Dziesięć pomysłów na eko Wielkanoc

Data publikacji: 2017-04-14 14:00:00

Święta to piękny czas, który warto celebrować razem z rodziną. Jak pogodzić intensywne przygotowania świąteczne z beztroską zabawą z najbliższymi? To proste — zaangażuj ich do wspólnego wykonania własnoręcznych i ekologicznych dekoracji wielkanocnych.

Dziesięć pomysłów na eko Wielkanoc

Na rynku ozdób wielkanocnych dominują sztuczne barwniki oraz gotowe koszulki do przygotowania pisanek, żonkile i stroiki z tworzyw sztucznych oraz niejadalne plastikowe zajączki. A przecież przy odrobinie wysiłku można samodzielnie wyczarować piękne dodatki wielkanocne w nurcie eko. Potrzebujesz tylko chwili wolnego czasu – a my już zadbamy o inspiracje!

1. Dekoracja z rzeżuchy
Nic tak pięknie nie ozdobi wielkanocnego stołu, jak samodzielnie wyhodowana rzeżucha! Aby taka ozdoba była jeszcze bardziej eko, do jej wykonania użyj pozornie niepotrzebnych już przedmiotów, które znajdą się w każdej kuchni. Jako „doniczkę” wykorzystaj opakowanie po jajkach oraz wydrążoną skorupkę. A jeśli jajka – to tylko od kur z wolnego wybiegu !

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


2. Oryginalne pisanki
Pisanki również proponujemy pomalować samodzielnie. Najbardziej ekologiczny i naturalny sposób to ten praktykowany jeszcze przez naszych dziadków — ugotowanie jajek w wywarze z obierek z cebuli — zarówno żółtej, jak i czerwonej. W ten sposób uzyskasz naturalnie zabarwione jajka, które możesz „wyrzeźbić”, posługując się ostrym rysikiem.

3. Pisanki
Piękną tradycją jest wspólne malowanie pisanek. Tym lepiej, jeżeli do ich ozdabiania możesz użyć z pozoru już nieprzydatne przedmioty – ścinki materiałów, elementy zabawek, guziki, czy piórka. Upcyklingowane wydmuszki możesz obkleić guziczkami, koronkami i innymi drobnymi elementami.

Zobacz, jak nasi użytkownice dekorują jajka na Wielkanoc

4. Koszyk na święconkę
Koszyczek do święcenia jajek także możesz wypleść samodzielnie, używając do tego starych magazynów, ulotek czy gazet. Instrukcję, w jaki sposób wykonać koszyczek z wikliny makulaturowej znajdziesz tutaj: LINK DO ARTYKUŁU

5. Wielkanocny stroik
Kolejnym niezbędnym elementem każdej Wielkanocnej dekoracji jest stroik. Zamiast kupować te gotowe, często wykonane z tworzyw sztucznych, sam zaaranżuj przepiękne wieńce. Można je upleść z drewnianych gałązek i udekorować wyłącznie naturalnymi ozdobami, np. wyciętymi z papieru i pomalowanymi na różne kolory pisankami, czy kolorowymi ptakami. Kwiaty możesz wykonać z przeczytanych już gazet i makulatury zwijając je w przepiękne upcyklingowe róże.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


6. Bukiet wielkanocny
Samodzielnie z łatwością wykonasz także bukiety wielkanocne. Potrzebujesz do tego nazbieranych w parku lub lesie gałązek i ozdób do zawieszenia – np. pisanki lub zabawne króliczki wycięte z kolorowych papierów.

Ciekawym i efektownym pomysłem jest umieszczenie pisanek na drzewku lub gałązkach, które będą ładnie komponować się z baziami w jednym wazonie. Możesz postawić taki stroik przy wejściu do domu lub w centralnym miejscu salonu.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

7. Ozdoby na stół
Ozdoby na stół możesz natomiast przygotować, bawiąc się twórczo ze swoim dzieckiem. Wykorzystaj do tego kolorowe papiery, rolki toaletowe czy skorupki od jajek. Wielkanocne zajączki mogą powstać z rolek po papierze toaletowym lub ręcznikach kuchennych. Wystarczy dokleić uszka i nosek, domalować oczy i wąsy. Pisankom można dorobić dzioby i ogonki. Do stworzenia podstawek na jajka można użyć opakowań po jajkach.

8. Opakowanie prezentów
Nie zapomnij również o zajączkach pełnych łakoci dla swoich najbliższych ! Oczywiście także w duchu twórczego upcyklingu. Wykorzystaj do tego butelki plastikowe, bo sokach czy wodzie, którym nakleisz zabawne oczy, wąsy i czapeczki zajączka.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

9. Koszyczki z wikliny
Przepiękną naturalną dekoracją stołu mogą być koszyczki wiklinowe lub te z wikliny papierowej. Cudnie wyglądają także gniazdka z pisankami, zestawione kolorystycznie z obrusem i całą zastawą stołu.

10. Pisanki z motywem roślinnym
Nasza ostatnia inspiracja to wyjątkowo efektywne i w 100% naturalne pisanki, które usiane są przepięknymi kwiatowymi i roślinnymi wzorami. Jak je wykonać? Wystarczy wykorzystać tę samą metodę barwienia jaj w naturalnych barwnikach np. z cebuli, ale zanim włożysz pisanki do gotującej się wody, przyklej do nich małe roślinki i kwiatuszki, a następnie „ubierz” w osłonki wykonane z pończochy.

           

Agata Frankiewicz
www.dekoeko.com
Upcyklig, eko wnętrza, etyczna moda

Przeczytaj również:

Wielkanoc w stylu Dekoeko: Jak zrobić koszyczek z wikliny papierowej

Wybrane dla ciebie:


Suma punktów: 0

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)
Mosslypl

Autor: Mosslypl
Data: 2017-04-15 16:56:57
Bardzo fajne rozwiązania, na pewno sprawdzimy :) Mamy też kilka swoich inspiracji na Wielkanoc. Wpadło nam w oczy coś, co na pewno was zachwyci
- stroik w główce kapusty (!). Wiemy, brzmi mało zachęcająco, ale zobaczcie sami! Polecamy się na http://www.mossly.pl/ozdoby-wielkanocne/! ☺