Porady ogrodnicze

Ogród z ekspertem: Pielęgnacja ogrodu po zimie

Wiosna i rozpoczynający się wraz z nią nowy sezon w naszych ogrodach jest idealnym momentem na przywrócenie jego dobrego wyglądu po zimie. Oprócz prac porządkowych i pielęgnacyjnych warto zaplanować także nowe nasadzenia, uatrakcyjniające rabaty w ogrodzie.
Ogród z ekspertem: Pielęgnacja ogrodu po zimie

Pielęgnacja ogrodu po zimie
Porządki w ogrodzie warto podzielić według ich pilności. Najlepiej zacząć od cięcia pielęgnacyjnego drzew i krzewów.

Cięcie drzew ozdobnych
Wiosną przeprowadzamy cięcia sanitarne, jak i formujące drzew. I tak na przykład przycinamy wierzbę pośrednią 'Hakuro Nishiki' czy migdałka trójklapowego (po kwitnieniu). Niektórych drzew ozdobnych w ogóle nie przycinamy, ponieważ źle znoszą ten zabieg, jak np. magnolie.

Cięcie krzewów
Na początku warto zapoznać się z terminem, kiedy należy dany gatunek przyciąć, ponieważ różne gatunki roślin mają różne wymagania i tak na przykład forsycji, porzeczki krwistej czy hortensji ogrodowej nie tniemy przed kwitnieniem, bo pozbawilibyśmy ich pąków kwiatowych i w rezultacie krzewy by nie zakwitły. Cięcie krzewów, które kwitną na pędach dwuletnich (jak np. wspominania wcześniej porzeczka, forsycja czy hortensja) wykonujemy zaraz po kwitnieniu.

Przeczytaj również: Jak poprawnie przycinać krzewy ozdobne? Kliknij!

Przeczytaj również: Formowanie iglaków. Zdradzamy tajemnice ich przycinania

Z kolei rośliny, które kwitną na pędach jednorocznych, jak na przykład tawuła japońska, budleja Dawida czy hortensja drzewiasta, możemy bez obaw przyciąć wczesną wiosną, za co roślina odwdzięczy się pięknym kwitnieniem w lecie. Należy zwrócić uwagę na sam sposób wykonywania cięcia. Powinniśmy je wykonywać ostrym i czystym sekatorem, tnąc pędy za oczkiem pod skosem tak, aby woda nie gromadziła się w miejscu cięcia, co mogłoby doprowadzić do wnikania chorób grzybowych w roślinę. Wiosną przeprowadzamy również strzyżenie roślin iglastych.

Cięcie traw i bylin
Nie zapominamy też o trawach, których ozdobne kłosy pozostawiliśmy na zimę. I tak cięcie traw rozpoczynamy od trzcinników (wcześnie ruszają z wegetacją), przez miskanty, ostnice po rozplenicie. Cięcia traw nie wolno wykonywać zbyt późno, ponieważ grozi to pozbawieniem kępy nowych liści.

Coraz cieplejsze dni i noce są sygnałem, że można już zdjąć wszelkie gałęzie, liście, włókniny zimowe i inne formy ochrony roślin przed mrozem z bylin. Sprzątamy rabaty z zeszłorocznych liści (z powodzeniem można je kompostować), zaschniętych pędów, robiąc miejsce na nowe, tegoroczne pędy. Resztki, które nie nadają się do kompostowania, pakujemy w worki i wyrzucamy jako odpady zielone.

Przeczytaj również: Wiosenna regeneracja trawnika w 7 krokach. Kliknij!

Pielęgnacja trawnika
Po zimie naszej uwagi wymaga dość nieatrakcyjnie wyglądający trawnik. Pielęgnację zaczynamy od wałowania powierzchni trawnika, która często jest nierówna przez zamarzanie i rozmarzanie gleby. Obserwujemy czy pojawił się mech. Jeśli tak to wapnujemy trawnik. Następnie przeprowadzamy zabieg wertykulacji, dzięki któremu z połaci trawnika pozbywamy się filcu i martwego już mchu. Dobrze wykonać również zabieg aeracji, który poprawia warunki powietrzne w strefie korzeni trawnika.

Wiosenne nawożenie
Wiosna to idealny czas na rozpoczęcie nawożenia roślin i trawnika. Na rynku występuje cała gama nawozów, w formie płynnej i granulek oraz dopasowanych do konkretnych potrzeb danego gatunku rośliny. Warto zadbać o odpowiednie nawożenie już od wiosny, by rośliny pięknie kwitły i rozwijały się w trakcie całego sezonu, a trawnik cieszył nasze oczy intensywną zielenią i zwartym pokryciem.

Konserwacja elementów małej architektury
Nie zapominamy o elementach małej architektury w naszym ogrodzie. Sprawdzamy ich stan techniczny i wytrzymałość po zimie. Elementy wykonane z tworzywa sztucznego myjemy np. myjką ciśnieniową. Przeprowadzamy impregnację elementów drewnianych, która ochroni je przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi (drewniane pergole, ławki, huśtawki, donice).

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Nowe rośliny w ogrodzie
Kwiecień i maj to bardzo dobry czas, jeśli planujemy nowe nasadzenia na naszych rabatach lub należy uzupełnić puste miejsca po roślinach, które nie przeżyły zimy. Pamiętajmy o tym, by dosadzać takie gatunki, których wymagania są podobne, jak już rosnących na rabacie oraz takie, które będą pasowały pod względem kolorystycznym, wysokości czy atrakcyjności przez cały sezon. Podczas sadzenia pamiętajmy, aby zapewnić roślinie dobry start poprzez dodanie do dołka żyznej gleby, regularne podlewanie oraz nawożenie. Dodatkowo po 15 maja do ogrodu można wprowadzać rośliny jednoroczne jak np. cynia, dalia, paciorecznik, aster, aksamitka, żeniszek, begonia, pelargonia.

mgr inż arch. kraj. Anna Waligóra Jędrzejowska
Autorska pracownia projektowa ekoartprojekt

Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj inne porady naszego eksperta:

Małe ogrody

Jak chronić rośliny w ogrodach przed upałami

Maj w ogrodzie

Rośliny miododajne, które przyciągną pszczoły w ogrodzie

Mała architektura z wierzby. Jak samemu wykonać altankę ogrodową?

Pielęgnacja ogrodu na wiosnę - jak krok po kroku przygotować ogród na nowy sezon 

Jak pielęgnować meble ogrodowe, tarasy, trejaże

Pielęgnacja ogrodu na wiosnę - jak krok po kroku przygotować ogród na nowy sezon 

Kwitnące rośliny na żywopłoty

Ćma bukszpanowa. Jak zwlaczać jej żerowanie w ogrodzie?

Kalendarz cięcia drzew i krzewów ozdobnych

Zieleń w galeriach handlowych i biurowcach

Jak stworzyć wrzosowisko

Jesienny kalendarz prac w ogrodzie

Przyjazne grzyby w ogrodzie - kilka słów o mikoryzie     

Rośliny antysmogowe, które oczyszczają powietrze

Dekoracje świąteczne z roślin w stylu zrób to sam

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.