Osiem niekonwencjonalnych sposobów na pozbycie się chwastów z ogrodu

Data publikacji: 2017-06-17 08:00:00

Sezon ogrodniczy w rozkwicie, a wraz z nim — chwasty. Amatorzy „prac przyziemnych” już zacierają ręce w oczekiwaniu na pierwsze plony i kwiaty, spychając gdzieś na bok myśl o plewieniu zachwaszczonych grządek i rabat. Jak pozbyć się niechcianego zielska? Oto kilka niekonwencjonalnych metod, które warto wypróbować.

Osiem niekonwencjonalnych sposobów na pozbycie się chwastów z ogrodu

Wódka
Do zwalczania nieciachanego zielska możemy użyć zarówno wódki, jak i spirytusu. Łączmy dwie szklanki wody z dwoma łyżkami alkoholu (w przypadku spirytusu dodaj tylko jedną łyżkę) i kilkoma kroplami płynu do naczyń. Przelewamy roztwór do butelki z atomizerem i spryskujemy nim uciążliwe rośliny.

WD 40
Chwasty też wyplenimy przy użyciu WD-40. Spryskujmy nim np. oset — roślina zwiędnie, uschnie i więcej nie wyrośnie w tym samym miejscu.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Niepotrzebne gazety
Chwasty rozsiewają się po ogrodzie jak szalone? Jest na to rada. Pokryjmy problematyczne grządki starymi dziennikami, a następnie zalejmy je wodą. Na to nałóżmy kompost. Skorupa z papieru udusi niechciane zielsko, a nawóz odżywi pozostałe rośliny.

Soda oczyszczona
Wodorowęglan sodu to jeden z lepszych środków zapobiegających rozwojowi niechcianych roślin. Szczególnie dobrze sprawdzi się przy plewieniu zielska porastającego przestrzenie między kamieniami lub przy płytkach w ścieżce ogrodowej. Proszek wsypujemy do szczelin między kostkami. W razie konieczności zabieg powtarzamy — soda, w przeciwieństwie do innych chemicznych preparatów, działa wolniej i mniej inwazyjnie. Najlepszą porą na jej aplikację jest wczesny wieczór, kiedy słońce mniej operuje, spada temperatura powietrza, a silny wiatr ustaje.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Zobacz więcej: 13 zastosowań soli, o których nie miałeś pojęcia »

Sól
Chyba każdy ma w domu zapas soli – jeśli akurat nie mamy pod ręką niczego bardziej specjalistycznego, to właśnie po nią możemy sięgnąć, kiedy pilnie chcemy się pozbyć niechcianego zielska. Pół szklanki soli rozpuszczamy w 2 szklankach ciepłej wody. Roztwór rozpylamy bezpośrednio na chwasty.

Ocet
Ocet ma wiele zastosowań — sprawdzi się również w ogrodzie. Zanim jednak po niego sięgniemy, rozcieńczmy go wodą (w proporcji 2:1), ponieważ w pełnym stężeniu uszkodzi nie tylko chwasty, ale również cenne, ozdobne okazy. Stosując go, bądźmy ostrożni – starajmy się spryskiwać tylko niepotrzebne zielsko.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Zobacz więcej: Boraks. Dlaczego warto mieć go w domu? »

Boraks
Boraks w naturze występuje w skałach osadowych jako minerał, tzw. tinkal. Z chemicznego punktu widzenia jest solą sodową kwasu borowego, nieorganicznym związkiem chemicznym rozpuszczalnym w wodzie. Wykazuje działanie odkażające oraz grzybo- i owadobójcze – jak się okazuje, rozprawia się on też z chwastami. Aby się ich pozbyć, należy obsypać je białym proszkiem.

Mąka kukurydziana
Wysypana na pasożytnicze zielsko dominujące rośliny ozdobne spowolni ich wzrost, a w konsekwencji ułatwi ich usuwanie. Warto posypywać nią również wyplewiona ziemię – zielsko więcej nie zakiełkuje.

Deccoria.pl
Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj także:

Pierwsze kwiaty na balkonie >>>

Nowalijki z własnej skrzynki. Jak sadzić warzywa na balkonie? >>>

Wiosenny balkon – jakie kwiaty wybrać? >>>

Szukasz pomysłu na aranżację tarasu

 

Suma punktów: 0

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (2)
violinek

Autor: violinek
Data: 2017-06-20 00:03:44
Carma - chyba kiepska firme reklamujesz ....tak malo maja zlecen ?, ze trzeba ja co chwile reklamowac na decco ?
violinek

Autor: violinek
Data: 2017-06-18 23:01:52
Ciekawosci ...a co polecacie na zwalczenie perzu , ktorego korzenie wchodza nawet do 50 cm pod ziemie ?
Pozdrawiam V.