Floksy w ogrodzie - odmiany i pielęgnacja

Data publikacji: 2018-05-29 14:00:00

Floksy to byliny z rodziny wiesiołkowatych. Dorastają nawet do 120 cm wysokości, posiadają sztywne i proste, łodygi które pod koniec swego okresu wegetacji drewnieją. Ich naturalnym miejscem pochodzenia jest Ameryka Północna.

Floksy w ogrodzie - odmiany i pielęgnacja

Floksy kwitną przez całe lato (od połowy kwietnia, aż do końca sierpnia), a wachlarz barw płatków jest ogromny: od żółtego, czerwonego, różowego, białego, aż po liczne odcienie niebieskiego. Jeżeli na początku czerwca przytniemy im wierzchołki pędów, wówczas okres kwitnienia może się wydłużyć nawet do września. Dzięki takiemu zabiegowi sprawimy również, że roślina rozkrzewi się i będzie miała dużo więcej pięknych kwiatów. Floksy idealnie sprawdzają się na rabatach bylinowych oraz jako kwiat cięty (postawione w wazonach są jednak dość nietrwałe, wytrzymują zaledwie 2-3 dni).


Fot. 123RF.com

Wymagania
Floksy wymagają podłoża żyznego i próchniczego. Gleba powinna być głęboko uprawiana, jednak przepuszczalna i o lekko kwaśnym odczynie. Stanowiska słoneczne lub delikatnie półcieniste. Pamiętajmy także, aby w okresie suszy systematycznie i obficie podlewać rośliny. W ogrodzie rośliny sadzimy w rozstawie 30x40 cm lub 40x70 cm.


Jak rozmnażać floksy?
Poprzez nasiona rozmnaża się jedynie rośliny przeznaczone do celów hodowlanych. Amatorsko, najlepiej rozmnażać floksy poprzez sadzonki pędowe i korzeniowe oraz podział. Rośliny dzielimy w okresie wiosennym lub jesiennym. Sadzonki pędowe, powinny mieć długość około 8-10 cm. Odejmujemy je od „piętki” w połowie maja lub na początku czerwca (to najlepszy okres). Zanim jednak taką sadzonkę posadzimy w gruncie, najpierw umieszczamy ją w pojemniku, aż do ukorzenienia się.  Odmiany floksów, które posiadają kwiaty koloru czerwonego i jasnofioletowego, ukorzeniają się wolniej, dlatego też potrzebują więcej czasu na „przyjęcie się” do gruntu.


Sadzonki korzeniowe sporządzamy w okresie zimowym lub bardzo wczesną wiosną. Tniemy wówczas korzeń o średnicy około 0,5 cm na odcinki długości 6 cm. Sadzonki umieszczamy w pojemnikach i zanosimy do ciepłego pomieszczenia.


Jesienią lub w okresie wczesnej wiosny dobrze jest zasilić roślinę obornikiem lub kompostem torfowym. Pamiętajmy jednak, aby nie umieszczać nawozu pomiędzy roślinami, a nie na środku karp.


Fot. 123RF.com

Choroby kwiatów
Floksy najczęściej atakują przędziorki (atak widoczny na liściach kwiatów poprzez przebarwienia i plamy. Szkodniki niszczą roślinę  wysysając z niej sok) i mączniak prawdziwy (choroba grzybowa, przez którą rośliny słabiej się rozwijają, między innymi gorzej kwitną. Nie leczone rośliny w końcowym efekcie giną).

Odmiany floksów

Floks Wiechowaty
. Jest odmianą floksa najczęściej sadzoną w wiejskich ogródkach. Kwitnie w okresie lipiec-wrzesień. Bardzo łatwo się go uprawia.  Charakteryzuje go również ładny zapach oraz kolory kwiatów:  różowy, fioletowy i biały.

Fot. Phlox paniculata 'Bareleven', Wikipedia Commons, CC BY 2.5

Floks Drummonda. To gatunek jednoroczny. Kwitnie w czerwcu i rozmnażamy go z nasion. obornikiem lub kompostem torfowy. Pamiętajmy jednak, aby nie umieszczać nawozu pomiędzy roślinami, a nie na środku karp.

Floks Śnieżny. Roślina kwitnie w maju. Idealnie nadaje się do skalnych ogrodów.


Fot. Phlox_covillei, Wikipedia Commons, Jerzy Opioła - praca własna, CC BY-SA 4.0

Floks Szydlasty. Roślina kwitnie w kwietniu oraz maju, obdarzając nas kwiatami w kolorach białym, różowym i liliowym. Liście floksa są zimozielone.


Fot. Phlox subulata, Wikipedia Commons, Jerzy Opioła - Praca własna, CC BY-SA 3.0

Floks Rozłogowy. Ma piękne kwiaty w kolorze błękitnym, różowym lub liliowym. Roślina zakwita od kwietnia do czerwca. Jej łodygi dorastają do około dwudziestu pięciu centymetrów.


Fot. Phlox stolonifera, Wikipedia Commons, Jerzy Opioła - Praca własna, CC BY-SA 4.0

Floks Kanadyjski. Kwiaty rośliny mają ładny niebieski lub różowy kolor. Floks zakwita w maju.

Fot. Phlox divaricata, Wikipedia Commons, Jerzy Opioła - Praca własna, CC BY-SA 4.0

Dużą zaletą floksów jest ich długowieczność, jeżeli będziemy je systematycznie nawozić, podlewać i chronić przed chorobami, będą mogły rosnąć na jednym miejscu nawet przez 10 lat.

Deccoria.pl
Zdjęcie główne: 123RF.com

Przeczytaj również:

 Kiedy przycinać lawendę?

Suma punktów: 0

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)
Brak komentarzy