Porady ogrodnicze

Porady ogrodnicze

Uprawa ogórków gruntowych w ogrodzie przynosi mnóstwo satysfakcji, choć należy do dość wymagających. Możemy ją rozpocząć na dwa sposoby: wysiewając nasiona na rozsadę lub bezpośrednio na grządki. Otrzymywanie sadzonek na okiennym parapecie jest gwarancją wcześniejszych zbiorów, dlatego warto rozważyć tę prostą metodę. Niezależnie jednak, w jaki sposób założymy uprawę, nasiona warto wcześniej odpowiednio zabezpieczyć. Po co to robić? Jak wykorzystać mączkę bazaltową do wysiewu ogórków? Wyjaśniamy.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Ognik szkarłatny to krzew, który w naszym ogrodzie wyróżnia się pięknym kolorem. Jeśli zależy nam na jego bujnych kwiatostanach, musimy pamiętać o podstawowych zasadach pielęgnacji rośliny. Jednym z zabiegów, który jest konieczny dla jej dobrobytu, jest właściwe cięcie. Sprawdź, w jaki sposób je przeprowadzić, aby móc cieszyć się zdrowym i pięknym ognikiem szkarłatnym.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Niektórych roślin pod żadnym pozorem nie można sadzić obok cebuli. Doświadczeni ogrodnicy dobrze wiedzą, że warzywo to wspiera rozwój wybranych gatunków, innym natomiast utrudnia zdrowy wzrost. Jeśli nie chcesz stracić tegorocznych plonów, sprawdź, czego nie sadzić obok cebuli i dowiedz się, jakie sąsiedztwo jest dla niej najlepsze.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Ciemierniki są prawdziwym skarbem w ogrodzie. Ich okazałe kwiaty pojawiają się już w zimie, kiedy większość roślin śpi, dlatego często są nazywane zimowymi różami. Zachwycają swoimi spektakularnymi kwiatami, dzięki czemu dodają uroku każdemu ogrodowi nawet w chłodniejsze miesiące. Aby rośliny miały duże kwiaty, były zdrowe i pięknie się rozrastały, należy wykonać kilka ważnych zabiegów pielęgnacyjnych. Co zrobić z ciemiernikami na wiosnę? Podpowiadamy.    

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

W pielęgnacji roślin ogrodowych warto zastosować mechanizmy dobrze sprawdzające się w naturze. Jednym z nich jest właśnie mikoryza, czyli symbioza grzybów z korzeniami wielu drzew, kwiatów i krzewów owocowych. Dzięki grzybom rośliny rosną zdrowsze, odporniejsze na choroby i wydają obfitsze plony. Sprawdź, jak zastosować mikoryzę w swoim ogrodzie.

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Porady ogrodnicze

Porzeczki to wdzięczne w uprawie krzewy. Nie są wymagające, będą owocowały nawet na jałowej ziemi, trudnej dla innych roślin. Jeśli jednak chcesz mieć bogate zbiory, zadbaj o krzaczki już teraz. Poznaj pięć czynników, które bezpośrednio wpływają na plony porzeczek.  

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Porady ogrodnicze

Pną się ku niebu na grubych konarach lub efektownie opadają ku ziemi, na ich gałęziach można wieszać huśtawki, a przy pniu budować domki dla dzieci – te drzewa wprost zachwycają wielkością, rozłożystym pokrojem lub gęstą, kulistą koroną. Jednak posadzenie ich w ogrodzie zbyt blisko domu lub małej architektury ogrodowej może stwarzać problemy. Jakich drzew nie sadzić obok domu i dlaczego? Dowiedz się, które odmiany, zamiast poprawić przydomowy krajobraz, mogą go zniszczyć.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Budząca się do życia przyroda i pierwsze promienie słońca sprawiają, że z tęsknotą wypatrujemy pojawienia się pierwszych młodych warzyw. Choć wiosną nowalijki możemy bez trudu kupić w sklepie, dużo lepszym pomysłem jest ich samodzielna uprawa. Pozbawione chemii, zebrane z własnych grządek, będą zawierały więcej cennych składników odżywczych. Sprawdź, jakie nowalijki wysiewać na wiosnę i kiedy dokładnie to zrobić, aby móc już niedługo cieszyć się ich smakiem.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Szukasz efektownego pnącza do ogrodu? Asarina pnąca będzie idealnym wyborem. Choć jest uznawana za roślinę jednoroczną, jest niezwykle dekoracyjna, a jej kwitnienie trwa aż do pierwszych przymrozków. Jest też ceniona ze względu na łatwość uprawy. Ważne jest jednak, aby zapewnić roślinie jak najlepsze warunki do zdrowego wzrostu i długotrwałego kwitnienia. Poznaj tajniki uprawy i pielęgnacji asariny pnącej.   

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Wśród wielu tradycyjnych odmian Śliwa Dąbrowicka silnie konkuruje z węgierką zwykłą i łowicką – jest chętnie wybierana zarówno przez ogrodników-amatorów, jak i do sadów z uwagi na mniejszą podatność na choroby oraz wyjątkowo słodkie owoce. Szukasz drzewka, które kwitnie dekoracyjnymi, pachnącymi kwiatami na wiosnę, a w sierpniu daje pełne kosze owoców? Śliwa Węgierka Dąbrowicka, stara, wytrzymała odmiana zachwyci cię obfitym plonem, a także pozwoli się estetycznie uformować. To do jej uprawy wracają sadownicy.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Już od marca w ogrodzie może rozbrzmiewać donośne pogwizdywanie, ćwierkanie i terkotanie ptaków. Niektóre gatunki nie opuszczą go nawet w środku mroźnej zimy, jeśli tylko zapewnisz im pokarm i naturalne schronienie. Warto zachęcać skrzydlatych gości do gniazdowania i stołowania się, ponieważ ptaki w ogrodzie to niezawodni pomocnicy w eliminacji szkodników. Nie musisz już zastanawiać się, jak przyciągnąć ptaki do ogrodu – posadź te rośliny, a zlecą się całą gromadą.

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Porady ogrodnicze

W twoim ogrodzie są miejsca, gdzie trawa nie chce rosnąć? A może nie lubisz koszenia, wygrabiania i innych pracochłonnych zadań związanych z pielęgnacją murawy? Zapewne zastanawiasz się, co może zastąpić trawnik. Rośliny okrywowe, tworzące zielone i kwieciste dywany są doskonałą alternatywą. Jedną z najciekawszych propozycji jest macierzanka wczesna. Jak ją uprawiać, by gęsto porosła glebę i wyglądała lepiej niż trawnik? Podpowiadamy.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Aby uprawa pomidorów się udała, musimy odpowiednio wcześniej przygotować rozsadę. Oprócz regularnego podlewania i oświetlenia bardzo ważne dla efektywnego wzrostu sadzonek jest nawożenie. Chcąc wzmocnić młode rośliny i przyspieszyć ich wzrost, warto przygotować napar z liści laurowych. Dzięki niemu sadzonki będą miały grube łodygi i mocne korzenie, co przełoży się na obfite plony pomidorów.    

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Budleja, inaczej nazywana motylim krzewem, jest łatwa w uprawie, dlatego często uprawiana jest w ogrodach, na działkach, a nawet miejskich skwerach. Jej drobne kwiaty zebrane w obfite grona co roku zachwycają oko i przyciągają mnóstwo motyli. Jednym z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych budlei jest jej cięcie. Należy je wykonać w kwietniu lub na początku maja, zanim roślina na dobre wejdzie w okres wegetacji. Sprawdź, jak przycinać budleję, aby była duża i gęsta.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.