IDEA od IKEA

Na czym polega fenomen mebli z papieru?

Są funkcjonalne, ekologiczne, modne i… trwałe. Meble wykonywane z papieru, bo o nich mowa, coraz częściej goszczą nie tylko na pokazach kolekcji w renomowanych pracowniach meblarskich, ale także w domach. W Polsce trend pojawił się niedawno, ale na świecie istnieje już od dłuższego czasu. Warto mu się bliżej przyjrzeć. Dlaczego? Tego dowiecie się z naszego tekstu.
Na czym polega fenomen mebli z papieru?

Pudełka po jajkach. Rolka po papierze toaletowym. Papierowy kubek po kawie. Stary notes. To wszystko, oczywiście po odpowiednim przygotowaniu, może zamienić się w funkcjonale meble. Meble z „makulatury” czy „ze śmieci”? Tak, to nie śmiałe plany projektantów-wizjonerów, ale rzeczywistość.

Papierowe początki
Niewiele osób wie, że z papierowymi meblami projektanci eksperymentują już od dawna. Jednym z pierwszych twórców, który do wykonywania swoich prac wykorzystywał papier, był amerykański architekt Frank Gehry, który zaprojektował „Wiggle Chair”, czyli krzesło wykonane z 60 warstw sklejonego papieru.  W połowie lat 60-tych Peter Raacke, niemiecki projektant przemysłowy, również zaprojektował proste krzesło, które nazwał „Otto”. Do twórców zafascynowanych możliwościami papieru zaliczyć można także Hansa-Petera Stange, Manfreda Kielnhofera czy Amrisha Kawę.

Fot. Frank Gehry. Wiggle Side Chair. 1972. Źródło: design-museum.de

Ekologiczne i trwałe
Karton czy tektura nie są standardowymi surowcami służącymi do produkcji mebli. Oczywiście nadal większość z nich wykonuje się z drewna, płyt MDF, plastiku czy szkła. Jednak papier, odpowiednio przygotowany, może stanowić atrakcyjną alternatywę. Takie meble są lekkie, ekologiczne (wykonywanie z makulatury) i przyjazne dla środowiska (nie są pokrywane szkodliwymi lakierami). Obawy o trwałość takich mebli są zupełnie zrozumiałe, w końcu papier nie kojarzy nam się z wyjątkowo odpornym surowcem.

Fot. Frank Gehry. Easy Edges. 1972-2013. Źródło: pinterest.com

Okazuje się jednak, że tektura, która jest najgrubszym materiałem papierniczym (do 4 mm grubości) jest odpowiednio sztywna i wytrzymała, więc znakomicie nadaje się do wyrobu mebli. Wszystko dzięki specjalnej technice przygotowania: tektura składa się z kilkunastu sklejonych warstw tzw. masy papierniczej, czyli mieszaniny makulatury, resztek materiałów i ścieru drzewnego.

Fot. Ana Mitrano. Fotel. Źródło: anamitrano.com.ar

Na Zachodzie z papieru wykonuje się krzesła, stoły, łóżka, fotele, taborety, sofy, półki na książki czy półki wiszące. Żeby zobaczyć, co można wykonać z poddanego odpowiedniej obróbce papieru, wystarczy wpisać do wyszukiwarki hasło „paper furniture”.

Podobne meble możecie również obejrzeć tutaj:

Źródło: Youtube.com
Źródło: Youtube.com

Nie tylko na Zachodzie
Meble wykonane z papieru można już kupić nie tylko na Zachodzie, ale w Polsce. Co więcej, Polacy również mają swój udział w projektowaniu tych ekologicznych mebli. Maja Ganszyniec, polska projektantka mebli, od kilku miesięcy pracuje nad zaprojektowaniem kolekcji papierowych mebli.


 - Pracuję (…) między innymi nad meblami i produktami z papieru – powiedziała Ganaszyniec w wywiadzie dla MetroCafe.  - Chyba najciekawszym projektem w tej serii jest sofa: zamiast, tradycyjnej, drewnianej konstrukcji tworzymy skorupę z pulpy papierowej osadzonej na drewnianych nogach. Sofa nie jest tapicerowana na stałe tak jak w przypadku tradycyjnych mebli. Pozwala to na dowolność wykończenia ale też na rozłożenie mebla na "czynniki pierwsze" przed wyrzuceniem. Mebel jest dzięki temu recyklowalny, a sama skorupa w pełni biodegradowalna – wyjaśniła.

Meble z papieru mają jeszcze jedną, niewątpliwą zaletę – są niedrogie. Z tego powodu na Zachodzie szybko pojawiły się w akademikach i pokojach studenckich, a później w mieszkaniach ludzi, którzy dopiero się dorabiali. Dziś „papierowe” meble poziomem wykonania i bogactwem wzorów nie odbiegają od tych „tradycyjnych”. Być może dlatego miłośnicy dekoratorskich nowinek coraz częściej sięgają po meble i elementy dekoracyjne wykonane z tego nietypowego surowca.

Deccoria.pl
Zdjęcie główne: ©123RF/PICSEL

Przeczytaj również:

Pokaż mi swoje mieszkanie, a powiem ci jaki jest twój znak zodiaku
Jak wyrmontować mieszkanie do 1000 zł?
Sofa idealna: Jaką wybrać do małego mieszkania?
Sofa jako centrum rozrywki
Czego nie może zabraknąc podczas remontu mieszknia?

TOP 100: NAJPIĘKNIEJSZE SALONY POLAKÓW


Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.