Zadbaj o swój ogród na zimę – garść porad naszego eksperta

Data publikacji: 2015-10-20 10:00:00

Jesień to czas, kiedy staramy się zabezpieczyć ogród przed chłodem i przymrozkami. Co powinniśmy zrobić, by odpowiednio zadbać o roślinność także w naszym mieszkaniu? Do kogo zwrócić się o pomoc w kwestii zaprojektowania wymarzonego ogrodu? Jakie kwiaty są najprostsze w pielęgnacji? Na te i inne pytania postara się odpowiedzieć Katarzyna Bagińska-Łojek, autorka strony oraz bloga o prowadzeniu i projektowaniu ogrodów.

Zadbaj o swój ogród na zimę – garść porad naszego eksperta

MS: Zajmujesz się projektowaniem ogrodów. Co skłoniło Cię do wyboru tej profesji? Od kiedy zajmujesz się swoją pasją?

KBŁ: Od zawsze mnie to interesowało. Już jako dziecko będąc u babci na wsi, wymykałam się do jej ogródka, żeby poprzyglądać się, jak rosną rośliny. W wieku 8 lat stworzyłam swój własny skalniak. Później, przez kolejne lata powstawały kolejne dzieła.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię! 

Na studiach ogrodniczych, a następnie podyplomowych na kierunku Projektowanie Terenów Zieleni dowiedziałam się, jak profesjonalnie zająć się ogrodami. W trakcie jednej z lekcji myślałam, jaka powinna być nazwa firmy, którą założę. Spisałam całą kartkę różnych tytułów, następnie wyselekcjonowałam kilka z nich i pokazałam rodzinie oraz znajomym. Tak powstał Diantus, który po łacinie oznacza goździka. Wyrzuciłam nieme "h" ze środka słowa, żeby łatwiej było zapamiętać nazwę. Jakiś czas później wpadła mi w ręce gazeta ogrodnicza, gdzie znalazłam horoskop "Kwiat twego losu". Zerknęłam co przypisano mojej dacie urodzenia i jakie było moje zdziwienie, gdy zobaczyłam że idealny będzie dla mnie goździk.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!Załóżmy, że ktoś prosi cię o pomoc w kwestii zaplanowania ogrodu. Co możesz mu zaproponować? Jakie projekty już wykonywałaś?

Każdy ogród trzeba potraktować indywidualnie, ze względu na układ przestrzenny, na osoby które będą z niego korzystać i ze względu na cel, w jakim będą go użytkować. Na początek zawsze zadaję pytania, które mam wcześniej przygotowane. Taka mała ankieta, żeby poznać oczekiwania klienta. Później staram się stworzyć kompozycję, która spełni te oczekiwania. Najwięcej projektów wykonałam dla osób prywatnych. Było też kilka realizacji dla firm, jak również ogród i wirydarz dla Zakonu Bonifratrów czy ogródek przy przedszkolu.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Na czym powinna skupić się osoba, która chce zagospodarować swój ogród? Czy są jakieś rzeczy, które może sama zrobić, zanim zwróci się do ciebie o pomoc?

Przede wszystkim powinna zrobić szkic terenu i zastanowić się, jakie strefy wydzielić. Przykładowo, jeżeli posiada dzieci to potrzebne jest miejsce do zabawy, piaskownica czy huśtawka. Taka osoba powinna zrobić zarys rabat z roślinami i co jest ważne, sprawdzić jaką docelową wielkość osiągną posadzone rośliny. Wiele osób popełnia duży błąd, sadząc rośliny zbyt gęsto.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!Który projekt był dla Ciebie najciekawszy i najbardziej zapadł ci w pamięć? Czy mogłabyś go opisać i opowiedzieć historię z nim związaną?

Było kilka takich projektów, ale chyba najbardziej zapadł mi w pamięć ogród przyklasztorny. Był to nietypowy ogród. Pamiętam, że miałam umieścić na jego terenie Stacje Krzyżowe ale również boisko do gry w piłkę, altanę oraz ławeczkę w zaciszu ogrodu. Na szczęście obszar był spory bo miał ponad 20 arów więc wszystko udało się ładnie skomponować. Przeor zakonu był bardzo konkretny, a zarazem miły i współpraca przebiegała w bardzo dobrej atmosferze.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Na swojej stronie dzielisz się z czytelnikami poradami dotyczącymi pielęgnacji roślin i dekorowania ogrodu. Co poradziłabyś użytkowniczkom Deccorii? Czy możesz wymienić jakieś uniwersalne pomysły dbania o naszą roślinność?

Przede wszystkim pamiętajmy, że rośliny to żywe stworzenia i jak będziemy podchodzić do nich z sercem to odwzajemnią się bujnym wzrostem i obfitym kwitnięciem. Potrzebują do życia wody i pokarmu czyli nawozów, najlepiej naturalnych. Jedne lubią cień, a inne słońce dlatego dopasujmy im odpowiednie miejsce w ogrodzie. Większość rośliin iglastych i niektóre liściaste wymagają zakwaszenia podłoża, żeby mogły się prawidłowo rozwijać. Trawnik potrzebuje regularnego koszenia, żeby stworzył gęstą darń. 

