Jak prać ręczniki, koce i pościel?

Data publikacji: 2018-01-21 08:00:00

Połowa sezonu zimowego to dobra okazja, by pomyśleć o tekstyliach codziennego użytku, takich jak ręczniki, koce, pledy i kołdry. Jak o nie zadbać, by służyły nam przez długi czas?

Jak prać ręczniki, koce i pościel?

Ręczniki
Wydawać by się mogło, że ręczniki, którymi jedynie obcieramy ciało z nadmiaru wody, nie wymagają częstego prania. Nic bardziej mylnego! Wycierając naszą skórę, zdzieramy z niej martwy naskórek, który osadza się na włóknach tkaniny, co stanowi doskonałą pożywkę dla namnażających się bakterii, grzybów i roztoczy. Ich rozwojowi sprzyjają również wilgoć i wysoka temperatura, które często panują w łazience, gdzie najczęściej trzymamy ręczniki. Po każdym użyciu tkanina powinna gruntownie wyschnąć. Nawet jeśli stosujemy się do tej zasady, jednego ręcznika nie należy używać dłużej niż przez tydzień – optymalnie dobrze jest je wyprać już po trzech użyciach lub kiedy zaczną dziwnie pachnieć.

Piorąc ręczniki, powinniśmy unikać stosowania płynów zmiękczających. Nie wpłukują się one całkowicie z jego włókien, co więcej, składniki w nich zawarte sprawiają, że materiały tracą swoje chłonne właściwości. Warto również prać je osobno – w ciasno upakowanym tekstyliami bębnie pralki, środki piorące nie zostaną z nich dokładnie wypłukane. Jeśli chcemy, aby ręczniki pozostały miękkie i przyjemne w dotyku, do ich zmiękczania używajmy octu – zadowalające efekty uzyskamy już po dolaniu do pralki jednej szklanki tego „specyfiku”. Podobne rezultaty daje zastąpienie połowy zwyczajowej porcji proszku do prania, sodą oczyszczoną. W przypadku obu metod dobrze dodać do prania kilka kropel ulubionego olejku eterycznego.

Jak prać koce i pledy?
W okresach zimowych koce i pledy to nieodłączni towarzysze długich wieczorów. One również stosunkowo szybko pokrywają się niewidocznymi gołym okiem zanieczyszczeniami. Jednak ponieważ rzadziej po nie sięgamy, wystarczy przeprać je przynajmniej raz w miesiącu.

By zachowały miękkość
Właściwie wszystkie rodzaje pledów ze sztucznych włókien (akryl, polar itp.) najlepiej prać w niskiej temperaturze z dodatkiem płynu do delikatnych tkanin, za to bez stosowania proszku. Jeśli już chcemy wykorzystać silniejszy detergent, wybierzmy ten w formie żelu. Po niezbyt intensywnym (ok. 500) odwirowaniu, tekstylia odwieszamy do wyschnięcia. Na samym końcu przeczesujemy ich włosie miękką szczotką, dzięki czemu będą miękkie, puchate i żaden z nich nie pokryje się meszkiem.

Jak wyprać koc elektryczny?
Najbezpieczniej wyprać go ręcznie. Zanim zabierzemy się do pracy, upewnijmy się, że nie jest podpięty do sieci. W ciepłej wodzie rozpuszczamy niewielką miarkę detergentu, a później namaczamy w takim roztworze tkaninę przez 15 minut.

Pościel
Poszewki powinniśmy prać przynajmniej raz w miesiącu lub częściej, jeśli śpimy nago. Kołdry i poduszki natomiast zaleca się czyścić ok. raz na 2-3 miesiące, w zależności od okoliczności. Jeśli akurat chorujemy, trzeba odświeżać je częściej.

Kołdry puchowe i z pierza
Zawsze warto wcześniej sprawdzić na metce, jaki sposób czyszczenia kołder zaleca producent – część z nich wymaga oddania do pralni chemicznej – domowa pralka może je nieodwracalnie zdeformować.

Piorąc kołdry w domu, pamiętajmy, że puch i pierze to bardzo delikatne materiały. Nie można ich prać z zastosowaniem silnych detergentów, zawierających specjalne enzymy czyszczące – należy wybrać produkty hipoalergiczne lub przeznaczone do prania tego typu materiałów. Aby zachować sprężystość puchu lub pierza, podczas wirowania dobrze jest umieścić w bębnie pralki wraz z pranymi tkaninami twardy, niewielki, dociążający element- np. piłeczkę tenisową. Wprawione w ruch będą uderzać o pierze, nie dopuszczając, by skupiło się w większe grudy.

Kołdry i poduszki z włókien syntetycznych
Włókna syntetyczne z powodzeniami można prac w domu. Aby nie zbiły się i nie utraciły miękkości ani lekkości, pamiętać o praniu w umiarkowanych temperaturach. Unikajmy natomiast wirowania, które może odkształcić okrycie.

Deccoria.pl

Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


Suma punktów: 0

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)
Brak komentarzy