Domowe sposoby. Jak zadbać o rośliny podczas urlopu?

Data publikacji: 2017-06-22 15:00:00

Wymarzony urlop to trudny czas dla domowych roślin i kwiatów. Pozostawione bez wody, często w dusznych, niewietrzonych pomieszczeniach mogą szybko zamienić się w suche badyle. Co zrobić, by ukochane roślinki przetrwały naszą nieobecność podczas wakacji? Nie martw się! Są na to sposoby!

Domowe sposoby. Jak zadbać o rośliny podczas urlopu?
Poniżej przedstawiamy listę porad i sztuczek, które zapewnią twoim roślinom odpowiednie nawilżenie:  - przed wyjazdem wstaw rośliny do wanny i dokładnie zwilż je prysznicem (zarówno łodygi jak i podłoże). Pamiętaj, żeby użyć letniej wody. Możesz również nalać wody do wanny na wysokość 2-3 cm i zanurzyć w nich doniczki. Jeśli w łazience masz okno – pozostaw rośliny w wannie aż do powrotu z wakacji.

- przenieś wszystkie kwiaty w jedno miejsce. Woda parująca z liści stworzy im wilgotny mikroklimat, przez co woda w doniczkach będzie wolniej wysychała. Najlepiej, jeśli dodatkowo postawisz je w półcieniu, ponieważ słońce przyśpiesza wyparowywanie wody z gleby.


- do każdej doniczki włóż w ziemię odwróconą do góry dnem butelkę napełnioną letnią wodą. Woda stopniowo będzie przedostawała się do podłoża – pojąc roślinę). Wkręcając gwint butelki w doniczkę trzymaj ją "do góry nogami", a potem całość ostrożnie odwróć. Podczas wsiąkania wody w podłoże w butelce będzie się wytwarzać podciśnienie. Dzięki temu woda będzie wsiąkała w glebę wolniej i bardziej regularnie.

- dobrze podlany kwiatek delikatnie owiń folią – tak, aby nie dotykała liści. W ten sposób stworzysz im małą szklarnię, która utrzyma odpowiedni poziom wilgoci w powietrzu. W folii oczywiście należy zrobić kilka otworów.
 
- do doniczki włóż jeden koniec grubego sznurka, lub knota. Drugi koniec zanurz w naczyniu z wodą. Pamiętaj, że naczynie z wodą powinno stać wyżej niż roślinka. Woda stopniowo będzie przesiąkać do podłoża.
 
-  wyjeżdżając najlepiej pozostawić otwarte okna.
Jeśli nie możesz sobie pozwolić na otwarte okna podczas urlopu postaraj się pozostawić kwiatki w pobliżu otworów wentylacyjnych i koniecznie otwórz drzwi do wszystkich pomieszczeń. Podczas twojej nieobecności powietrze będzie mogło swobodnie przepływać.

- obok kwiatów ustaw kilka dużych pojemników z wodą. Woda będzie z nich odparowywać - jednocześnie nawilżając powietrze.

scr: Pinterest

- zmieszaj glebę z odżywką magazynującą wodę. Dzięki temu ziemia w doniczce pozostanie wilgotna przez długi czas, gdyż odżywka stopniowo będzie oddawała jej wilgoć.
 
- posyp powierzchnię gleby w doniczce drobnym żwirkiem lub korą – to spowolni odparowywanie wody.
 
Uwaga: Pamiętaj, że nie powinno się podlewać rośliny „na zapas”, tak, by woda przelała się do podstawek. Pozostawienie takiej wody może spowodować gnicie korzeni.
 
Stosując dosłownie kilka z naszych porad przekonasz się, że po powrocie z urlopu twoje rośliny będą tak zdrowe i zielone, jak tuż przed wyjazdem.
 
Deccoria.pl
Zdjęcie główne: mat.prasowe
Suma punktów: 0

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)
andziunia

Autor: andziunia
Data: 2017-06-23 00:26:03
Wow....jak to miło widzieć swoje kaktusy wykorzystane w artykule.Do tej pory jestem z nich dumna .....od tamtej pory sporo urosły.