Przepis na huśtawkę

Data publikacji: 2017-05-15 13:00:00

Lubisz spędzać czas z bliskimi na świeżym powietrzu, organizować rodzinne przyjęcia w ogrodzie i zajadać przysmaki z grilla? A może by tak jeszcze bardziej uprzyjemnić ten czas i samodzielnie zbudować ogrodową huśtawkę? Dave Larnerd, fotograf z Nowego Jorku, zdradził nam przepis na ogrodową huśtawkę - krok po kroku. Zrobienie takiej huśtawki może zająć 3 dni, ale warto!

Przepis na huśtawkę

Potrzebne będą:

- 6 drewnianych słupków o 14 cm grubości i szerokości oraz 3 m długości – te będą wbite w ziemię i ustabilizowane za pomocą cementu,

- 6 małych worków cementu, po jednym na każdy słupek,

- 6 słupków o 14 cm grubości i szerokości oraz 2,5 m długości – te będą ułożone na pionowych słupkach,

- 6 desek o szerokości 20 cm, grubości 5 cm i 2,5 m długości – ich potrzebujemy do stabilizacji całej góry,

- 24 śruby o długości 20 cm do przykręcenia górnych desek do poziomych słupków,

- 24 śruby 10 cm do skręcenia górnych słupków razem,

- 24 śruby 7 cm do przykręcenia górnych desek do poziomych słupków,

- 10 śrub oczkowych z pierścieniami do zawieszenia huśtawek,

- liny lub łańcuchy do zawieszenia huśtawek,

- ławki do zawieszenia (na zdjęciach są to ławki o szerokości 1,5 m).

Drewno powinno być zabezpieczone przed deszczem i wilgocią. Na zdjęciach wykorzystano drewno impregnowane ciśnieniowo, ale można też je pomalować specjalnym impregnatem ochronnym do drewna.

Źródło: forums.bowhunting.com

Krok 1. Wytyczamy równoboczny sześciokąt. Na zdjęciach boki mają 2,1 metra.

Krok 2. Tam, gdzie wytyczyliśmy kąty, wykopujemy doły na słupki. Powinny mieć około 1 metra.

Krok 3. Wpuszczamy w nie słupki i zalewamy cementem. Stabilizujemy je dodatkowymi słupkami i poziomujemy.

Źródło: forums.bowhunting.com

Krok 4. Do słupków przybijamy kolejne, poziomo, tak jak na zdjęciu. Najpierw najlepiej skręcić je ze sobą średnimi śrubami i dopiero potem umieścić na pionowych słupach.

Źródło: forums.bowhunting.com

Krok 5. Stabilizujemy poziome słupki deskami. Przybijamy te tak, by utrzymywały kąty pomiędzy słupkami.


Źródło: forums.bowhunting.com

Krok 6. Zdejmujemy słupki poziomujące i kończymy górne obicie.

Krok 7. Na górze konstrukcji przybijamy kolejne słupki, które dodatkowo wzmocnią naszą budowlę, a w środku placu huśtawki wysypujemy żwir.


Źródło: forums.bowhunting.com

Krok 8. W centralnym miejscu placu stawiamy grila.


Źródło: forums.bowhunting.com

Krok 10. Do poziomych słupków mocujemy łańcuchy, a do nich huśtawki.


Deccoria.pl
Zdjęcia: 
Dave Larnerd
Źródło: 
forums.bowhunting.com

Suma punktów: 10

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (7)
Hendzop

Autor: Hendzop
Data: 2015-04-04 09:49:15
Doceniam pracę i pomysłowość, ale wolę kupować huśtawki ogrodowe gotowe, a najlepiej w Internecie http://www.nokaut.pl/hustawki-ogrodowe bo taniej. Podziwiam, że komuś chciało się wykonać tak ciężką pracę, zwłaszcza, że to trochę niepraktyczne. Przy ognisku się je, popija piwko, a na huśtawce raczej nie jest wygodnie...
DamianMAD

Autor: DamianMAD
Data: 2014-04-06 19:49:00
Witam wszystkich.... :) Drewno w betonie "hihi." Po roku estetyka znika. Widocznie firma jest nastawiona na wieczny serwis i wymianę co kilka lat przegniłych belek.... A co do metalowej kotwy o której tak często czytam. Jeśli lubicie wydawać kasę i oglądać metalowe coś wystające z ziemi-betonu, to "OK". Jest tańsze bardziej estetyczne rozwiązanie i nie widać łączeń i metalu...... Zabetonujcie metrową, calową rurkę, tak aby 20cm wystawała ponad beton. (Ładnie wygląda jeśli wyprowadzimy beton szalunkiem, na przykład z pierścienia wyciętego z zużytego wiaderka po farbie lub śledziach...) "Śledzie to żart:)" Następnie belkę od spodu nawiercamy wiertłem piórowym i nasadzamy na rurkę. Po nasadzeniu, od boku belki nawiercamy otwór tek aby wkręt, śruba, czpień zblokował belkę z rurką.... Belkę od spodu można zabezpieczyć kawałkiem papy.... Gwarantuję że takie rozwiązanie wytrzyma pokolenia, a przy ewentualnej wymianie belki na nową, nie zniszczymy podstawy....
lucky0110

Autor: lucky0110
Data: 2014-03-07 08:58:55
Pomyśł ciekawy, zastanawiam się jak się sprawdzi tylko huśtawka przy jedzeniu, lubię siedzieć latem... przy ogniu wtedy pokołysać się na ławeczce może i fajnie by było, ale tu ognia nie może być ze względu na zakończoną górę drewnianą... i ta góra czy tylko śruby, może inne techniki stolarskie wzmacniające całą konstrucję...
summertime

Autor: summertime
Data: 2014-03-07 06:40:19
Raczej nie zgnija szybko bo to "zielone" slupy ale jak pomysl sie podoba to mozna tez zrobic zmiany i zrobic mocniej. Jak ja to zobaczylam to tylko zastanawialam sie czy nie beda stukac sie hustawki bo blisko sa :) Tak sobie mysle ze 3 hustawki wystarczylyby :)
sana12

Autor: sana12
Data: 2014-03-06 18:08:54
:)) za trzy lata ktoś zrobi husiu husiu i z całą altanką wyląduje w rzece bo słupki przegniją. Pomysł fajny wykonanie upiorne.