„Zadziwiający świat ptaków” Jim Robbins

Data publikacji: 2018-06-06 07:00:00

Ptaki to jedyne z dzikich stworzeń, z którymi łączą nas tak wyjątkowe relacje. Są praktycznie wszędzie wokół nas, a my uwielbiamy je obserwować, słuchać ich śpiewu, karmić je, a nawet z nimi rozmawiać.

„Zadziwiający świat ptaków” Jim Robbins

Autor twierdzi, że ptaki szczególnie wzmacniają naszą więź ze światem przyrody. Nie przedstawia zwykłego zbioru informacji o poszczególnych gatunkach, tylko wciągające i pobudzające do myślenia opowieści, w których rzetelną wiedzę ubarwiają anegdoty. Czy wiedzieliście, że:

• Kruki tworzą społeczności kierujące się podobnymi zasadami jak nasze. Osobniki mające wielu sprzymierzeńców odznaczają się wyższym statusem i cieszą się szczególnymi prawami.

• Gawrony potrafią na kilka lat zapamiętać twarz człowieka, który wyrządziłim krzywdę – bądźmy więc dla nich mili.

• Gołębie rutynowo wypadają lepiej niż ludzie w teście osobowości Eysencka.

• Sikorki porozumiewają się najbardziej wyrafinowanym językiem w świecie zwierząt.

• Afrykańska szara papuga potrafi liczyć do sześciu.

Dzięki ptakom możemy podejrzeć, jak w przeszłości żyły dinozaury, a również zajrzeć w głąb ludzkiego mózgu. Służą one jedynym w swoim rodzaju przykładem, który pozwala nam zrozumieć niezwykłą plastyczność naszych własnych mózgów, skutki stresu oraz możliwe sposoby leczenia rozmaitych zaburzeń neurologicznych. Cudowność ptaków może wnieść cudowność w nasze życie. Wystarczy im na to pozwolić.

"Zadziwiający świat ptaków czyta się jak opowieść o dziecku, które wpuszczono do sklepu ze słodyczami, pozwalając mu kosztować wszystkiego, czego sobie zamarzy."
Bernd Heinrich,  autor "Umysłu kruka"

„Zadziwiający świat ptaków”
Jim Robbins

Wydawnictwo: Feeria Science

Materiał prasowy

Suma punktów: 0

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)
Brak komentarzy