Artykuły

Krety i nornice potrafią wyrządzić wiele szkód w ogrodzie. Na szczęście istnieją zarówno chemiczne, jak i domowe sposoby na pozbycie się ich z ogrodu. Jednym z nich jest zepsuty ser pleśniowy czy jogurt. W jaki sposób może pomóc ci to w walce z kretami i nornicami? Poznaj 7 niezawodnych sposobów na te popularne szkodniki.  

Czytaj artykuł 

Marzenia o ogrodzie pełnym drzew owocowym pryskają, jak bańka mydlana, gdy okazuje się, że nie mamy miejsca na ich realizację. Gdzie na tarasie czy balkonie przestrzeń dla śliwy, wiśni czy jabłoni? Chyba że postawimy na odmiany miniaturowe, które w donicach czują się nawet lepiej niż w gruncie. Nigdy nie przyszło ci do głowy, by na balkonie lub tarasie posadzić drzewa owocowe? Uprawa jabłoni w doniczkach to wciąż nowość, ale warto spróbować. Pięknie kwitnie, a słodkich owoców doczekasz się szybciej, niż myślisz.

Czytaj artykuł 

Najpierw na liściach pojawiają się oliwkowe plamy, później porażone zostają zawiązki owoców. Parch jabłoni, najczęściej występująca i najbardziej niebezpieczna choroba tych drzew atakuje je od wczesnej wiosny. Patogen zaczyna błyskawicznie rozprzestrzeniać się po sadach już od przełomu kwietnia i maja. Jeśli nie chcesz stracić tegorocznych plonów, sprawdź, jak walczyć z parchem jabłoni. Przedstawiamy naturalne sposoby, które każdy ogrodnik powinien znać.

Czytaj artykuł 

Marchewkę na tegoroczny zbiór w siejemy w ogrodzie od marca do końca maja, przy czym późniejszy termin dotyczy odmian późnych. Jeśli zdecydowaliśmy się na uprawę wczesnych warzyw, nie powinniśmy zwlekać dłużej niż do końca kwietnia. Im później zabierzemy się do pracy, tym gorsze efekty osiągniemy – długo będziemy czekać na wschody, a potem zbiory. Na szczęście cały ten proces można skrócić i to znacznie – nawet o kilka tygodni! Sprawdź, jak przyspieszyć kiełkowanie marchwi.

Czytaj artykuł 

Cukinia to uniwersalne warzywo, które można przygotować na wiele ciekawych sposobów. Jest smaczne, niskokaloryczne, a dodatkowo obfituje w cenne składniki odżywcze. Jej uprawa jest stosunkowo łatwa, dlatego nie powinna sprawiać problemów nawet początkującym ogrodnikom. Zbliża się termin wysiewu cukinii. Aby uzyskać obfite i smaczne plony, wystarczy przestrzegać kilku ważnych zasad. Sprawdź, kiedy siać cukinie na rozsadę i do gruntu oraz jak to zrobić w sposób prawidłowy.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy właściciel lub zarządza nieruchomości, ma obowiązek przeprowadzania okresowych kontroli kominiarskich. Jest to istotny element utrzymania bezpieczeństwa i efektywności systemu ogrzewania. Natomiast za brak aktualnego przeglądu kominiarskiego możemy zostać ukarani mandatem. Podpowiadamy, ile kosztuje wizyta kominiarska oraz co grozi za nieprzestrzeganie tego obowiązku.   

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Gnojówka z mniszka lekarskiego to jeden z najtańszych, najbardziej ekologicznych i najprostszych sposobów na to, aby wzmocnić rośliny. Mniszek lekarski jest bogatym źródłem składników odżywczych i z powodzeniem może zastąpić drogie preparaty ze sklepowych półek. Do tego jest dostępny niemal wszędzie, a przełom kwietnia oraz maja to idealny czas na jego zbiory. Nie warto pozbywać się go również po cyklicznym koszeniu ogrodu. Jak zrobić gnojówkę z mniszka lekarskiego oraz do których roślin nadaje się najlepiej?

