Porady domowe

Błędy, które stopniowo zabijają twoją zmywarkę

Obsługę zmywarki można opisać w kilku słowach: wkładamy do niej brudne naczynia, uruchamiamy i po 40 minutach wyjmujemy czyste – słowem, nic trudnego. Komplikacje pojawiają się dopiero wtedy, kiedy elementy zastawy, świeżo po wyjęciu z komory urządzenia, nadal są brudne lub co gorsza, śmierdzą. Jakie są najczęściej popełniane błędy związane z użytkowaniem zmywarki?
Błędy, które stopniowo zabijają twoją zmywarkę

Źle poukładane naczynia
Po zakończeniu pracy zmywarki okazało się, że połowa talerzy nadal jest brudna? Przyczyna jest prosta:
były ułożone w nieprawidłowy sposób w komorze zmywania. Jeśli ustawiamy je zbyt blisko siebie, zasłaniają się wzajemnie. W rezultacie w trakcie zmywania woda z detergentem nie jest w stanie dotrzeć do każdego przedmiotu, czego efektem są niedomyte naczynia.

Przeczytaj: 10 rzeczy, których nie wiedzieliście o swojej zmywarce

Jak zatem rozkładać je w zmywarce prawidłowo?
Przede wszystkim należy pamiętać o nieprzeładowywaniu urządzenia. Duże, mocno zabrudzone talerze powinny trafić do dolnego kosza. Tutaj właśnie strumień wody w zmywarce jest najsilniejszy, więc bez problemu powinien usunąć zaschnięty brud. Starajmy się układać przedmioty od największych w tylnej część komory, do najmniejszych, umieszczonych bardziej z przodu.

Nie wkładajmy naczyń jedno w drugie — przedmioty takie jak kubki i miseczki kładziemy dnem do góry, czy nawet pod lekkim skosem, by mogły całkiem obcieknąć z wody.

Warto też zwrócić uwagę na ułożenie sztućców. Dobrze, by łyżki i widelce były skierowane uchwytami do środka urządzenia.

Opłukiwanie naczyń przed myciem w zmywarce
W tym przypadku zawiera się pewien błąd logiczny - po co myć naczynia ręcznie, by później… znów umyć je w zmywarce? Gdzie tu oszczędność naszego czasu i wody? Jasne, jeśli na talerzach zostało dużo resztek i większych odpadków, wypada je wcześniej zdjąć i wyrzucić do kosza. Z mniejszymi zabrudzeniami zmywarka poradzi sobie sama. Wysoka temperatura wody i zastosowane detergenty doskonale rozprawią się z bakteriami. Naczynia po myciu w zmywarce są bardziej higieniczne niż te umyte ręcznie.

Zresztą, niektóre nowoczesne urządzenia wyposażone są w czujniki, określające stopień zabrudzenia naczyń. Jeśli wcześniej pobieżnie je opłuczemy, zmywarka „uzna”, że są one czystsze, niż w rzeczywistości i to do nich dostosuje swoją pracę.

Fot. 123RF/PICSELL

Niekończące się zacieki...
Pewnie niejednego z was do szału doprowadziły zacieki widoczne na przeźroczystych elementach zastawy. Powstają one w wyniku osadzaniu się na ich powierzchni małych drobinek jedzenia, krążących w komorze myjącej podczas mycia. Jeśli po cyklu pracy urządzenia, naczynia są niedosuszone, lub co gorsza, mają smugi, następnym razem... użyjmy nabłyszczacza – sklepowego, lub tego domowej roboty. Jest to krok, którego nie warto pomijać. Poza tym, że nadaje on szklanym i ceramicznym przedmiotom blasku, tworzy też na nich „osad”, lekki film, który nadaje im poślizgu, co z kolei sprawia, że drobinki jedzenia się na nich nie zatrzymują.

Ratunku, ze zmywarki śmierdzi
Zmywarki to środowiska wyjątkowo wilgotne. W dodatku w urządzeniach zbiera się mnóstwo resztek pożywienia i brud. W czasie pracy sprzętu one nie znikają — wręcz przeciwnie — zbierają się wewnątrz mechanizmów zmywarki, głównie na filtrach i w uszczelkach. Jeśli nie pamiętamy o regularnym ich czyszczeniu (wystarczy do tego woda z octem lub z płynem do mycia naczyń) co jakiś czas, po otwarciu urządzenia, zamiast świeżo pachnących naczyń, przywitać nas może nieprzyjemny zapach zgnilizny.

Recepta na ten problem jest prosta — pamiętać o myciu newralgicznych elementów. Aby kompleksowo wyczyścić wnętrze urządzenia, wystarczy nastawić je na pusty cykl, w którym zamiast detergentu, do komory na tabletki myjące dodamy miarkę sody oczyszczonej, a do komory myjącej wlejemy szklankę octu. Nie zapominajmy też by po zakończeniu każdego cyklu mycia naczyń, pozostawić urządzenie uchylone, co usprawni jego wysychanie i zapobiegnie namnażaniu się bakterii oraz grzybów.

Środki domowej roboty...?
Nie w każdej zmywarce sprawdzą się tabletki myjące domowej roboty. Nie ma też co udawać, że są one bardziej skuteczne niż bardzo silne, agresywne detergenty chemiczne (niemniej specyfiki takie jak soda oczyszczona i ocet dobrze spełniają się w innych czynnościach związanych ze sprzątaniem i czyszczeniem zmywarki). Owszem, dodane do zmywarek w pewnym stopniu usuną zabrudzenia, bakterie i grzyby, nie powinniśmy być jednak rozczarowani, jeśli okaże się, że umyte w ten sposób talerze nie są tak czyste, jak w reklamie.

Czego do zmywarki nie wkładać?
Niestety, nie wszystkie kuchenne przedmioty mogą być czyszczone w zmywarce. Znajdują się wśród nich ostre noże (tzw. noże szefa) i tarki. Poza tym urządzenie może niekorzystnie oddziaływać na delikatną porcelanę, kryształy, drewno, cynę i rzeczy ręcznie malowane. One bezwzględnie powinny być czyszczone ręcznie. Drewnianą deskę w zmywarce można umyć tylko dwa razy, za trzecim pęknie na pół.

Deccoria.pl
Zdjęcie główne: 123/PICSEL

Przeczytaj: Masło na każdy domowy problem. Nietypowe zastosowania tłuszczu

Masło na każdy domowy problem

A może zainteresuje cię:

Grosze - nikt ich nie znosi, a mogą uratować życie!>>>

10 nietypowych zastosowań wody utlenionej

TOP10 najtrudniejszych plam i 10 sposobów, by się ich pozbyć

Nie wyrzucaj saszetek silica gel! Mogą sie jeszcze przydać!

8 nietypowych zastosowań… starych rajstop 

Najpiękniejsze kuchnie Polaków

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.