Kleszcze w ogrodzie – jak się ich pozbyć?

Data publikacji: 2017-05-02 12:00:00

Jeszcze do niedawna kleszcze mogliśmy spotkać tylko w lesie. Obecnie równie często występują w ogrodach przy łąkach, parkach oraz lasach. Kleszcze przenoszą groźne choroby, więc powinniśmy z nimi walczyć. Stosowanie środków chemicznych może przynieść więcej szkód niż pożytku, ale na szczęście są również skuteczne, ekologiczne sposoby!

Kleszcze w ogrodzie – jak się ich pozbyć?

Dlaczego kleszcze mogą się pojawić w ogrodzie?
Naturalnym środowiskiem kleszczy są lasy liściaste i iglaste oraz zarośla. Najwięcej spotyka się ich w miejscach o podwyższonej wilgotności. Od niedawna zaczęły pojawiać się również w parkach, ogrodach i na działkach. Dlaczego? Głównie przez ocieplenie klimatu.

Pasożyty nieświadomie przenosimy z terenów zalesionych do obszarów zamieszkanych przez człowieka. Przenoszą je nie tylko ludzie, czy udomowione zwierzęta jak psy czy koty, ale również gryzonie. Larwy i nimfy kleszczy atakują małe ssaki, gryzonie, niektóre gady i ptaki. Wystarczy, by jeden taki osobnik dostał się do naszego ogródka i już możemy mieć problem. Samice kleszczy potrafią złożyć tysiące jaj i w krótkim czasie opanować cały teren, a dorosłe osobniki bez pożywienia potrafią przetrwać do dwóch lat! 

Jeśli dodatkowo mamy w ogrodzie miejsca sprzyjające wilgoci, takie jak kępy paproci, czy oczko wodne, kleszcze prędzej czy później u nas zamieszkają.

Czym grozi ugryzienie kleszcza?
Kleszcze żywią się krwią zwierzęcia lub człowieka, aby przejść kolejne fazy rozwoju i osiągnąć dojrzałość. Ukąszenie jest bezbolesne, bowiem ślina pasożyta zawiera substancje znieczulające. W ten sposób kleszcz może żerować kilka dni, w tym okresie  może dojść do zarażenia chorobami zakaźnymi. Kleszcze przenoszą szereg różnorodnych chorób. Najczęściej są to: borelioza, kleszczowe zapalenie mózgowe, anaplazmoza, babeszjoza, riketsjoza.

Szacuje się, że nawet co trzeci pajęczak tego gatunku może być nosicielem boreliozy lub kleszczowego zapalenia mózgu. Ukąszenie nie zawsze jest tożsame z chorobą, ale nie wolno go bagatelizować. Borelioza to groźna choroba bakteryjna, atakująca wiele narządów. Ciężko ją rozpoznać i leczyć. KZM z reguły przebiega łagodnie, nie mniej u co dziesiątego chorego może wystąpić poważne zagrożenie zdrowia lub życia.

Zarejestruj się! Dodaj galerię!

Jak pozbyć się kleszczy z ogrodu?
W sklepach możemy kupić produkty chemiczne na kleszcze do ogrodu, ale pamiętajmy, że niszczą nie tylko kleszcze, ale również pożyteczne owady jak pająki, gąsienice, muchy, mrówki i inne. Warto jednak wiedzieć, że istnieją rośliny, które skutecznie odstraszają te pajeczaki z ogrodu. Możemy wykorzystać popularne rośliny, które rosną na pobliskiej łące.

Rośliny, które skutecznie odstraszają kleszcze

Wrotycz
Wrotycz wydziela intensywny zapach podobny do kamfory, który skutecznie odstrasza kleszcze, muchy i komary. Odwar z tej rośliny jest również popularnym środkiem na zwalczanie mszyc, mrówek czy stonki ziemniaczanej.

Zarejestruj się! Dodaj galerię!


Przeczytaj również: Apteka w ogrodzie - wrotycz pospolita

Tatarak 
W olejku eterycznym zawiera 82% azaronu. To substancja, która niszczy kleszcze i komary, przy tym jest niegroźna dla ludzi, a przede wszystkim dzieci. Z tej rośliny możemy samodzielnie zrobić odwar do opryskiwania trawnika i drzewek, albo kupić gotowy proszek.

Czeremcha zwyczajna
Według badań przeprowadzonych przez rosyjskich naukowców, odwar z gałązek i kory cheremchy niszczy nimfy i dorosłe kleszcze, ale również komary i muchy.

Przepis na środek z czeremchy zabijający kleszcze:

1. Pociąć drobno gałąź czeremchy.

2. Wyłożyć pocięte gałęzie do garnka, zalać zimną wodą i zagotować. Gdy odwar zacznie wrzeć, zmniejszyć ogień i gotować 30 minut. Zdjąć z palnika i odstawić do ostygnięcia. Po ugotowaniu odwar zmieni kolor na czerwony.

4. Odwar zlać do spryskiwacza lub konewki.

5. Spryskiwać nim trawnik i krzaki w ogrodzie.

6. Z resztek odwaru można zrobić kompost.

Kocimiętka (Labiatae mussinii)
Kłosy o drobnych niebieskich kwiatkach wydzielają delikatny, cytrynowy zapach, którego nie lubią zarówno kleszcze, jak i komary.

Zarejestruj się! Dodaj galerię!

Cebula
Według rosyjskich naukowców, proszek z suszonej cebuli to jedna z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się kleszczy.

Chrzan pospolity
Wyciąg z korzeni chrzanu pospolitego nie tylko odstrasza, ale również zabija kleszcze.

Clematis
Odwar z tej rośliny jest trujący dla komarów i kleszczy. Aby przygotować odwar z clematisu, świeże kwiaty zalewamy gorącą wodą (w proporcjach 1:1) i pozostawiamy na dwie godziny. Następnie przelewamy do spryskiwacza lub konewki. Odwarem spryskujemy trawnik i krzewy.

Przeczytaj również: Jak pielęgnować powojniki?

Innymi roślinami odstraszającymi kleszcze są: jaskry, piołun bylica, czosnek niedźwiedzi i lawenda.

Deccoria.pl
Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj również:

Domowe sposoby na odstraszenie komarów
Domowe sposoby na ukąszenia!
Insekty w naszych domach

Najlepsze sposoby na gryzące owady i kleszcze

TEMAT TYGODNIA:
Potnij je na kawałki i zakop pod pomidorami. Będą rosły jak szalone


Suma punktów: 10

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)
sana12

Autor: sana12
Data: 2017-05-02 13:54:04
Jak ugryzie kleszcz warto wyjąć go żywego i wysłać do badania na boreliozę, bartonellę i inne odkleszczowe. Taki pakiet kosztuje koło 200 zł. Jeśli kleszcz był nosicielem w/w chorób to przy tak szybkiej diagnozie i interwencji odpowiedniego lekarza (ILADS nie z NFZ) stosunkowo szybko można te choroby wyleczyć (2 miesiące). i Należy pamiętać że boreliozę i bartonellę leczy się innymi antybiotykami. Jeśli choroba się rozsieje po organiźmie to możemy ją jedynie zaleczyć. W najtrudniejszej sytuacji są zainfekowane kobiety w ciąży i planujące ciąże. Borelioza może spowodować że dzieci urodzą się z wadami lub z boreliozą wrodzoną. Proponuję kontakt z lekarzem ILADS Piotrem Kurkiewiczem chyba naszym najsłynniejszym lekarzem w Polsce od chorób odlkeszczowych.