Porady ogrodnicze

Ogród z ekspertem: Wiosenna pielęgnacja trawnika

Bez trawnika trudno wyobrazić sobie ogród. Ale jak o niego dbać i jak go pielęgnować? Jakich zabiegów wymaga wiosną?

Ogród z ekspertem: Wiosenna pielęgnacja trawnika

Wertykulacja

Po okresie zimy nasze trawniki często wyglądają nieatrakcyjnie. Aby zmienić ten stan rzeczy, należy poświęcić mu trochę uwagi. Pierwszym zabiegiem, jaki wykonujemy na wiosnę, jest wertykulacja. Wykonywana za pomocą wertykulatora spalinowego lub elektrycznego pomaga w usunięciu martwych części trawy z trawnika (filcu) oraz przecina rozłogi traw, co pobudza je do krzewienia. Wydobyty na powierzchnię filc grabimy i przeznaczamy na kompost. Często po tym zabiegu trawnik wygląda jeszcze gorzej niż przed, ale bez obaw! Wystarczy kilka tygodni, a trawnik odwdzięczy się swoją zwartością i pięknym poryciem gleby.

Aeracja

Kolejnym, wartym wykonania zabiegiem jest aeracja, czyli napowietrzanie trawnika. Przeprowadza się ją w celu poprawienia warunków tlenowych w obrębie korzeni traw, ponieważ tlen jest im niezbędny w procesie prawidłowego metabolizmu. Zabieg wykonujemy za pomocą aeratora spalinowego lub elektrycznego albo alternatywnie za pomocą nakładek na buty, do których od spodu przymocowane są gwoździe. Aerator nakłuwa powierzchnię trawnika. Kolejnym krokiem jest piaskowanie powstałych po aeracji otworów, dzięki czemu powietrze bez problemu dotrze do strefy korzeniowej trawnika. Ślady po nakłuciach zacierają się bardzo szybko.


Fot. ©123RF/PICSEL

Koszenie

Zabiegiem, bez którego nie istniałby żaden piękny trawnik, jest niewątpliwie regularne koszenie. Powinno być wykonywane co tydzień na wysokości 4-5 cm. Bardzo ważne jest zadbanie o ostry i prawidłowo tnący nóż kosiarki, by skoszony trawnik nie był postrzępiony i z żółtymi końcówkami źdźbeł. Najlepszą porą na koszenie jest wczesny ranek lub wieczór — nigdy nie należy kosić trawnika w upalne południe. Do wyboru mamy kosiarki elektryczne i spalinowe tradycyjne, które dobrze sprawdzą się w dogodnych do koszenia miejscach. Do docinania trawnika w miejscach trudniej dostępnych poleca się podkaszarki elektryczne lub spalinowe. Na rynku dostępne są także kosiarki automatyczne, bezobsługowe, które coraz śmielej znajdują swoje miejsce w ogrodach prywatnych.

Nawożenie

Dla pięknie wyglądającego trawnika niezbędny jest odpowiednio dobrany nawóz. Trawnik jest największym konsumentem nawozów w ogrodzie, ponieważ szybko i intensywnie rośnie. Przy wyborze nawozu należy kierować się odpowiednim stosunkiem pierwiastków w składzie, gdzie azot (N) odpowiada za wzrost trawy, fosfor (P) za rozwój korzeni, potas (K) za odporność trawnika na suszę i mróz, magnez (Mg) i żelazo (Fe) za piękne wybarwienie i soczystą zieleń trawnika. Jeżeli chodzi o dawkowanie nawozu, najlepiej zacząć od oceny zasobności gleby w składniki mineralne. Takie badanie wykonuje się w okręgowej stacji rolniczo-chemicznej. Nawozy aplikowane wiosną powinny zawierać dużą ilość azotu (saletra amonowa, saletrzak, mocznik), a aplikowane jesienią powinny zawierać mało azotu i w większych proporcjach fosfor i potas. Stosowanie nawozów azotowych jesienią jest szkodliwe dla trawnika i może doprowadzić do wymarznięcia trawy w zimie. Trawnik nawozimy głównie wiosną, kiedy jest największe zapotrzebowanie na makro i mikro elementy.

  

Wałowanie

Potrzebnym zabiegiem może okazać się wałowanie trawnika, którego powierzchnia po zimie jest nierówna. Jest to spowodowane zamarzaniem i rozmarzaniem gleby, na której rośnie trawnik. Do wyrównania powierzchni trawnika potrzebny jest wał o odpowiedniej wadze. Najlepszy jest taki, którego ciężar można dobrać poprzez nalanie odpowiadającej nam ilości wody do jego wnętrza. Nie należy jednak stosować tego zabiegu zbyt często, gdyż zbyt ubita gleba utrudnia napowietrzanie korzeni trawnika i może prowadzić do jego zamierania.

Mech w trawniku

Częstym problemem, który jest nader widoczny po zimie, jest duża ilość mchu w trawniku. Mech w trawniku pojawia się w miejscach, gdzie dociera mniej słońca, jest wilgotno, a odczyn pH gleby jest kwaśny. Jak z nim walczyć? Jest na to kilka sposobów. Pierwszym jest opisana wcześniej wertykulacja. Spowoduje ona przewietrzenie górnej warstwy trawy i pobudzi ją do intensywnego wzrostu i krzewienia, dzięki czemu mech zostanie wyparty. Sposobem na zbyt kwaśną glebę jest wapnowanie trawnika, najlepiej wykonywać je przez kilka lat. Jeśli te zabiegi nie pomogą i mech nadal występuje, należy zastosować nawóz zawierający siarczan żelazowy.

mgr inż arch. kraj. Anna Waligóra Jędrzejowska

Autorska pracownia projektowa ekoartprojekt

Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj inne porady naszego eksperta:

Małe ogrody

Jak chronić rośliny w ogrodach przed upałami

Maj w ogrodzie

Rośliny miododajne, które przyciągną pszczoły w ogrodzie

Mała architektura z wierzby. Jak samemu wykonać altankę ogrodową?

Pielęgnacja ogrodu na wiosnę - jak krok po kroku przygotować ogród na nowy sezon 

Jak pielęgnować meble ogrodowe, tarasy, trejaże

Pielęgnacja ogrodu na wiosnę - jak krok po kroku przygotować ogród na nowy sezon 

Kwitnące rośliny na żywopłoty

Ćma bukszpanowa. Jak zwlaczać jej żerowanie w ogrodzie?

Kalendarz cięcia drzew i krzewów ozdobnych

Zieleń w galeriach handlowych i biurowcach

Jak stworzyć wrzosowisko

Jesienny kalendarz prac w ogrodzie

Przyjazne grzyby w ogrodzie - kilka słów o mikoryzie     

Rośliny antysmogowe, które oczyszczają powietrze

Dekoracje świąteczne z roślin w stylu zrób to sam

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.