Poradnik: Czerwiec w ogrodzie

Data publikacji: 2018-06-08 09:00:00

Czerwiec – miesiąc na przełomie wiosny i lata. To czas bujnego wzrostu wszystkich roślin. Wyższa temperatura, cieplejsze noce i burze z opadami sprawiają, że byliny i krzewy pięknie kwitną, a wzrost ich zielonej masy jest niemal dostrzegalny gołym okiem.

Poradnik: Czerwiec w ogrodzie

To idealny czas do odpoczynku w ogrodzie i porannej kawy na tarasie. Podczas relaksu nie zapominajmy, że systematyczność i odpowiednie rozplanowanie prac w ogrodzie sprawi, że dalsza część sezonu wegetacyjnego naszych ogrodowych ulubieńców upłynie w równie przyjaznej i miłej atmosferze. Zatem, o czym nie możemy zapomnieć, planując czerwcowe prace w ogrodzie?

 

Po pierwsze – podlewanie. Idealnie dla roślin jest, kiedy upalne i słoneczne dni, zakończone są porządną dawką wody spadającej z nieba, kiedy natomiast jej brakuje, musimy zadziałać. W nowo zakładanych ogrodach, już na etapie projektowania, warto pomyśleć o automatycznym systemie nawadniającym. Jeżeli nasz ogród nie jest zaopatrzony w takie dobrodziejstwa, to niech podlewanie stanie się  naszym wieczornym lub porannym rytuałem. I tu uwaga – rośliny wolą rzadsze, ale bardziej obfite podlewanie, niż bardzo częste ale takie, które zwilża tylko niewielką warstwę gleby.

Po drugie – zadbajmy o trawnik. Skoro wszystko tak obficie rośnie, to trawnik również. Nie możemy sobie pozwolić na lenistwo i koszenie z częstotliwością raz na dwa tygodnie lub co gorsze, jeszcze rzadziej.

Z moich obserwacji i doświadczenia wynika, że minimalna częstotliwość koszenia trawnika w miesiącach ich najsilniejszego wzrostu, to raz na tydzień. Wtedy mamy pewność, że trawnik jest pięknie zagęszczony, soczyście zielony, niższe warstwy źdźbeł są odpowiednio doświetlone i nie żółkną, a trawa nie wyrasta w kępy, tylko daje efekt zielonego, równomiernego dywanu. Jeżeli wczesną wiosną zasilaliśmy trawnik nawozem na 100 dni, to w czerwcu należy powtórzyć ten zabieg. A kiedy miesiąc jest suchy, trawnik musimy podlewać codziennie. 

Zarejestruj się! Dodaj galerię!

Po trzecie - zadbajmy o rośliny wiosenne cebulowe. W czerwcu wykopujemy i dzielimy cebule tulipanów, narcyzów i hiacyntów. Przyznam, że nie robię tego co roku, ale raz na dwa-trzy sezony warto. Dlaczego? Cebule pozostawione w ziemi na stałe, po jakimś czasie po prostu znikają. Nie wykopywane, robią się coraz drobniejsze i słabsze, ponadto wykopanie ich daje możliwość ich podziału, a także przejrzenia i eliminacji tych chorych lub mocno uszkodzonych.

Kolejne czerwcowe obowiązki to plewienie. Skoro wszystko tak intensywnie rośnie, to chwasty również (niestety). W czerwcu nie zapomnijcie zatem o porządnym plewieniu i ściółkowaniu miejsc, gdzie chwasty rosły najmocniej. Cięcie, zarówno żywopłotów formowanych, jak i przycinanie krzewów, które kwitły wiosną, jest bardzo pożądane i sprawia, że rośliny pięknie się zagęszczają.

Zarejestruj się! Dodaj galerię!


fot. 123RF/PICSELL

Usuwanie przekwitniętych kwiatostanów rododendronów, lilaków i róż – sprawia, że rośliny nie tracą sił na produkowanie nasion, tylko z całą mocą bujnie rosną. W czerwcu także zróbmy przegląd roślin, a wszelkie oznaki chorób czy szkodników od razu zwalczajmy. Szczególną uwagę należy zwrócić na mszyce, mączlika lub mączniaka. Szybka reakcja uniemożliwi rozprzestrzenianie szkodników i chorób na inne, podatne rośliny.

Zarejestruj się! Dodaj galerię!W ogrodzie warzywnym i sadzie możemy spokojnie wysiewać rośliny wybitnie ciepłolubne tak jak ogórki czy dynie.

Warto również przerzedzić zawiązki na drzewach owocowych. Wówczas rośliny będą wytwarzać owoce lepszej jakości.  No i oczywiście najprzyjemniejsze, czerwiec to miesiąc zbioru truskawek, ale tego to już do obowiązków chyba nie zaliczamy?

mgr inż. Patrycja Lipiec

Suma punktów: 0

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)
mariannabak

Autor: mariannabak
Data: 2018-06-12 10:57:33
Oj tego deszczu to mogłoby więcej popadać. W każdym razie codziennie podlewam ogród, bo koszenie mam z głowy. Kupiliśmy robota wiper co jeździ i przycina trawę. Duże ułatwienie jak ktoś ma problemy z kręgosłupem jak my z mężem.