Do czego tak naprawdę służy korek w butelce szampana? Zdziwisz się

Data publikacji: 2017-12-30 08:00:00

W sylwestrową noc obowiązkowym gościem wszystkich — zarówno tych hucznych, jak i prywatnych — imprez będzie wino musujące. Równo o północy 31 grudnia, solidarnie, na całym świecie "wybuchające" korki od butelek z trunkiem jednocześnie zwieńczą miniony rok i rozpoczną następny. Oglądając zakrętkę od szampana, pewnie nieraz zastanawialiście się, dlaczego zawsze u jej zwieńczenia znajduje się czerwona końcówka? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości!

Do czego tak naprawdę służy korek w butelce szampana? Zdziwisz się

Otwierając szampana, pewnie zauważyliście, że jego nakrętka składa się jakby z dwóch części — białej, której wystający fragment zamyka ujście butelki oraz czerwonej końcówki, przypominającej jakby "kapelusik". Dwukolorowy korek to nie dzieło przypadku czy utrwalony w czasie standardowy design. Wręcz przeciwnie — bynajmniej nie służy to celom dekoracyjnym, a jak najbardziej — praktycznym.

Otwarte wino musujące ma to do siebie, że — o ile nie zostanie wypite dostatecznie szybko — wygazuje, straci bąbelki, a wraz z nimi charakterystyczny posmak. Okazuje się, że łatwo można temu zaradzić, a długotrwałe przechowywanie alkoholu nie musi wiązać się z utratą cennych walorów smakowych. Wystarczy wykorzystać właśnie ten dziwny, biało-czerwony korek. Po zapoznaniu się z tym trikiem już więcej nie będzie potrzeby wciskania na siłę korka do butelki, czy zatykania jej czymś innym, by przedłużyć świeżość napoju.

Źródło: youtube.com

Po otwarciu trunku (i odnalezieniu wystrzelonej zatyczki) dobrze jest odciąć ostrym nożykiem ok. milimetrowy kawałek od węższej części korka. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej będzie nam wsunąć go do szyjki butelki. Kiedy już to zrobimy, zadzieramy do góry i zdejmujemy z zatyczki czerwony "kapsel". Aby sobie pomóc, można go delikatnie podważyć nożem.

W rezultacie otrzymujemy nie tylko praktyczny lejek, z którego użyciem na pewno nie wylejemy alkoholu poza kieliszek, ale także sprytną zatyczkę, umożliwiającą szybkie i wygodne zatkanie butelki, jeśli już dłużej nie będzie potrzebna.

Deccoria.pl
Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Zobacz więcej: Jak udekorować dom w sylwestrową noc?

Jak udekorować dom w sylwestrową noc?
Suma punktów: 1

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (4)
summertime

Autor: summertime
Data: 2018-01-04 06:57:56
haha Nie powiem nic o winie musujacym bo nie wiem, ale jezeli chodzi o szampana to wystarczy wstawic otwartego do lodowki i na drugi dzien na pewno ciagle beda babelki.
Metode z lyzeczka probowalismy pare lat temu. Mielismy dwa otwarte szampany jeden wstawilismy do lodowki bez lyzeczki a drugi z lyzeczka. Nie bylo roznicy :))
CeeGee

Autor: CeeGee
Data: 2018-01-01 03:14:37
Ja znam sposob ktory wykorzystywalem juz 50 lat temu. Nie potrzeba zadnych kombinacji. Do szyjki butlki od szampana wklada sie poprostu lyzeczke od herbaty. Sprawdzcie. Nawet 24 godz. pozniej babelki dalej beda w butelce.
kusy1234

Autor: kusy1234
Data: 2017-12-31 14:58:06
kretynstwo , przede wszystkim z plastikowym korkiem to nie szampan a nawet nie produkt szampanopodobny, po drugie taki korek z łatwością daje sie wsadzić z powrotem do butelki
retrobello

Autor: retrobello
Data: 2017-12-30 11:25:42
Bardzo praktyczne...tyle toastów wzniosłam i tego nie wiedziałam:)