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Jak według ciebie, możemy zabezpieczyć ogród na jesień i zimę? Czy są jakieś techniki, którymi chciałabyś się podzielić?

Powinniśmy rośliny zasilić specjalnym nawozem tzw. jesiennym, który nie ma lub ma niską zawartość azotu. Nawozy jesienne mają między innymi zwiększoną dawkę potasu, który pozwala roślinom lepiej przygotować się do zimy oraz przetrwania mrozów.

  Jesienne nawożenie - rodzaje nawozów i sposoby stosowania Przeczytaj»

Bardziej wrażliwe rośliny dobrze jest obsypać grubszą warstwą kory. Większe krzewy możemy owinąć białą włókniną lub cieniówką. W sprzedaży dostępne są również gotowe kaptury zrobione z włókniny. Róże można kopczykować także ziemią. Jeśli jesienią wystąpi susza, podlejmy ogród, a w szczególności rośliny zimozielone.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!Te z czytelniczek, które nie posiadają ogrodu, mogą skupić się na pielęgnacji całorocznych kwiatów wewnątrz mieszkania. Jak sądzisz, które z nich są najprostsze w pielęgnacji? Czy masz jakieś swoje ulubione i chciałabyś któreś polecić?


Mogę polecić kilka sprawdzonych przeze mnie roślin pokojowych. Na mojej liście znajduję się zielistka, która jest jedną z najmniej wymagających roślin uprawianych w domach. Może rosnąć w słońcu jak i w cieniu, a jak zapomnimy czasem ją podlać to też się nie obrazi.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Druga roślina to skrzydłokwiat (Spathiphyllum), który woli półcień i większą wilgotność podłoża, a w zamian odwdzięczy się kwiatami. Kolejną rośliną na liście jest Zamiokulkas, który poradzi sobie w pełnym słońcu jak i w cieniu. Jedyna uwaga to nie podlewajmy go za często, bo nie lubi mocno wilgotnego podłoża. Łatwa w uprawie jest również dracena, są różne ciekawe odmiany tej rośliny. Lubi półcień i umiarkowane podlewanie.

  Te rosliny nie boją sie kaloryfera Przeczytaj»

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Mogę jeszcze polecić storczyka, który w porównaniu do innych gatunków tego rodzaju jest naprawdę łatwy w uprawie, a jest nim oczywiście Phalenopsis. Szczegóły uprawy można znaleźć w poradach na mojej stronie internetowej lub blogu.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Jak dbać o roślinność w domu? Co ekspert poleciłby na jesienne miesiące roku?

Myślę, że podobnie jak dbamy o rośliny w ogrodzie. Dajemy odpowiednią ilość wody i nawozu w zależności od rodzaju rośliny. Ważne jest też nasłonecznienie, szczególnie w miesiącach zimowych. Przełóżmy wtedy kwiaty bliżej okna, najlepiej na parapet, ponieważ ilość światła znacząco spada. Możemy również doświetlać je lampą.

Co sądzisz o uprawianiu przypraw w domowym ogródku? Czy są jakieś warzywa, które można hodować w mieszkaniu, podczas zimniejszych pór roku?

Jestem jak najbardziej za tym, żeby mieć w ogrodzie różnego rodzaju rośliny przyprawowe. To sama przyjemność dołożyć do potrawy ziółko z własnego ogródka. W okresie zimowym możemy uprawiać w domu zioła i warzywa na parapecie okiennym. Trzeba wybrać taki, do którego dociera najwięcej światła. Z warzyw polecam pietruszkę naciową i szczypiorek z cebuli, natomiast z ziół: rozmaryn, mięte, estragon, kolendrę, rzeżuchę.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!Jak wyglądałby twój wymarzony ogród?

Taki, w którym jest pełna harmonia gatunków, barw i zapachów. Gdzie wchodząc zapominam o całym świecie i oddaję się przyjemności przebywania w tym miejscu.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


Co chciałabyś przekazać na koniec czytelniczkom Deccorii?

Zwracajcie uwagę na przyrodę, która was otacza. Na szum strumyka, śpiew ptaka, zapach kwiatów. Zatrzymajcie się na chwilę w codziennej gonitwie. Wasze życie stanie się bogatsze i piękniejsze.


Dziękuje za rozmowę.

Monika Sanecka Deccoria.pl

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ OGRODÓW  - KLIKNIJ

Przeczytaj więcej:

Jak przygotować oczko wodne na zimę

Jesień w ogrodzie

Sadzenie roślin cebulowych jesienią

Jesień to idealna pora na założenie kompostownika w ogrodzie

Suma punktów: 10

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)
Vita

Autor: Vita
Data: 2015-10-22 16:28:28
Supcio, skorzystam z porad :) zdanie " Zwracajcie uwagę na przyrodę, która was otacza" oraz - że (wtedy)" Wasze życie stanie się bogatsze i piękniejsze" jest magiczne i każdy powinien sobie go wziąć do serducha ! Pozdrawiam!