Czym i jak odśnieżać? Najważniejsze zasady

Data publikacji: 2017-01-06 09:00:00

Specjaliści biją na alarm: w najbliższych dniach czeka nas znaczne ochłodzenie i obfite opady śniegu. Dla mieszkańców domów jednorodzinnych oznacza to m.in. konieczność odśnieżenia podjazdów, obejść oraz ogrodów. Podpowiadamy, jak zrobić to skutecznie.

Czym i jak odśnieżać? Najważniejsze zasady

W okresie ostrej zimy odśnieżanie jest nieuniknione, jeśli chcemy bez przeszkód poruszać się po swojej posesji. Co więcej, polskie prawo nakłada na właścicieli domów obowiązek odśnieżania chodników, które biegną wzdłuż działki.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Do problemu odśnieżania można podejść na kilka sposobów. Jeśli śniegu spadło niewiele, do jego zagarnięcia można użyć miotły lub dmuchawy do liści. Z grubszą pokrywą śnieżną lepiej poradzą sobie łopaty oraz zaganiacze do śniegu. Produkowane są one z różnych materiałów, m.in. sklejki, plastiku, emaliowanej blachy stalowej lub aluminium. Rodzaj materiału znacząco przesądza o trwałości narzędzia. Łopaty z tworzyw sztucznych są lekkie, ale mogą pękać pod wpływem mrozu lub ciężaru śniegu, z kolei te drewniane są ciężkie i niezbyt dobrze znoszą kontakt z wilgocią.

Oprócz różnego rodzaju szufli, na rynku dostępne są również pługi ręczne. Ponieważ są szersze, niż odgarniacze, ułatwiają odśnieżanie większych powierzchni. Wybierając pług, warto sprawdzić, z jakiego materiału wykonano okucia głowicy. Mokry lub zmrożony śnieg łatwiej usunie listwa aluminiowa.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Zdecydowanie mniej wysiłku wymaga odśnieżanie przy użyciu odśnieżarek mechanicznych. Właściciele posesji najczęściej decydują się na odśnieżarki wirnikowe, z silnikiem elektrycznym lub spalinowym. W skuteczności pracy tych urządzeń dużą rolę odgrywa rozmiar wirnika – na większych powierzchniach lepiej sprawdzą się te o szerokości powyżej 60 cm.

Odśnieżarki elektryczne – są łatwe w obsłudze, lekkie i ciche. Mogą usuwać pokrywy śnieżne o grubości do 30 cm. Zasięg ich pracy ograniczony jest długością kabla – używanie przedłużaczy jest niewskazane, mogą one bowiem powodować szkodliwe spadki napięcia.

Odśnieżarki spalinowe – występują w dwóch rodzajach: samobieżne i do obsługi ręcznej (popychania). W zależności od typu silnika napędzane są benzyną lub mieszanką benzyny z olejem.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Złote zasady odśnieżania:
1. Śnieg należy odśnieżać systematycznie. Dzięki temu zapobiegniemy powstawaniu lodowej warstwy, którą trudniej jest usunąć. „Świeży” śnieg łatwiej się zagarnia.

2. Śnieg rozrzucajmy na boki, tak by tworzył równe warstwy. W razie ocieplenia nie będzie zalegał i szybciej stopnieje. Białego puchu nie gromadźmy także na wzniesieniach – w wyniku zmiennej temperatury, może on zamienić się w lód.

3. Oblodzone powierzchnie najlepiej posypywać popiołem z kominka lub piaskiem. Popularnej soli nie wolno stosować w ogrodzie — jest ona szkodliwa dla roślin.

4. Jeśli zależy nam na pięknym trawniku wiosną, do jego odśnieżania nie stosujmy pługa.

5. Nadmiar śniegu w ogrodzie nie powinien być gromadzony na trawniku. Może to spowodować wiele trudnych do zwalczenia chorób murawy. Śnieg nagarniajmy na rabaty bylinowe i w miejsca pod krzewami i drzewami.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!Suma punktów: 0

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)
Brak komentarzy