach nie występują  czerwone roztocza (Lądzień czerwonatka, zwany aksamitką), a jedynie przezroczyste, niewidoczne dla oka pajęczaki.

Lądzień czerwonatk

Lądzień czerwonatka, jest jednym z największych roztoczy w północnych strefach umiarkowanych w większej części Europy. Nie kąsa, nie niszczy upraw, trzyma się z dala od ludzi i zwierząt domowych. Fot.123RF.com

Roztocze żywi się złuszczonym naskórkiem ludzkim i zwierzęcym, zwierzęta domowe, takie jak pies czy kot, zwiększają ilość roztoczy w naszych mieszkaniach.

W kurzu domowym dominuje  rodzina Pyroglyphidae (około 90 procent roztoczy), spośród których najczęściej uczulają alergeny roztoczy kurzu domowego (Dermatophagoides farinae) i roztoczy mącznych (Dermatophagoides pteronyssinus). Znanych jest około 45 tysięcy gatunków tych organizmów. 

Alergia na roztocza. Dlaczego roztocza są groźne?

Jak roztocza wpływają na zdrowie? Roztocza kurzu domowego są najczęstszymi — zaraz po pyłkach roślin — alergenami wywołującymi:

  • suchy męczący kaszel,
  • duszności,
  • katar,
  • zapalenie spojówek.

Głównym źródłem alergenu są ich odchody, które przyklejają się do chropowatych powierzchni materiałów. Rozmnażają się w temperaturze ok. 24 stopni Celsjusza i wilgotności przekraczającej 70 procent. W ciągu trzech miesięcy jedna samica może urodzić do 120 osobników.

Aby zaszła reakcja alergiczna, odchody roztoczy muszą dostać się do naszych dróg oddechowych. Dzieje się to najczęściej podczas sprzątania, gdy sporo kurzu unosi się w powietrzu. Mało kto wie, że roztocza są bardzo groźne również dla naszych pupili. Mogą powodować przewlekłe choroby zakaźne.

Jak walczyć z roztoczami?

Walka z roztoczami nie jest prosta i trwa często przez wiele lat. Jednak systematyczność i precyzja pozwoli ci częściowo wyeliminować te alergeny z mieszkania. Przede wszystkim musisz mieć świadomość, w jakich rzeczach najczęściej się kryją. Jeśli jesteś alergikiem, powinieneś pozbyć się rezerwatów kurzu. Zrezygnuj z dywanów, ciężkich zasłon, suszonych kwiatów, kap i narzut, czyli wszystkich rzeczy, których nie można łatwo wyprać lub przetrzeć wilgotną szmatką. Wszystkie alergeny rozpuszczane są w wodzie, a najlepszą bronią na roztocza jest wysoka i niska temperatura!

Domowe sposoby na roztocza

  • Często wietrz mieszkania oraz pościel. Możesz wynosić ją na balkon zwłaszca w chłodniejsze dni – pamiętaj, że mróz zabija roztocza! Łóżko to raj dla roztoczy. Gdybyśmy mogli je zobaczyć w nocy, nie zmrużylibyśmy oka. Warto dbać więc o zmienianie pościeli raz w tygodniu. Nie należy także zapominać o jej prasowaniu. Roztocza giną w wysokiej temperaturze. W lecie wystarczy wywiesić pranie na zewnątrz. W zimie z kolei warto wietrzyć pościel podczas mrozu. To doskonały sposób na pozbycie się mikroskopijnych pajączków.
  • Zamień grube zasłony na bardziej delikatne i przewiewne. Jeśli jesteś alergikiem, lepiej unikaj zasłon, wykładzin, dywanów, poduszek i narzut. To tam najczęściej żyją szkodniki, które mogą powodować silny nieżyt nosa czy zapalenia skóry. Dobrze także rozejrzeć się za specjalną pościelą dla alergików. Tę można bez problemu kupić w sklepach internetowych i stacjonarnych.
  • Zrezygnuj z dywanów. Możesz je zastąpić mniejszymi dywanikami – pod warunkiem, że systematycznie będziesz je trzepać i wietrzyć. Dbanie o czystość podłogi gwarantuje pozbycie się przynajmniej części roztoczy. Dobrze także od czasu do czasu wytrzepać dywaniki i dokładnie je wyprać. Jeśli jesteśmy alergikami dobrze przy tym używać środków chemicznych, mających zabijać roztocza. Dobrym pomysłem jest także zamówienie profesjonalnego czyszczenia dywanów czy kanap. Nie należy także zapominać o wymienianiu worka w odkurzaczu, ponieważ jest on źródłem kurzu i zarazków.
  • Kup pościel wykonaną z włókien umożliwiających częste pranie – czyli z materiałów syntetycznych.

  • Pościel pierz w temperaturze minimum 60 st. – to temperatura, która zabija roztocza.

  • Kurz wycieraj tylko na mokro, by jego pyłki nie unosiły się w powietrzu.

  • Dbaj o odpowiednią wilgotność w mieszkaniu — nie może być większa niż 60 procent. Ciepłe i wilgotne pomieszczenia to warunki, które sprzyjają namnażaniu się roztoczy. Najlepiej utrzymywać temperaturę w okolicach 20 - 23 stopni C. Warto także codziennie wietrzyć mieszkanie, aby zapewnić przepływ świeżego powietrza.

  • Pluszowe zabawki dziecka wkładaj co pewien czas do siatki i schładzaj w zamrażarce przez całą noc.

  • Obszyj materac i poduszki materiałem nieprzepuszczających alergenów.

  • Wyrzucaj to, co niepotrzebne. Nie magazynuj w domu starych świeczników, figurek czy dekoracji, których nie używasz. Są one głównym źródłem kurzu, a więc i roztoczy. Wyrzuć także bukiety ze sztucznych i suszonych kwiatów. Te niezwykle ciężko jest doczyścić.

Im więcej kurzu – tym więcej roztoczy. Pamiętaj, że tylko od ciebie zależy higiena i bezpieczeństwo twojego mieszkania. Systematyczne porządki poskutkują lepszym zdrowiem i samopoczuciem dla całej rodziny.

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.