Jak dbać o skrzydłokwiat

Data publikacji: 2017-12-08 11:00:00

Skrzydłokwiat (łac. Spathiphyllum) to pochodząca z tropikalnych rejonów Ameryki Środkowej i Południowej roślina doniczkowa o lancetowatych, intensywnie zielonych i błyszczących liściach, z charakterystycznymi kwiatami o wydatnych kolbach, kształtem przypominających skrzydła. Wydzielają one delikatny zapach i utrzymują się długo, zdobiąc roślinę nawet kilka miesięcy, zwłaszcza w okresie letnim, a przekwitając zmieniają kolor na zielony.

Jak dbać o skrzydłokwiat

W naturalnym środowisku skrzydłokwiat wchodzi w skład runa lasów tropikalnych, a w naszych domach i mieszkaniach nie tylko walory dekoracyjne przemawiają za jego hodowlą. Roślina ta, dzięki zdolności do oczyszczania powietrza z toksycznych substancji lotnych  wydzielanych np. przez wykładziny, meble czy plastikowe obudowy sprzętów domowych  korzystnie wpływa na zdrowie domowników, tworząc w pomieszczeniu dobry mikroklimat. Przypisuje się mu również absorbowanie promieniowania elektromagnetycznego emitowanego przez komputery, a niektóre jego odmiany wykorzystywane są jako rośliny akwariowe.

Warunki uprawy, nawożenie i pielęgnacja
W lasach tropikalnych z których pochodzi, skrzydłokwiat zajmuje najniższe piętro, gdzie trafia niewiele światła, lubi więc półcień i niezbyt intensywne, rozproszone światło, które będzie preferował również w mieszkaniu. Jego pochodzenie decyduje także o upodobaniu do wilgoci, wymaga więc obfitego podlewania oraz zraszania powietrza i liści, które trzeba od czasu do czasu również przetrzeć z kurzu wilgotną ściereczką.                      

Nawadniamy go utrzymując żyzne i przepuszczalne podłoże, 3-5 razy w tygodniu, zimą wystarczy 2 razy na tydzień. W utrzymaniu  odpowiedniej wilgotności pomoże ustawienie doniczki na kamykach, na podstawce z wodą lub pojemniku z wilgotnym torfem. Skrzydłokwiat musi rosnąć w ziemi próchniczej, żyznej, wilgotnej i luźnej, gleba powinna mieć odczyn lekko kwaśny (pH 5-6). Nie toleruje natomiast ziemi zbitej, nieprzepuszczalnej i jest wrażliwy na duże zasolenie.

Roślina ta nie lubi również zbyt wysokiej temperatury, optymalna temperatura latem to 18-21 stopni Celsjusza, zimą nie więcej niż 19 stopni Celsjusza, trzeba jednak pamiętać o tym by temperatura nie była niższa niż 10-12 stopni Cejsjusza.

Zapewniając mu  te optymalne  warunki roślina  odwdzięczy się kwitnieniem, także w zimie. Skrzydłokwiat jest umiarkowanie wymagający  jeśli chodzi o nawożenie, potrzebuje go latem gdy kwitnie, kiedy to wystarczy co dwa tygodnie dodać płynny nawóz do  kwitnących roślin doniczkowych. W pielęgnacji jest prosty w utrzymaniu, nie wymaga cięcia, gdyż ma naturalnie  ładny i  gęsty pokrój, trzeba jedynie usuwać zaschnięte liście i kwiaty oraz regularnie przecierać  liście z kurzu.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Fot. 123RF/PICSELL

Przesadzanie i rozmnażanie  skrzydłokwiatu
Przesadzania wymagają co roku, najlepiej dokonywać go na wiosnę do doniczki nieco większej niż ta w której rosła. Przy tej okazji można rozmnożyć ją przez podział kłączy, które następnie sadzimy do małych doniczek i przykrywamy foliowym czepkiem. Po podziale stanowisko powinno być półcieniste o temperaturze około 21 stopni Celsjusza, aż do wydania przez roślinę nowych liści.