Czytaj artykuł 

Gwałtowne zmiany pogody i nagłe, intensywne opady deszczu potrafią przysporzyć niemałych problemów. Stojąca woda wokół ścieżek, podmokłe rabatki i muliste kałuże na trawniku to niezbity dowód, że na twojej działce brakuje rozwiązań poprawiających gospodarkę wodną. Prognozy znów zawodzą, deszcz zalewa trawy i rabaty, a ty boisz się, że jeszcze chwila i wychodząc do ogrodu zanurzysz się po kostki w wodzie? Te 4 genialnie proste rozwiązania poprawią drenaż na działce, odprowadzą nadmiar deszczówki, a część pozwolą odzyskać i sensownie wykorzystać.

Czytaj artykuł 

Hortensje to jedne z najpiękniej kwitnących krzewów ogrodowych. Trudno przejść obok nich obojętnie zwłaszcza wtedy, gdy wraz z nadejściem słonecznych dni efektownie nabierają barw. Jednak, aby hortensja rosła zdrowo i niezmiennie zachwycała swoim wyglądem, konieczne jest zapewnienie jej odżywki „skrojonej” na miarę potrzeb. Od kiedy dokarmiać hortensje i czym to robić, aby odpowiednio zakwasić glebę oraz pozwolić na jej wzbogacenie? Oto domowy nawóz, którym zastąpisz sklepowe środki. Możesz podlewać nim już w kwietniu, a hortensja odżyje w mig i dosłownie obsypie się kwiatami.

Czytaj artykuł 

Każdy ogrodnik uprawiający kapustę marzy o tym, aby główki były duże i zdrowe. Aby uzyskać dorodne plony, musimy przede wszystkim przestrzegać właściwego terminu sadzenia tego warzywa. Nie bez znaczenia jest również sposób wykonania tej czynności. Podczas sadzenia kapusty warto włożyć do dołka garść specjalnej mieszanki, dzięki czemu główki urosną jeszcze większe, a szkodniki będą omijać twoje uprawy szerokim łukiem. To proste!    

Czytaj artykuł 

Zimozielone bukszpany to lubiane krzewy, które chętnie uprawiamy w formie żywopłotów i pojedynczych nasadzeń. Jeszcze kilka lat temu uznawane były za rośliny proste w utrzymaniu i odporne na trudne warunki. To się jednak zmieniło, ponieważ zaczęły być masowo atakowane przez patogeny grzybowe i żarłoczne szkodniki. Krzewy w twoim ogrodzie zmagają się z takimi problemami? Znajdź dla nich dobre sąsiedztwo, by wzmocnić je przed atakami. Sprawdź, co posadzić obok bukszpanu w ogrodzie.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Buraki ćwikłowe to pyszne warzywa, które po sezonie możemy jeszcze długo przechowywać w piwnicy lub spiżarni. Dlatego wiele osób decyduje się je posiać w swoim ogrodzie. Ich uprawa nie jest najtrudniejsza. Warto jednak przygotować się na potencjalne problemy, które mogą występować. Dowiedz się, jak im zapobiec i poznaj skuteczny sposób na uzyskanie obfitych i zdrowych plonów.

Czytaj artykuł 

Uroki bzu, czyli lilaka zwyczajnego, już można oglądać, w tym roku zakwitł wyjątkowo wcześnie. Krzew nadaje uroku niejednemu przydomowemu ogrodowi. Chcesz, żeby zdobił także twój? Wcale nie musisz kupować nowych sadzonek. Wyjaśniamy, jak rozmnożyć bez krok po kroku i kiedy najlepiej to robić.

Czytaj artykuł 

Gdy tylko pojawią się na krzaczku, zrozumiesz, dlaczego dawniej pomidory uważano za rośliny ozdobne. Pomidory koktajlowe 'Pokusa' to rzeczywiście prawdziwa pokusa dla ogrodnika. Są małe i piękne, a do tego soczyste, smakowite i wartościowe. Możesz uprawiać je w otwartych warzywnikach, tunelach, miniszklarniach i donicach. Wysiej nasiona w kwietniu, w maju posadź przy podporach – zdziwisz się, jak szybko ugną się pod ciężarem soczystych kulek. Najlepiej smakują w sierpniu, zebrane w słoneczny dzień. Skusisz się? Podpowiemy ci, jak uprawiać pomidory 'Pokusa', by były ich pełne kosze.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.