Porady ogrodnicze

Porady ogrodnicze

Marzy ci się pyszne pomidory z własnej grządki? Aby uprawa się udała, należy odpowiednio przygotować sadzonki przed przesadzeniem ich do gruntu. Niestety, jak każda roślina, pomidory są narażone na różne choroby, które mogą powodować duże straty w plonach. Istnieje jednak prosta sztuczka, która pomoże uchronić krzaki przed groźnymi patogenami. W tym celu wystarczy użyć miedzianego drutu. Czy ta metoda rzeczywiście działa? Jakie mogą być ewentualne skutki jej stosowania? Sprawdź.      

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Słodko pachnące hiacynty to jeden z pierwszych, długo wyczekiwanych dowodów, że wiosna nadeszła wraz ze wszystkimi jej najlepszymi cechami. Nic w tym dziwnego, że jej pięknymi, kolorowymi kwiatami chcemy cieszyć się, ile tylko się da. Jak pielęgnować hiacynty, by długo kwitły? Trzeba wiedzieć, czym je podlewać i co dalej zrobić, żeby cebulki wybranych przez nas odmian pozostały zdrowe i w kolejnym roku znów wypuściły barwne, dzwonkowate kwiaty. Z ich odkopaniem i przechowaniem poradzi sobie każdy, nawet początkujący ogrodnik.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Hortensja to rozłożysty krzew, który zachwyca ogromnymi kwiatostanami. Występuje w wielu kolorach – od różu, przez fiolety, aż po błękity. Na barwę oraz jej intensywność wpływa przede wszystkim odczyn podłoża, który możemy w prosty sposób regulować, stosując odpowiednie nawozy. Zależy ci na nadaniu hortensji różowego lub niebieskiego koloru? Nie chcesz, by w sezonie kwiaty stały się wyblakłe? Sprawdź, czym nawozić hortensje, żeby miały intensywną barwę.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Nadeszła wiosna, a to oznacza, że pora pomyśleć o nawożeniu sadzonek pelargonii. Rośliny te mają duże wymagania pokarmowe – dla zdrowego wzrostu i obfitego kwitnienia potrzebują odpowiednich składników odżywczych. W tym celu doskonale się sprawdzi domowy nawóz, do którego potrzebować będziemy jednego składnika. Dzięki niemu sadzonki pelargonii dostaną zastrzyk energii na dalszy wzrost i obfite kwitnienie.        

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Juka ogrodowa wygląda dostojnie i jest dumą każdego ogrodnika. Jej wysokie, białe kwiaty wyrastające wysoko ponad mieczowate liście wyglądają bardzo egzotycznie. Aby tak się stało, trzeba o tę roślinę dbać i odpowiednio ją odżywiać. Do juki ogrodowej najlepsze będą naturalne nawozy - wyjaśniamy jakie.  

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Porady ogrodnicze

W ogrodach hoduje się rośliny o różnych wymaganiach. Jedne najlepiej rozwijają się na glebie zasadowej, inne preferują glebę lekko kwaśną lub kwaśną. Aby cieszyć się ich pięknym wyglądem i bujnym wzrostem, warto choć raz w roku na wiosnę sprawdzać pH podłoża. Jeśli roślina lubi kwaśną ziemię, a gleba jest obojętna, nie licz na jej ładny wzrost w sezonie. Koniecznie obniż pH ziemi. Poznaj 7 sposobów na zakwaszenie gleby.  

