Porady ogrodnicze

Porady ogrodnicze

Szpinak nowozelandzki, a w zasadzie trętwian czterorożny, to warzywo, o którym mało kto słyszał. A szkoda, ponieważ jest niezwykle plenny i bardzo smaczny, a jego liście stanowią prawdziwą bombę witamin. Ze względu na prostotę uprawy to doskonała propozycja dla każdego ogrodnika. Zastanawiasz się, jak uprawiać szpinak nowozelandzki? Sprawdź, dlaczego warto mieć go w swoim warzywniku i jak wykorzystać jego liście w kuchni.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Warzywa z własnej uprawy to wielka satysfakcja, a także niepowtarzalny smak i wartości odżywcze. Aby zebrać ze swojego ogrodu zdrowe i obfite plony, bardzo ważne jest stosowanie płodozmianu. Nie jest to trudne ani czasochłonne – wystarczy tylko przestrzegać kilku podstawowych zasad. Jak stosować płodozmian w ogrodzie? W jakiej kolejności siać i sadzić warzywa? Wyjaśniamy.      

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Porzeczki i agrest to rośliny, które dość często zapadają na choroby oraz są atakowane przez szkodniki. Większość doświadczonych ogrodników nie chce czekać, aż krzaczki zostaną nimi porażone, więc szuka metod skutecznej profilaktyki. Jednym ze sposobów na ochronę agrestu oraz porzeczek przed chorobami i szkodnikami jest podlewanie roślin... gorącą wodą. Czy to na pewno dobry pomysł? Sprawdź, czy warto zastosować tę kontrowersyjną metodę. 

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Pelargonie to jedne z ulubionych roślin, które zdobią balkony, tarasy, a nawet rabaty aż do przymrozków. Zachwycają nieograniczoną różnorodnością barw, a na dodatek nie mają szczególnych wymagań pielęgnacyjnych. Pelargonie bez problemu można kupić w sklepach i centach ogrodniczych. Natomiast zdecydowanie lepiej jest wyhodować sadzonki samodzielnie. Czynność ta nie jest trudna, a przy tym przynosi wiele satysfakcji, a nawet pozwala zaoszczędzić. Sprawdź, kiedy i jak zrobić sadzonki pelargonii, aby móc cieszyć się ich urokiem przez cały sezon.       

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Lawenda zachwyca swoimi fioletowoniebieskimi kwiatami od czerwca aż do października. Aby jednak mogła kwitnąć w pełnej okazałości, potrzebuje specjalnego cięcia po zimie. Dlaczego cięcie lawendy na wiosnę jest ważne? Przedstawiamy instruktaż, jak to zrobić krok po kroku.

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Porady ogrodnicze

Migdałek trójklapowy to przepięknie kwitnąca roślina ozdobna. Wzniesiony, rozłożysty pokrój i ogromna liczba bladoróżowych kwiatów sprawiają, że przyciąga wzrok nawet z daleka. Nie bez powodu nazywa się go królem wiosny – pierwsze pąki na jego gałązkach rozwijają się już w kwietniu. Chcesz wiedzieć, jak uprawiać migdałka w ogrodzie i obok czego go posadzić? Sprawdź, jak pielęgnować tę zjawiskową roślinę, by zachwycała przez lata.

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Porady ogrodnicze

Kapusta to jedno z najstarszych warzyw uprawianych przez ludzi, gdyż znana jest od czasów starożytnych. Obecnie jest popularnym składnikiem wielu potraw, a jej korzyści zdrowotne są nieocenione. Dlatego wiele osób decyduje się na samodzielną uprawę kapusty w swoim ogrodzie. Aby uzyskać dobre plony, istotne jest odpowiednie przygotowanie rozsady, ale nie tylko. O sukcesie uprawy w dużej mierze decyduje też wybór odmiany. Podpowiadamy, kiedy i jak siać kapustę na rozsadę oraz jaką odmianę wybrać.   

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Planujesz sadzenie żywopłotu? Jedną z najpopularniejszych roślin do tworzenia zielonych ścian jest tuja. Istnieje jednak wiele innych gatunków, które z powodzeniem mogą zastąpić znanego żywotnika. Doskonałym rozwiązaniem jest żywopłot z cisu, który pięknie wygląda o każdej porze roku. Jak sadzić te rośliny, aby stworzyć zieloną ścianę? Jak pielęgnować żywopłot z cisa oraz jakie są jego zalety? Sprawdź.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Od wieków sadzona i przycinana na opał oraz wiklinę stanowi tradycyjny element polskiego krajobrazu tak, jak wiąz czy lipa. Wierzba, bo o niej mowa, to nie tylko efektowne drzewo, lecz także materiał na... domowy ukorzeniacz. Zamiast syntetycznych hormonów wzrostu do rozmnażania sadzonek wykorzystaj naturalny preparat, który zrobisz sam z okazów rosnących w ogrodzie – wierzbowy żel to odżywcza bomba dla korzeni. Przeczytaj i dowiedz się, do czego najlepiej stosować ukorzeniacz z gałązek młodej wierzby.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Jak zabezpieczyć swój sad przed chorobami bez użycia chemii? Istnieją naturalne środki ochrony roślin, które każdy z nas ma na wyciągnięcie ręki. Jednym z nich jest kora dębu – surowiec zielarski będący prawdziwą bombą substancji bioaktywnych. Warto po nią sięgnąć już na przedwiośniu, aby w sezonie móc cieszyć się zdrowymi zbiorami owoców. Jak zrobić napar z kory dębu na szkodniki i choroby roślin? Sprawdź, jakie efekty może przynieść ta prosta kuracja. 

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Jaskry azjatyckie to ogrodowe rośliny o zjawiskowych, pięciopłatkowych i najczęściej czerwonych kwiatach. To właśnie od nich pochodzi hebrajska nazwa pierwszego miesiąca w kalendarzu żydowskim, który przypada na okres ich kwitnienia. Dowiedz się, kiedy sadzić te piękne rośliny i jak je później pielęgnować, by ich rozkwit zapierał dech w piersiach. 

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Porady ogrodnicze

Twoja czereśnia marnieje i wydaje coraz mniej owoców? Być może zapominasz o regularnym cięciu czereśni. Przycinanie gałęzi jest niezwykle ważne dla każdego drzewka owocowego. W przypadku pestkowców jest ono istotne nie tylko ze względu na obfitsze owocowanie, ale także ochronę przed chorobami grzybowymi. Sprawdź, jak wygląda cięcie czereśni zimą i czym różni się od letniego.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Wielbicieli agrestu nie brakuje, dlatego jego krzaczki rosną w większości przydomowych ogródków. Nie jest wymagający pod względem pielęgnacji, ale o jednym zabiegu nie wolno nam zapomnieć. Mowa o cięciu agrestu po zimie, które jest gwarancją obfitego owocowania. Kiedy należy to zrobić? Sprawdź, jak przyciąć agrest, aby uzyskać duże plony w sezonie.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Jeśli chcesz zapewnić swoim drzewom ochronę przed atakami grzybów lub szkodników, musisz zaplanować opryski. Zastosowanie odpowiednich preparatów na wiosnę nie tylko chroni przed chorobami i owadami. Takie zabiegi zapewniają też roślinom zdrowy, szybki, stabilny wzrost w okresie wegetacji.  

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.