Porady ogrodnicze

Przycinanie hortensji na wiosnę. Będą kwitły jak szalone!

Hortensje to bardzo efektowne krzewy liściaste. Ich kolorowe kule królują na półcienistych lub słonecznych rabatach. Ze względu na swoją urodę roślina ta jest bardzo popularna. Jeśli chcesz, aby w sezonie pokryła sie licznymi kwiatostanami - sprawdź, jak przycinać hortensję na wiosnę.

Przycinanie hortensji na wiosnę. Będą kwitły jak szalone!
Regularnie przycinana hortensja, obficie pokryje się kwiatami.Fot. 123RF/PICSEL
Z artykułu dowiesz się:

Pielęgnacja hortensji w ogrodzie

  • Hortensja do prawidłowego rozwoju wymaga żyznej, próchniczej gleby oraz systematycznego i obfitego podlewania.
  • Odczyn (pH) podłoża powinien być kwaśny (4,5-5,5). Bardzo źle znosi podłoża ciężkie i gliniaste. Kiedy zauważymy, że liście zaczynają robić się jasnozielone lub żółte, koniecznie wzbogaćmy podłoże  torfem kwaśnym
  • Jest to krzew, który preferuje miejsca półcieniste, jednak na stanowiskach słonecznych znacznie obficiej kwitnie.

Przeczytaj również: Bujny i gęsty żywopłot. Harmonogram przycinania tui

Najbardziej popularne grupy hortensji 

Pierwszą z nich, stanowią krzewy kwitnące na pędach tegorocznych (hortensje bukietowe), a drugą - kwitnące na pędach zeszłorocznych (hortensje ogrodowe). W ogrodach spotkać możemy się również z hortensj:
  • kosmatą,
  • drzewiastą,
  • dębolistną,
  • pnącą.

Przeczytaj również: Jedna z najpiękniejszych, ale rzadko spotykanych odmian hortensji

Hortensja Silver Dollar Hortensja Silver Dollar ma małe wymagania i jest odporna na choroby i szkodniki. Fot.123RF.com

Jak przycinać hortensje?

Czy konieczne jest przycinanie hortensji? Hortensja będzie kwitnąć nawet bez cięcia, ale regularnie przycinana pokryje się kwiatami znacznie obficiej. Zabieg najlepiej przeprowadzić w słoneczny, bezdeszczowy dzień. Pamiętajmy, aby używany sekator był dobrze naostrzony, żeby rana po cięciu była gładka, a nie poszarpana. Gdy skończymy, warto odżywić krzew kompostem lub nawozem do hortensji.

  • Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata)

Kwitnie na pędach tegorocznych, dlatego należy ją przyciąć wczesną wiosną. W pierwszym roku po posadzeniu warto to zrobić bardzo nisko, aby krzew był gęsty już od samego dołu. Jeśli tego nie zrobimy to w kolejnych latach będzie to trudne do wykonania, a w konsekwencji krzew będzie "łysy" na dole.

  • Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla)

Zawiązuje pąki kwiatowe w drugiej połowie lata, a kwitnie w roku następnym. Zdarza się, że hortensje pomimo licznych pędów nie zakwitają. Powodem tego może być przemarznięcie wierzchołków lub całych pędów. Żeby tego uniknąć, krzew należy odpowiednio zabezpieczyć przed przemarznięciem: podsypujemy go torfem, liśćmi lub korą na wysokość 20-30 cm i okrywamy stroiszem. Możemy również okryć roślinę papierem.

Kolejnym powodem, dla którego hortensje ogrodowe nie zakwitają, jest nieprawidłowe cięcie. W związku z faktem, iż krzew zakwita na pędach zeszłorocznych, musimy uważać podczas zabiegu cięcia, aby nie usunąć gałązek z zawiązanymi pąkami kwiatowymi.

Krzew kwitnie na pędach zeszłorocznych, więc najlepiej wcale go nie przycinać. Jedyne cięcie, jakie wykonujemy, to sanitarne. Wczesną wiosną, po zdjęciu zimowego okrycia wycinamy pędy zmarznięte, chore i złamane. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy pęd jest martwy, to lepiej poczekajmy do maja, gdyż czasem soki w roślinie docierają do pędów później.
  • Hortensja drzewiasta (Hydrangea arborescens)
Przycinamy ją tak samo jak hortensję bukietową. Wiosną tniemy nisko, ale nie za nisko. Lepiej nie skracać jej więcej niż o 1/3, gdyż ma bardzo wiotkie pędy, które mogą leżeć na ziemi bez podtrzymującego palika.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Eva Robild (@robilde)

  • Hortensja pnąca (Hydrangea petiolaris)
Nie wymaga cięcia. Aby nie rozrosła się za bardzo, możemy ją przyciąć zaraz po kwitnieniu, jednak nie jest to konieczne.
 
  • Hortensja dębolistna (Hydrangea quercifolia)
Podobnie jak ogrodowa, kwitnie na pędach zeszłorocznych, dlatego jej nie przycinamy. Jedyne co możemy zrobić, to wiosną usunąć zeszłoroczne kwiaty, jeśli nie zrobiliśmy tego jesienią. Jest bardzo delikatna i rośnie wolno, więc róbmy to ostrożnie.

  • Hortensja kosmata (Hydrangea aspera)
Kwitnie na pędach zeszłorocznych, więc jej nie przycinamy.
 
Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Gary Kidson (@garykidson)

  • Hortensja piłkowana (Hydrangea serrata)
Również kwitnie na pędach zeszłorocznych, dlatego cięcia nie wykonujemy.
 

Jak wzmocnić kwitnienie hortensji?

Na obfitość oraz jakość kwitnienia ma również wpływ odpowiednie nawożenie. Jeżeli roślinie zabraknie takich pierwiastków jak:
  • fosfor,
  • magnez,
  • azot,
  • żelazo,
nie zawiążą się pąki kwiatowe i nie będzie ona prawidłowo się rozwijać. Nie każdy ogrodnik wie o tym, że sam może regulować kolor kwiatów hortensji. Wystarczy jedynie regularnie wpływać na kwasowość podłoża, w którym roślina jest uprawiana.

Na ziemiach zasadowych kwiaty są czerwone bądź różowe. Chcąc samodzielnie uzyskać taki efekt, należy zastosować nawozy zasadowe, zawierające w swym składzie magnez lub wapń. Uważajmy, aby pH nie przekroczyło 6,2. Może to doprowadzić do chlorozy liści i zasychania pędów. 

Kolor niebieski będzie wynikiem regularnego nawożenia siarczanem amonu i siarczanem potasu. Możemy również podlewać krzew roztworem ałunu potasowego lub siarczanu glinu - uzyskamy ten sam, błękitny efekt kwiatów. Polecamy również ściółkowanie krzewu kompostem korowym lub torfem wysokim.

niebieska hortensja Niebieski kolor kwiatów hortensji, uzyskamy stosując regularnie nawożenie siarczanem amonu i siarczanem potasu. Fot.123RF.com

Jak rozmnażać hortensję? 

Hortensję rozmnaża się poprzez sadzonki zielne. Tniemy je od czerwca do sierpnia. Następnie umieszczamy w inspekcie, w którym spędzą rok. W drugiej połowie wiosny wysadzamy nowe sadzonki.

QUIZ: Czy potrafisz rozpoznać najpiękniejsze odmiany hortensji?

Sprawdź się i weź udział w naszym quizie! Zajmie on tylko chwilkę, a możesz dzięki niemu zyskać nową wiedzę i zainspirować się do posadzenia w swoim ogrodzie odmiany, której jeszcze dotychczas nie znałeś. Powodzenia!

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.