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Porady ogrodnicze

Szukasz szybko rosnącej rośliny okrywowej, która udekoruje ogród efektownymi liśćmi? Alternantera powabna, nazywana również płaszczem Józefa, jest doskonałą propozycją dla ciebie. Świetnie nadaje się na obwódki i rabaty, wprowadzając kolorowy akcent do kwiatowych kompozycji. Jak uprawiać alternanterę powabną? W jaki sposób ją pielęgnować, by była mocno wybarwiona? Podpowiadamy.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Żaden wielbiciel kwiatów nie przejdzie obojętnie obok delikatnej maciejki, której upajający zapach kojarzy się z błogimi, letnimi wieczorami. Tę prostą w uprawie roślinę możemy wysiać zarówno w ogrodzie, jak i skrzynkach, aby przez kilka miesięcy roztaczała wokół przyjemny aromat oraz cieszyła oczy drobnymi kwiatkami. Kiedy siać maciejkę do gruntu i doniczek? Jak to zrobić, aby bujnie kwitła? Poznaj garść praktycznych wskazówek.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Własna szklarnia to prawdziwe marzenie wielu ogrodników. Jej posiadanie niesie ze sobą szereg korzyści: zapewnia roślinom optymalne warunki do wzrostu, chroni je przed niekorzystnymi czynnikami pogodowymi, a także wydłuża ich okres wegetatywny. Dzięki temu możemy cieszyć się świeżymi zbiorami niemal przez cały rok. Aby rośliny mogły rosnąć zdrowo i obficie owocować, ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża do szklarni. Jak to zrobić dobrze? Poznaj cenne wskazówki dotyczące przygotowania podłoża do szklarni pod uprawę warzyw.    

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Wykałaczki można znaleźć praktycznie w każdym domu, co wynika z ich uniwersalnego charakteru. Służą do usuwania resztek jedzenia między zębami, znajdują częste zastosowanie w kuchni, ale nie tylko. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że te drewniane patyczki mogą pomóc w pielęgnacji roślin, a nawet w walce z pędrakami. Brzmi zaskakująco, nieprawdaż? Sprawdź, jak w nietypowy sposób wykorzystać wykałaczki w ogrodnictwie.   

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Miłośnicy ogrodnictwa często wybierają ziemię uniwersalną z supermarketów, kierując się wygodą i ceną. Niestety – najczęściej nie służy to zdrowiu ich roślin. Niska jakość takiej ziemi, bogatej w niewłaściwie przetworzony torf, może prowadzić do chorób, takich jak pleśń, oraz do ogólnego stłumienia wzrostu. Na co zwracać uwagę podczas wyboru podłoża, aby zapewnić roślinom odpowiednie warunki do rozwoju? Podpowiadamy.

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Porady ogrodnicze

Trudno wyobrazić sobie lato bez smaku rzodkiewki. Lekko pikantna, świeża i aromatyczna stanowi składnik wielu dań, a także przysmak na surowo, który wielu z nas doskonale pamięta z dzieciństwa. Nie kupuj rzodkiewki w markecie, jeśli możesz wysiać ją w ogródku, a nawet dużej donicy na balkonie. Tym bardziej że nie musisz już kłopotać się pilnowaniem rozstawy i głębokości siewu – pomoże ci w tym samodzielnie wykonany znacznik. Oto prosta instrukcja, jak zrobić znacznik do rzodkiewki. Mąż przygotował go w kilka chwil, następnego dnia już mogłam wysiewać nasionka.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

W nowoczesnych ogrodach laurowiśnia wykorzystywana jest zarówno jako soliter, jak i element złożonej kompozycji roślinnej. Jak na gatunek popularny jako żywopłot ma konkretne, dość wysokie wymagania uprawowe, ale efekt po przycięciu i sumiennej pielęgnacji zapiera dech. Co posadzić obok laurowiśni, aby podkreślić jej naturalne walory, zapewnić korzystne warunki oraz stworzyć harmonijną, wielosezonową dekorację ogrodu? Sprawdziliśmy, jakie rośliny czują się dobrze w jej towarzystwie, a przy tym eksponują to, co w laurowiśni najpiękniejsze.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Pozbawione skorupy ślimaki to prawdziwa zmora wszystkich ogrodników. Największy problem z nimi mamy wiosną, gdy ze znajdujących się w glebie jaj wykluwają się setki żarłocznych osobników. Szkodniki te niszczą praktycznie wszystkie rośliny, jakie spotkają na swojej drodze, a ich ulubionym przysmakiem są młode siewki. Szukasz skutecznego sposobu na ślimaki w ogrodzie? Zanim sięgniesz po chemię, sprawdź, jak się pozbyć nieproszonych gości za pomocą ekologicznego środka. Podpowiadamy, jak stosować mączkę bazaltową na ślimaki.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.