Rośliny, które można wysiewać w sierpniu

Data publikacji: 2017-08-12 08:00:00

Sierpień bardziej niż z porą siewu kojarzy się z czasem zbiorów oraz pełnym rozkwitem letnich kwiatów. Jeśli jednak spóźniliście się z nasadzeniami, spokojna głowa. Do jesieni zostało jeszcze trochę czasu, a przed jej zapadnięciem zdążycie posadzić kilka roślin i zebrać z nich plony. Oto lista roślin, które można wysiewać pod koniec wakacji.

Rośliny, które można wysiewać w sierpniu

Warzywa

Cykoria
Stopniowo zyskuje coraz więcej zwolenników, nadal jednak nie jest bardzo popularnym warzywem. Szkoda, ponieważ jest całkiem smaczna, a przede wszystkim zdrowa. Zawiera wiele makro i mikroskładników (sód, potas, magnez, mangan, karoten, witaminy B1 i B2 i na tym lista się nie kończy) nie jest kaloryczna i dobrze wpływa na pracę nerek. Również jej uprawa nie jest skomplikowana. Wysiewać ją można od lutego do września, a zbiory zaczynają się na przełomie października i listopada, kiedy liście rośliny ulegną przebarwieniu. Warzywo należy jeszcze dodatkowo pędzić — przez 2-3 tygodnie powinno być okryte surowcem, zapewniającym nieprzenikanie światła. W tym czasie należy ją przechowywać w chłodnym miejscu o bardzo wysokiej wilgotności.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Kalarepa
Bez obaw można wysiewać ją do jesieni, czyli w praktyce do 6-7 tygodni przed wystąpieniem pierwszych mrozów – i to z korzyścią dla naszych kubków smakowych. Warzywo wystawione na działanie niższych temperatur staje się słodsze.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Kapusta
Kapusta niegdyś stanowiła bardzo ważną część diety ludzi, szczególnie w okresie zimowym. Jedną z jej zalet jest możliwość późnego wysiewania. W sierpniu sadzić można kapustę włoską i pekińską. Obie odmiany od stanowiska wymagają dużego nasłonecznienia oraz gleby o odczynie obojętnym, najlepiej uprzednio zasiloną obornikiem. Dobrze, by w miejscu tym wcześniej przez kilka lat nie rosły inne kapustowate. Po zasadzeniu, kapusty intensywnie podlewamy, a kiedy zawiążą się główki, dokarmiamy je nawozem azotowym.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

fot. Wikimedia Commons, JH Mora, CC by-sa 3.0

Botwina, buraki liściowe
Wysiewać ją można jeszcze do połowy sierpnia, wprost do gruntu. Należy pamiętać o skrupulatnym usuwaniu chwastów porastających grządki z burakiem liściowym oraz o intensywnym podlewaniu.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Cebula szczypiorowa, zimowe odmiany cebuli
Sierpień to czas siewu zimowych odmian cebul, które do zbioru nadawać się będą dopiero w czerwcu przyszłego roku. W razie niesprzyjających warunków — silnego mrozu, czy braku pokrywy śnieżnej zapewniającej odrobinę ciepła, uprawy zabezpieczamy agrowłókniną. Cebulę szczypiorową wysiewamy do gruntu. Zdolność plonowania utrzymuje się do czterech lat. Pozyskiwać z niej można charakterystyczny szczypior, o wyrazistym smaku i zapachu.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Rzodkiewka
Bywa uznawana za nowalijkę, tymczasem uprawiać ją można także późnym latem. Powinna trafić do wilgotnej ziemi, w której wcześniej nie wzrastała. Regularnie nawadniamy jej stanowisko, pilnując jednak, by nie „przesadzić” z ilością dostarczanej wody. Ważnym zabiegiem w uprawie rzodkiewek jest spulchnianie ziemi między grządkami.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Rośliny ozdobne

W sierpniu sadzimy głównie rozsady roślin dwuletnich, np. bratki, niezapominajki, stokrotki, dzwonki. Pod koniec miesiąca do gleby wysiewamy także cebule narcyzów, zimowitów, krokusów jesiennych, pustynników, szachownic.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Druga część wakacji to także dobry czas na sadzenie drzew i krzewów uprawianych w pojemnikach, takich jak różaneczniki, cyprysiki i jałowce. Zwróćmy jednak uwagę, by dzień przesadzania był raczej bezchmurny i wilgotny. Najlepiej robić to rano lub późnym popołudniem. Nie zapomnijmy o obfitym podlewaniu ziemi.

Deccoria.pl

Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj również: Sadzenie roślin cebulowych w ogrodzie. Kliknij!

Przeczytaj również: Jak uprawiać maliny w ogrodzie? Kliknij!

Przeczytaj również: Kwitnące rośliny na żywopłoty
Przeczytaj również: Najlepsze rośliny liściaste na żywopłot. Kliknij!

Przeczytaj również: Jak pielęgnować glicynię? Kliknij!

Suma punktów: 0

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)
Brak komentarzy