Gdy coś mu  dolega
Skrzydłokwiat nie należy do roślin chorowitych i bardzo wrażliwych, ale jeśli ma jakieś problemy sam szybko da nam o nich znać, poprzez zmianę w swoim wyglądzie. Łatwo im jednak zaradzić, o ile wiemy czego roślinie potrzeba lub czego nie lubi. Niedobór wilgoci sygnalizuje smętnie zwisającymi liśćmi, nadmiar wilgoci uwidacznia się w usychających końcówkach liści, brak kwitnienia sygnalizuje potrzebę nawożenia, większej wilgotności, przesadzenia lub podziału. Żółknące i blednące liście to znak, że roślina ma za dużo słońca i wymaga zmiany stanowiska na półcieniste. Pamiętajmy również, że skrzydłokwiaty bardzo nie lubią przeciągów, wyziewów z urządzeń gazowych, nadmiernego nasłonecznienia, wysokiej temperatury oraz przesuszenia. Jeśli doprowadzimy u nich do niedoboru wilgoci, wstawmy jak najszybciej doniczkę do większego pojemnika z wodą, pozwalając by nasyciła podłoże, a następnie zwiększmy intensywność podlewania.

Roślinę mogą też zaatakować przędziorki i mszyce, które  trzeba zwalczyć, dodatkowo izolując ją od reszty naszych roślin w domu.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Fot. 123RF/PICSELL

Odmiany skrzydłokwiatu
Skrzydłokwiat posiada wiele odmian różniących się barwą kwiatów oraz liści, większość to rośliny z gatunku gatunku Spathiphyllum wallisii, ale niektóre należą do gatunku Spathiphyllum floribundum. Wśród odmian znajdziemy te miniaturowe o wysokości około 30 centymetrów jak np. wyjątkowo mała o zwartym pokroju odmiana ‘Mini” oraz takie dorastające do 1 metra jak ‘Mauna Loa’. Taka rozpiętość rozmiarów pozwoli nam wybrać odpowiedni do danej przestrzeni egzemplarz.
Skrzydłokwiaty lubią towarzystwo i ładnie wyglądają w sąsiedztwie roślin o ozdobnych liściach i innym pokroju, stanowiąc wdzięczny element większej kompozycji, ale doskonale zaprezentują się również posadzone pojedynczo w wyeksponowanym miejscu. Rewelacyjnie nadadzą się do sadzenia w oranżeriach, wśród innych tropikalnych roślin o podobnych wymaganiach siedliskowych oraz nadają się na kwiaty cięte, długo zachowując świeżość w wazonie.  Ze względu zarówno na swoje walory dekoracyjne jak i te oczyszczające powietrze warto więc wygospodarować dla niego przestrzeń w naszym mieszkaniu lub domu.

mgr inż arch. kraj. Anna Waligóra Jędrzejowska
Autorska pracownia projektowa ekoartprojekt

Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj inne porady naszego eksperta:


Przeczytaj inne porady naszego eksperta:

Małe ogrody

Jak chronić rośliny w ogrodach przed upałami

Maj w ogrodzie

Rośliny miododajne, które przyciągną pszczoły w ogrodzie

Mała architektura z wierzby. Jak samemu wykonać altankę ogrodową?

Pielęgnacja ogrodu na wiosnę - jak krok po kroku przygotować ogród na nowy sezon 

Jak pielęgnować meble ogrodowe, tarasy, trejaże

Pielęgnacja ogrodu na wiosnę - jak krok po kroku przygotować ogród na nowy sezon 

Kwitnące rośliny na żywopłoty

Ćma bukszpanowa. Jak zwlaczać jej żerowanie w ogrodzie?

Kalendarz cięcia drzew i krzewów ozdobnych

Zieleń w galeriach handlowych i biurowcach

Jak stworzyć wrzosowisko

Jesienny kalendarz prac w ogrodzie

Przyjazne grzyby w ogrodzie - kilka słów o mikoryzie    

Rośliny antysmogowe, które oczyszczają powietrze

Dekoracje świąteczne z roślin w stylu zrób to sam

Przeczytaj również:

Poisencja, czyli gwiazda betlejemska

Zamiokulkas zamiolistny. Roślina idealna dla zapominalskich

Rośliny, które nie boją się kaloryferaDlaczego storczyki w domu nie kwitną?

Rośliny w domu. Zobacz, najpiękniejsze inspiracje Użytkowników Deccoria.pl (Kliknij w zdjęcie)

  

Suma punktów: 0

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)
Brak komentarzy